هئیت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ايران مطرح کرد؛
هشدار در مورد از بين رفتن اخلاق حرفه‌ای پزشكی
فوريتی افزايش پذيرش دانشجويان پزشكی گفت: افزايش اين تعداد دانشجو و غير استاندارد سازی آموزش پزشكي كشور به مسلخ بردن سلامت نسل‌های آينده اين مرز و بوم و از بين رفتن اخلاق حرفه‌ای پزشكی و در نتيجه اضمحلال امنيت روانی مردم خواهد شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۸
 
هشدار در مورد از بين رفتن اخلاق حرفه‌ای پزشكی
 
هئیت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ايران با اشاره به نگرانی جامعه علمی و پزشکی کشور از طرح دو فوريتی افزايش پذيرش دانشجويان پزشكی گفت: افزايش اين تعداد دانشجو و غير استاندارد سازی آموزش پزشكي كشور به مسلخ بردن سلامت نسل‌های آينده اين مرز و بوم و از بين رفتن اخلاق حرفه‌ای پزشكی و در نتيجه اضمحلال امنيت روانی مردم خواهد شد.

به گزارش تحریرنو از دبیرخانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران اعضای هئیت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ايران در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی درباره خبر ارائه طرح دو فوريتی افزايش پذيرش دانشجويان پزشكي توسط برخي نمايندگان به مجلس گفت: این موضوع سلامت مردم و اقتصاد سلامت و کشور را دچار آسیب می‌کند. جزیئات این نامه به شرح ذیل است:

جناب آقاي دكترلاريجاني رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي ايران سلام عليكم با ارادت خبر ارائه طرح دو فوريتي افزايش پذيرش دانشجويان پزشكي توسط برخي نمايندگان به مجلس شوراي اسلامي موجب تعجب و نگراني همكاران شما در جامعه پزشكي و انجمن‌هاي علمي گروه پزشكي شده است.

 تعجب و نگراني پيش‌كسوتان، اعضاي هئيت مديره انجمن‌ها و اساتيد دلسوز دانشگاه‌ها، نه نگراني از تنگ شدن فضاي شغلي و حرفه اي توسط جوانان و فرزندان اين مرز و بوم است كه خود مي‌دانيد زمانه و دوره كاري حرفه ما در حال سر آمدن است و دغدغه رقابت با فارغ التحصيلان پزشكي۷ تا ۱۰ سال آينده نيست بلكه دلسوزي براي آموزش پزشكي، سرنوشت جوانان اين مملكت و سلامت و درمان نسل‌هاي آينده است.

آموزش دانشجويان پزشكي و دندانپزشكي يك آموزش صرفاً نظري نيست بلكه آموزش مهارت‌هاي عملي، درمانگاهي و بيمارستاني است.  زير ساخت فعلي دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور در حال حاضر چند برابر بيش از ظرفيت اسمي در حال كاربري است، امكانات درمانگاهي و آموزش باليني و آزمايشگاهي محدود و بسيار نارسا است و از طرفي سازمان‌هاي بيمه گر بدليل كمبود منابع مالي در چند سال اخير در حال ايجاد محدويت در پذيرش هاي درمانگاهي و بيمارستاني هستند و منابع اموزشي وزارت بهداشت نيز ناكافي است.

به‌دلايل مختلف كه از حوصله اين نامه خارج است در حال حاضر نيز نظام امكان استفاده كامل از پتانسيل‌هاي موجود پزشكي كشور را ندارد و بخشي از پزشكان كشور بيكار و يا به حرفه‌هاي غير پزشكي مشغول اند و با موجي از مهاجرت پزشكان به خارج روبرو هستيم كه باعث هدر رفت ميلياردها دلار از سرمايه‌هاي انساني مملكت در سالهاي اخير شده است و همانطور كه مستحضريد در حال حاضر دانشگاه هاي علوم پزشكي و بيمارستان هاي آموزشي با مقادير سرسامآوري از بدهكاري مواجه اند.

 افزايش تعداد دانشجويان پزشكي در سيستمي كه با حداكثر توان و ظرفيت مشغول به كار است باعث كم سوادي و ناكارآمدي مدرك داران و مال پراكتيس و در نهايت هزينه تراشي هاي غير لازم براي بيمار و سيستم سلامت كشور خواهد شد و متضرر اصلي مردم، سلامت مردم، اقتصاد سلامت و كشور خواهد بود.

 افزايش اين تعداد دانشجو و غير استاندارد سازي آموزش پزشكي كشور به مسلخ بردن سلامت نسل هاي آينده اين مرز و بوم و از بين رفتن اخلاق حرفه اي پزشكي و در نتيجه اضمحلال امنيت رواني مردم خواهد شد.

 تقاضاي انجمن‌هاي علمي گروه جراحان ارتوپدي كشور از نمايندگان دلسوز و واقع بين مجلس مخالفت با فوريت طرح و بررسي طرح در بستر كارشناسي و استفاده از خرد جمعي اساتيد دانشگاه ها، كارشناسان وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشكي، انجمن‌هاي علمي پزشكي، سازمان نظام پزشكي و سازمان هاي بيمه گر در بررسي معضلات آموزش پزشكي و توجه به طرح آمايش سرزميني تربيت نيروي انساني گروه پزشكي كشور است.
کد مطلب: 19530