«خونه زندگی»؛ یک برنامه تعاملی تاثیرگذار
یکی از عواملی که به ما کمک می‌کند، زندگی خوب و موفقی داشته باشیم، این است که خود را بشناسیم، احساس خوبی در مورد خودمان داشته باشیم و از آنچه هستیم، شاد و راضی باشیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۶
 
«خونه زندگی»؛ یک برنامه تعاملی تاثیرگذار
 
یکی از عواملی که به ما کمک می‌کند، زندگی خوب و موفقی داشته باشیم، این است که خود را بشناسیم، احساس خوبی در مورد خودمان داشته باشیم و از آنچه هستیم، شاد و راضی باشیم.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر صدیقه اعتماد سعید ، مدیر شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب افزود: بنابراین باید نسبت به مهارت‌های زندگی آگاهی داشته باشیم تا به این هنر دست پیدا کنیم. این نوع مهارت به ما کمک می‌کند شناخت بیشتری‌ در مورد خصوصیات، نیازها، خواسته‌‌ها، اهداف، نقاط ضعف، نقاط قوت و احساسات خودمان داشته باشیم. در بررسی گروه خانواده رادیو سلامت به این نتیجه رسیدیم که خانواده به عنوان پایگاه اجتماعی گاهی دچار ضعف هایی می شود، به همین دلیل تولید برنامه «خونه زندگی» را با هدف افزایش مهارت های ارتباطی و کاهش آسیب های خانوادگی برنامه ریزی کردیم.

وی ادامه داد: امروز خانواده ها در مرحله گذار هستند و از سنت به مدرنیته حرکت می کنند، اما لوازم این گذار را به همراه ندارند؛ به همین دلیل مهارت های ارتباطی را باید آموزش ببینند. برنامه خونه زندگی در قالب ترکیبی و نمایشی تلاش دارد این آموزش را به خانواده ها ارائه کند. در این برنامه یک خانواده متعادل داریم که مثل هر خانواده دیگری درگیر مشکلاتی می شوند و تلاش دارند برای آن راهحل پیدا کنند.

مدیر رادیو سلامت در ادامه تاکیدکرد: البته این خانواده هنگام نمایش با کارشناس برنامه هم صحبت میکنند و به دنبال راه حل اصولی می گردند. خونه زندگی کاملا تعاملی تولید می شود و همین ویژگی، کمک زیادی به دیده شدن این برنامه کرده است. در این برنامه همسایه هایی (شنوندگان فعال که از طریق برنامه به آنها پلاک داده شده است) داریم که با ما مشارکت دارند و مشکلات خودشان را با ما در میان می گذارند. این همسایه ها برای تهیه سوژه های برنامه به ما کمک میکنند و سرمایه های اجتماعی ما محسوب می شوند. در واقع آنها پایگاهی هستند که برنامه را به دوستان دیگر هم معرفی می کنند.

وی تصریح کرد: به هر حال هر کدام از این دوستان به عنوان همسایه، یک کانال تبلیغی برای برنامه خونه زندگی هستند. به عنوان نمونه یکی از همسایه ها در تماس با ما اعلام کرد هر روز برنامه را ضبط می کند و برای دخترش که خارج از کشور زندگی می کند، می فرستد تا او هم از آن استفاده کند.

مدیر رادیو سلامت در ادامه گفت: این روش تعاملی باعث جذب بیشتر مخاطبان شده و هر کدام از همسایه ها به عنوان انسان های فرهیخته با ما همکاری میکنند و هر روز بر تعداد شنوندگان برنامه اضافه می شود. در حال حاضر سه سال از عمر این برنامه می گذرد و هر روز به شنوندگان فعالی که به ما ملحق شدهاند، یک پلاک می دهیم.

دکتر اعتماد سعید در پایان اظهارداشت: معتقدم اگر روی برنامه های تعاملی برنامه ریزی صحیح صورت بگیرد و در کنارش محتوای خوبی هم داشته باشیم، بدون تردید می تواند اثرگذار باشد؛ کافی است بخواهیم. مسلما با برنامه ریزی صحیح میتوان منتظر تاثیرات اجتماعی سازنده و خوب بود.
کد مطلب: 14563