در نشست خبری جشنواره "مسیر عشق"اعلام شد؛
آغاز جشنواره "مسیر عشق" با اهدای پرچم آستان‌های حسینی و رضوی
نخستیم جشنواره فیلم و عکس "مسیر عشق" با محوریت پیاده روی اربعین حسینی کار خود را آغاز کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۷
 
آغاز جشنواره "مسیر عشق" با اهدای پرچم آستان‌های حسینی و رضوی
 
نخستین جشنواره فیلم و عکس "مسیر عشق" با محوریت پیاده روی اربعین حسینی کار خود را آغاز کرد.

به گزارش تحریرنو ؛ نشست رسانه‌ای نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و عکس "مسیر عشق" با حضور سید احمد میرعلایی دبیر جشنواره، حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی ،سعید الهی قائم مقام جشنواره و یزدان عشیری مدیر روابط عمومی و ارتباطات جشنواره در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست یزدان عشیری مدیر روابط عمومی جشنواره "مسیر عشق" گفت: با یک نگاه دیگری این جشنواره را برگزار می‌کنیم، جشنواره مسیر عشق از طفولیت و تا پایان زندگی، عشقی در آن وجود دارد که با ما همراه است،‌ این جشنواره برای ما به نوعی همزادپنداری است و اربعین بزرگ‌ترین گردهمایی بشری است.

سپس حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد پیرامون محوریت امام حسین(ع) و این جشنواره گفت: ایام خجسته دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع) را تبریک می‌گویم و سلام تولیت آستان قدس را به حضورتان ابلاغ می‌کنم. جامعه هنری هم حضور و همراهی خودش را و یا خاکساری خودش را بر خیل عظیم مشتاقان حضرت امام حسین(ع) را ابراز کنیم.

وی افزود: جبهه حق و باطل و تقابل آن‌ها با هم در طول تاریخ بوده است که بزرگترین رویدادی بود که برای امام حسین(ع) رخ داده است و امام بزرگوارمان یک قیام و پایداری را در آن با رقم زدن عاشورا پایه‌گذاری کردند، نه تنها شیعه بلکه مسلمان‌ها در هندوستان در اکثریت نیستند ولی در هندوستان نیز تعطیل رسمی برای عاشورا دارند.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی عنوان کرد: ما می‌خواهیم در یک قاب و زیر پرچم جهانی بایستیم و بدانید اگر در این قاب نایستیم نمی‌توانیم گام‌های بزرگی برداریم، ما می‌خواهیم زیر پرچم امام حسین (ع)برویم.

او ادامه داد: چرا باید این همه کشته در میان مسلمانان باشد؟ چون از جایگاه وحدت‌بخش فاصله می‌گیریم، اهل سنت نیز ابراز ارادت دارند و اگر هنر با ظرفیت‌هایش را به کار بگیریم بدانید ما قدرت فتح قلب‌ها را در جهان خواهیم داشت.

در بخش دیگری از این نشست سعید الهی هم عنوان کرد: ما امروز میزبان دو هدیه ارزشمند از آستان مقدس امام حسین (ع) و امام رضا (ع) هستیم؛ دو پرچم متبرک از این دو آستان مقدس آمده است تا کارمان را با این تبرک آغاز کنیم.

در ادامه این مراسم این دو پرچم توسط حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد به سیداحمد میراعلایی دبیر جشنواره اهداء شد.

در ادامه جلسه میراعلایی گفت: ابتدا می‌خواستیم نشست رسانه‌ای را در قم بگذاریم چرا که دهه کرامت است و از طرفی حضرت معصومه در مسیر حرکت برای دیدن امام زمانشان در حال حرکت بودند که رحلت کردند، اما نشد هرچند در آنجا مراسمی را آغاز کردیم و نایب زیاره بودیم.

وی افزود: آنچه که ما را بر این داشت این جشنواره را برگزار کنیم، همان مسیر راهپیمایی بود که در آن شرکت داشتیم و چند سالی بود که در شورای سیاستگذاری در ارتباط با آن حرف می‌زدیم، این در حالی است که چنین رویداد بزرگی را در سطح بین‌الملل حبس خبری کرده‌اند.

وی افزود: آنها نمی‌خواهند خبری منتشر شود و در عوض مراسم‌هایی که انحرافاتی در آن است، به سرعت منتشر می‌کنند، رسانه‌ها را در آن روزها بررسی کنیم در می‌یابیم که تا چه اندازه دچار حب و بغض هستند، ما می‌خواهیم عشق و صمیمیت در این راهپیمایی را به گوش جهان برسانیم، رسم این راهپیمایی عشق است و حتی شعار "مرگ بر" هم شنیده نمی‌شود.

میرعلایی در ادامه افزود: ما در این رویداد فرهنگی خود اربعین را هدف قرار داده ایم، ما بخش رقابتی مختلف داریم و بخش محتوایی را بسیار مد نظر داریم و رسیدن به سینمای حسینی را خواستاریم که با چند سال کار به دست نمی‌آید باید ممارست داشت، یک ارادت در همه هنرمندان سینما با هر سلیقه ای نسبت به امام حسین(ع) است، باید بزرگان این عرصه نیز به ما کمک کنند، از نظر مراجع گرانقدر و مقام معظم رهبری نیز باید بهره بریم تا به یک گفتمان اصولی برسیم.

وی اظهار داشت: اگر فردی در فرآیند فیلم ساخت و ضعیف بود باید کمکش کنین مسلما بهترین فیلم ها هم نمی توانند حق مطلب را ادا کنند، زیبایی راهپیمایی اربعین این است که همه به هم عشق می ورزند مسال دیگر در حاشیه قرار دارد، تلاش داریم با این محتوا به یک سینمای جهانی برسیم، می خواهیم جوان ها را تشویق کنیم تا در مسیر درستی در عرصه سینما با این محوریت حرکت کنیم.

سعید الهی قائم مقام جشنواره نیز درباره بخش ها و زمان برگزاری هم گفت : افتتاحیه جشنواره "مسیر عشق" یک آبان سالجاری در شهر مشهد مقدس به میزبانی آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد و از آنجا کاروان سینماگران راهی نجف و کربلا می شوند و مراسم اختتامیه نیز در شهر کربلا در کشور عراق برگزار خواهد شد.

الهی ادامه داد: اتفاقی بی نظیر در سینمای ایران در حال رخ دادن است که اختتامیه یک جشنواره سینمایی ایران در یک کشور خارجی برگزاری می شود و از همه هنرمندان می خواهیم برای برگزاری هر چه آبرومندانه تر جشنواره برای عوامل دعا کنند.

در پایان این نشست میرعلایی از نمایش فیلم های جشنواره به طور همزمان در شهر های نجف و کربلا  خبر داد.

کد مطلب: 12637