۶۰ درصد مردم گیلان کبد چرب دارند؛
بیماری‌هایی که در اثر چاقی بروز می‌یابند
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد توضیحاتی درباره تاثیر چاقی در ابتلا به بیماری‌های مختلف ارائه داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۴
 
بیماری‌هایی که در اثر چاقی بروز می‌یابند
 
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد توضیحاتی درباره تاثیر چاقی در ابتلا به بیماری‌های مختلف ارائه داد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر فریبرز منصور قناعی فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و استاد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آستانه برگزاری هفته سلامت گوارش درباره موضوع چاقی اظهار داشت: چاقی یکی از موضوعاتی است که در راستای زندگی صنعتی طی دو دهه گذشته تعداد زیادی را در کشور گرفتار کرده و سبب بروز مشکلاتی در سلامت افراد شده است.

وی افزود: بسیاری از بیماری‌های گوارش و کبد مرتبط با چاقی هستند و در واقع چاقی یکی ازریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری‌های مختلف گوارشی ازجمله ریفلاکس محتویات معده به مری محسوب می‌شود، اکثر افراد چاق دارای این مشکل هستند و بی توجهی به این موضوع می‌تواند سبب التهاب مزمن در بخش انتهایی مری شود حتی امروزه مشخص شده چاقی می‌تواند سبب بروز سرفه مزمن، گرفتگی گلو و حتی مشکلات لثه و دندان و گوش میانی در افراد شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه ۶۰ درصد مردم گیلان گرفتار کبد چرب هستند، گفت: چاقی علت اصلی ابتلا به کبد چرب است بیماری‌های مزمن و بدون علامت مانند فشار خون بالا، دیابت و مشکلات قلبی و عروقی در ارتباط با مسئله چاقی هستند بنابراین توجه به این موضوع بسیار اهمیت دارد.

وی بیان داشت« همچنین امروزه مشخص شده چاقی ریسک ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان روده بزرگ و لوزالمعده را افزایش می‌دهد و به غیر از بیماری‌های گوارشی افراد چاق در معرض ابتلا به مشکلاتی مانند آرتروز و پوکی استخوان و ساییدگی مفاصل هستند.

وی تاکید کرد: بنابراین تحرک و ورزش همچنین تغییر سبک زندگی و استفاده از غذاهایی که فیبر بیشتری دارند در حفظ سلامت فرد و مقابله با چاقی و به طور کلی پیشگیری از بیماری‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است.

او افزود به موقع خوردن وعده های غذایی، کم خوردن و ورزش و تحرک کافی میتواند از بروز این بیماریها جلوگیری نماید.
کد مطلب: 21097