دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی تاکید کرد؛
بی‌تفاوتی و سکوت مسئولین در خصوص افزایش عوارض جراحی‌های زیبایی
دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی با تاکید بر ضرورت قانون‌گذاری در زمینه اعمال جراحی زیبایی گفت: با توجه به خلا قانونی در این زمینه باید بررسی‌های کارشناسی در این حوزه صورت گیرد و انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با رویکردی بین‌المللی و قدمت دیرینی که دارد می‌تواند همراه با دیگر انجمن‌های مرتبط با اعمال جراحی زیبایی نظرات کارشناسی بسیار خوبی جهت تدوین و تصویب قوانین بروز مطابق استانداردهای بین المللی در حوزه جراحی‌های زیبایی با تکیه بر سلامت عموم و تامین خواسته های آنان ارائه دهد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۷
 
بی‌تفاوتی و سکوت مسئولین در خصوص افزایش عوارض جراحی‌های زیبایی
 
دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی با تاکید بر ضرورت قانون‌گذاری در زمینه اعمال جراحی زیبایی گفت: با توجه به خلا قانونی در این زمینه باید بررسی‌های کارشناسی در این حوزه صورت گیرد و انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با رویکردی بین‌المللی و قدمت دیرینی که دارد می‌تواند همراه با دیگر انجمن‌های مرتبط با اعمال جراحی زیبایی نظرات کارشناسی بسیار خوبی جهت تدوین و تصویب قوانین بروز مطابق استانداردهای بین المللی در حوزه جراحی‌های زیبایی با تکیه بر سلامت عموم و تامین خواسته های آنان ارائه دهد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتربابک نیکومرام دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در ارتباط با قوانین جراحی زیبایی در کشورهای مختلف اظهار داشت: به دلیل اینکه جراحی زیبایی در دهه‌های اخیر افزایش یافته به همان نسبت نیز عوارض ناگوار آن شیوع بیش‌تری پیدا کرده و از طرفی خطر بالقوه رواج غیرعادی تغییر قیافه و الگوهای غیرمتعارف در جامعه و تحمیل هزینه های غیر ضروری به خانواده ها نیز بیشتر شده است، قانون‌گذاری در این زمینه مورد توجه مسئولان کشورهای سلامت محور مترقی قرار گرفته است و هر چه میگذرد قوانین سخت تری در این خصوص اعمال می‌شود. البته منظور از اعمال جراحی زیبایی در اینجا اعمال جراحی تهاجمی است و اعمال زیبایی غیر تهاجمی مانند تزریق ژل‌های قابل جذب، بوتاکس و سایر روش‌های غیرتهاجمی را شامل نمی‌شود.

وی افزود: در اینگونه اعمال معمولا با فرد بیمار و با اندیکاسیون مطلق عمل مواجه نمیباشیم که الزام عمل داشته باشد، بلکه عمده متقاضیان این اعمال افراد سالمی هستند که بدلایل مختلف بدنبال اعمال زیبایی میگردند و تشخیص اینکه ایا این فرد از این عمل واقعا سود خواهد برد یا خیر و اینکه چه عوارضی ممکن است بجا بگذارد نیازمند آموزش آکادمیک سختگیرانه همراه با دستورالعملها و قوانین محکم دارد.

دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی عنوان کرد: آموزش طب و قوانین مربوط به طبابت از قدیم تا دو تا سه دهه قبل بدینگونه بود که فارغ التحصیلان رشته پزشکی می‌توانستند هرگونه اعمال جراحی را انجام بدهند و فقط در صورت عارضه باید پاسخگو باشند و هنوز هم شاید تعدادی از اساتید که در آن سالها آموزش دیده و فارغ التحصیل شده و مناصب کلیدی نیز دارند بر این باور باشند ولی با پیشرفت علم در دهه های اخیر اکثر کشورهای مترقی برای حفظ و ارتقای سلامت مردم تغییرات زیادی در نحوه آموزش پزشکی، تدوین و اجرای قوانین حوزه پزشکی داده اند.

نیکومرام گفت:به‌خصوص در حوزه اعمال جراحی زیبایی این قوانین سخت و سخت تر شده است و قوانین مختص بخود را جدای از قوانین جاری حوزه سلامت بخود اختصاص داده است.

وی افزود: این قوانین طوری تدوین شده است که جلوی رواج انگیزه‌های کاذب جراحی زیبایی و رشد بیمارگونه انرا گرفته و از طرفی رضایت و خواسته‌های متقاضیان را نیز تأمین می‌کند.این قوانین عوارض کمتری را به جامعه تحمیل کرده و از همه مهم‌تر موجب افزایش اعتماد جامعه به پزشکان نیز می‌شود.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و نماینده ایران در انجمن بین المللی جراحان پلاستیک و زیبایی با ذکر چند مثال ادامه داد: در کشور دانمارک تا سال ۲۰۰۴ نیز کم و بیش همین قوانین مشابه ایران وجود داشت و حدودی برای اعمال جراحی زیبایی تعیین نشده بود ولی تنها با ایجاد چندین عارضه لیپوساکشن و دریافت شکایات مردمی در این خصوص و فشار رسانه ها مسیولین وزارت بهداشت دانمارک با مسیولیت پذیری جهت جلوگیری از صدمات بیش‌تر به جامعه بدون در نظر گرفتن اینکه جامعه پزشکی ذینفع چه واکنشی نشان خواهد داد تنها با در نظر گرفتن سلامت و ایمنی مردم با کمک از انجمن جراحان پلاستیک دانمارک و خبرگان مربوطه ظرف مدت کوتاهی دست به تدوین قوانینی تحت عنوان “قوانین درمانی حوزه زیبایی “زدند که در سال ۲۰۰۶ اجرایی گردید.

وی افزود:در سال ۲۰۰۵ نیز در کشور فرانسه قانونی مشابه تحت عنوان “جراحی زیبایی فرانسه” تدوین و ابلاغ گردید که در آن علاوه بر تعیین گروه‌های مجاز برای اعمال جراحی زیبایی هرگونه تبلیغات پزشکان در حوزه زیبایی را ممنوع اعلام کرد.

نیکومرام بیان داشت: در سال ۲۰۱۳ رویال کالج جراحان انگلستان با کمک انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی، انجمن جراحی گوش، حلق، بینی و سرو گردن، انجمن جراحان فک و صورت و کالج سلطنتی چشم پزشکان و همینطور نظام پزشکی انگلستان “استاندارد حرفه ای جراحی زیبایی” را تدوین و ابلاغ نمودند که در نوع خود یکی از تکامل یافته ترین و سخت ترین استانداردها در خصوص جراحی زیبایی میباشد و آخرین بروزرسانی آن در سال ۲۰۱۶ ابلاغ گردید.

دکتر نیکومرام ضمن گله مندی از ب‌یتفاوتی مسئولین از جمله ارکان سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت در خصوص اعمال جراحی زیبایی ادامه داد که متاسفانه با سونامی تبلیغات گمراه کننده، رواج اعمال جراحی زیبایی بدون ضابطه، افزایش عوارض مربوطه و به خطر افتادن سلامت مردم در حوزه زیبایی در ایران مواجهه هستیم.

وی افزود: بسیاری از پزشکان کارشناس و قضات محترم دادگاه های جرایم پزشکی عوارض متعدد اصلاح نشدنی و حتی مرگ بیماران را بعلت اعمال جراحی زیبایی بدون ضابطه را دیده اند. کارشناسان محترم نظارت بر درمان معاونتهای درمان وزارت بهداشت از بسیاری از این وقایع و تخلف‌ها و رنجی که مردم میکشند خبر دارند ولی متاسفانه معلوم نیست که چه موقع میخواهند به یکی از وظایف خود که پایش سلامت مردم، تدوین دستورالعمل‌های مرتبط به حوزه جراحی زیبایی و پیشنهاد لایحه به مجلس محترم قانونگذار است، احتمام ورزند.

نیکومرام اضافه کرد: متاسفانه از پتانسیل بالقوه انجمن‌های علمی مربوطه که بصورت حرفه ای در این خصوص فعالیت دارند و بدلیل ارتباطات بین المللی اطلاعات جامع زیادی از وضع قوانین دیگر کشورها دارند استفاده نمیشود و اگر هم انجمن‌های علمی مربوطه این موارد را جهت ارتقا سلامت و ایمنی بیماران با رویکرد علمی مطرح میکنند متهم به انحصارطلبی میگردند. در حالیکه در کشورهای دیگر از نظرات علمی منطقی این انجمن‌ها استفاده کرده و سلامت مردم تامین میگردد بدون آنکه متهم به انحصارطلبی گردند.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و نماینده ایران در انجمن بین المللی جراحان پلاستیک و زیبایی تصریح کرد: سکوت جامعه پزشکی و مسئولین نسبت به صدماتی که مردم بعلت نابسامانی در حوزه جراحی زیبایی متحمل می‌شوند بیش از این جایز نمیباشد و همگی در برابر رواج اینگونه صدمات و مرگ و میر ناشی از آن در برابر مردم و وجدان خود مسئولیت داریم و اگرچه بزرگان نظام پزشکی و مسئولین وزارت بهداشت بخاطر برخی ملاحظات در این خصوص ورود پیدا نمیکنند ولی این سکوت در انتها باعث سلب اعتماد مردم از تمام حرف پزشکی خواهد گردید.

در پایان دکتر بابک نیکومرام ابراز امیدواری نمود که با توجه به روحیه مردمی و سلامت محوری که ریاست محترم سازمان نظام پزشکی و وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارند فارغ از هرگونه ملاحظات و منفعت طلبی برخی پزشکان تنها با در نظر گرفتن سلامت و ایمنی جامعه هر چه سریعتر جهت جلوگیری از صدمات بیش‌تر عموم، شخصا به این مسئله ورود پیدا کنند و صحبتهای کارشناسانه سلامت محور انجمن‌های علمی مرتبط را شنیده و با تشکیل کارگروه ویژه جهت تصویب قوانین مربوط به کنترل اعمال جراحی زیبایی در مجلس جهت ارتقا و حفظ سلامت مردم همگام با کشورهای پیشرفته احتمام ورزند.
کد مطلب: 16777