مستندی از حادثه تروریستی مجلس متقاضی حضور در جشنواره سینماحقیقت شد؛
"شرح یک عکس" از شب حادثه در روزنامه همشهری کلید خورد
ساتیار امامی با مستند "شرح یک عکس" متقاضی حضور در بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت شد؛ مستندی که یک روز پس از حادثه تروريستی مجلس کلید خورده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
 
"شرح یک عکس" از شب حادثه در روزنامه همشهری کلید خورد
 
ساتیار امامی با مستند "شرح یک عکس" متقاضی حضور در بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت شد؛ مستندی که یک روز پس از حادثه تروريستی مجلس کلید خورده است.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، ساتیار امامی پیرامون ساخت این مستند توضیح داد: دغدغه اصلی من برای ساخت این فيلم، داستان عكس يكی از عكاسان حاضر در حادثه بود؛ هر چند برای ساخت فیلم و گره‌گشایی برای مخاطب بايد تمامی جوانب را در نظر می‌گرفتم.

وی در خصوص چگونگی شکل‌گیری این سوژه گفت: من دبیر عکس روزنامه همشهری هستم و در آن روز همكارانم را در روزنامه آفيش كرده بوديم تا در محل حادثه حاضر شوند. يكی از كارمندان مجلس از آشنايان قديمی بنده است و پس از شنیدن موضوع تماسی با ایشان برقرار کردم و جويای احوالشان شدم. همان زمان متوجه شدم كه آن روز درگير داستان نجات عماد (همان كودك معروف نجات يافته در مجلس) هستند و بلافاصله همكارانم در گروه حوادث روزنامه همشهری را در جریان این موضوع گذاشتم. دوستان يك گزارش از اين اتفاق در روزنامه منتشر كردند و فیلمبرداری اولیه مستند من هم از همان شب در روزنامه و هنگام صفحه‌بندی آغاز شد.

امامی ادامه داد: حضور عكاسان حاضر در روز حادثه و روايت آنها از اين حادثه مهم، خانواده عماد و حاشيه‌های حضورشان در مجلس و مشكلات بيماری عماد و در نهایت روايت كارمندان مجلس از لحظه نجات عماد و مادرش، سه بخشی بود که در این فیلم برای من اهمیت داشت.

وی با اشاره به این که از دو سازمانی كه مرتبط با قصه فيلم او بوده‌اند درخواست كمك كرده است، اظهار کرد: من از وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی درخواست کمک کردم اما آن‌ها با من همكاری نكردند. زمانی که نسخه اوليه فيلم آماده شد، فيلم را برای مسوولان این دو سازمان نمايش دادم که در نهایت پس از تماشای آن نسخه، فردای آن روز مجوز فیلمبرداری در مجلس به من داده شد.

این عکاس پیشکسوت درباره روند تولید مستند "شرح یک عکس" توضیح داد: تا هفته گذشته مشغول فيلمبرداری سکانس پایانی در مجلس بوديم. البته من برای تولید این مستند عوامل حرفه‌ای نداشتم و تصويربرداری و صدابرداری بخش‌های گزارشی و گفتگو‌ها را شخصاً به عهده داشتم، اما برای صحنه‌های مستند فيلم از روز حادثه كه همكارانم آن جا حضور داشتند، از فيلم‌های همین همکاران استفاده کردم. البته تلاش کردم از تصاویر آرشيوی حادثه تروریستی مجلس كه در فضاهای تلگرام دیده شده بود، كمتر استفاده كنم.

گفتنی است که در صورت پذیرفته شدن از سوی هیات انتخاب، مستند "شرح یک عکس" برای نخستین بار روی پرده سینماحقیقت خواهد رفت.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران سینماحقیقت را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار "حقیقت بهترین راهنماست" که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.
کد مطلب: 13725