هفته‌ی فیلم بنی‌اعتماد در تونس
برگزاری هفته‌ی فیلم "رخشان بنی‌اعتماد" سینماگر شناخته‌شده‌ی ایرانی در تونس، یکی از تصمیماتی بود که در دیدار رئیس سازمان سینمایی با نمایندگان سینمای این کشور گرفته شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۵
 
هفته‌ی فیلم بنی‌اعتماد در تونس
 
برگزاری هفته‌ی فیلم "رخشان بنی‌اعتماد" سینماگر شناخته‌شده‌ی ایرانی در تونس، یکی از تصمیماتی بود که در دیدار رئیس سازمان سینمایی با نمایندگان سینمای این کشور گرفته شد.

به گزارش تحریرنو به نقل از سازمان سینمایی، حجت‌اله ایوبی در دیدار با اعضای انجمن دوستی سینمایی تونس بر لزوم ارتباط بیش‌تر بین سینمای دو کشور تاکید کرد و در این راستا، آشنایی با سینماگران شاخص ایرانی و انتقال تجربیات آن‌ها را امری تاثیرگذار دانست.

بر پایه‌ی این گزارش علاوه بر رخشان بنی‌اعتماد کارگردان سینمای ایران، حبیب ایل‌بیگی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و آرش امینی مدیر کل امور بین‌الملل سازمان سینمایی از دیگر حاضران دراین نشست بودند که دراین جلسه تصمیماتی درخصوص هم‌کاری‌های بیش‌تر سینمای ایران و تونس در حوزه‌های مربوط به‌خود اتخاذ کردند.

رئیس سازمان سینمایی در این دیدار به یکی از اهداف مهم سینمای کشور یعنی حضور در بازارهای جهانی و اکران آثار مختلف این سینما اعم از بلند و کوتاه در کشورهای مختلف اشاره کرد و افزود: سینمای ایران این ظرفیت را دارد که با مخاطبان مختلف و به‌ویژه مسلمانان ارتباط برقرار کند. کشورهای اسلامی به‌دلیل مشترکات فرهنگی، ارزشی و اسلامی با ایران، در اولویت فرآیند جهانی‌سازی سینمای کشور قرار دارند.

در ادامه هم‌چنین با توافق صورت‌گرفته بین انجمن سینمای جوانان ایران و انجمن دوستی سینمایی تونس و ایران، قرار شد فیلم‌های کوتاه ایرانی در این کشور آفریقایی به‌نمایش درآید.

پس از امضای توافق‌نامه‌ی هم‌کاری سینمایی توسط حبیب ایل‌بیگی مدیرعامل انجمن و نماینده‌ی انجمن دوستی سینمایی تونس و ایران، قرار شد طرفین در حوزه‌هایی چون تولید، نمایش و آموزش مشارکت داشته‌باشند.

نمایندگان سینمای تونس در این دیدار سینمای ایران را، سینمایی اخلاقی و انسانی برشمردند که در سطح جهان جای‌گاه شاخصی دارد و می‌تواند مخاطبانی به‌وسعت جهان اسلام را جذب کند. آن‌ها هم‌چنین تاکید کردند که اغلب مردم تونس با سینمای ایران آشنا هستند و فیلم‌های ایرانی به‌دلیل رعایت اخلاقیات و ارزش‌های انسانی و اسلامی از جمله آثار محبوب در میان خانواده‌های تونسی به شمار می‌روند.

هم‌چنین در این دیدار مقرر شد آثاری از سینمای بلند داستانی به‌هم‌راه آثاری از سینمای جوان که در عرصه‌ی جهانی جشنواره‌ها و مجامع بین‌المللی را تحت‌تاثیر قرار داده‌اند، در تونس اکران شود. در حوزه‌ی آموزش نیز طرفین در خصوص برگزاری دوره‌های آموزشی در تونس و حضور استادان و هنرمندان سینمای ایران برای آموزش توافق کردند.

تونس از جمله کشورهای صاحب صنعت سینما در آفریقا است که سالانه چندین تولید سینمایی و کوتاه دارد و به گفته‌ی هیئت تونسی در شبکه‌های تلویزیونی این کشور فیلم‌های ایرانی به‌نمایش در می‌آید و مخاطبان تونسی با سینمای ایران آشنا هستند.
کد مطلب: 807