مدیرگروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه جندی شاپور اهواز؛
سرطان سارکوم را بشناسید/درمان های جدید سرطان پیش روی بیماران
مدیرگروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه جندی شاپور اهواز از درمان های جدید سرطان پیش روی بیماران خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۲
 
سرطان سارکوم را بشناسید/درمان های جدید سرطان پیش روی بیماران
 
مدیرگروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه جندی شاپور اهواز از درمان های جدید سرطان پیش روی بیماران خبر داد.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران ،دکتر حجت الله شهبازیان در دومین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی و دوازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران در ارتباط با سرطان سارکوم اظهار داشت: تومورهای سارکوم شامل ۲ دسته استخوانی و بافت نرم هستند که در صورت تشخیص دیرهنگام می توانند سبب بروز مشکلات زیادی برای بیماران شوند.

وی افزود: تومورهای عضلات دست و پا كه گروهي از سارکوم هاي بافت نرم ميباشند، معمولا به صورت یک توده به تدریج بزرگ شونده در اندام ها بوده که در ابتدا معمولا بدون درد هستند.

این متخصص راديوتراپي و انکولوژی با بیان اینکه در صورت پیشرفته شدن ساركوم عضلاني، اين تومور به استخوان و اعصاب تهاجم پیدا می کند، گفت: این مسئله سبب ميشود که در بیمار درد و سایر مشکلات نیز ایجاد شود.

شهبازیان گفت: شایع ترین سارکوم عضلاني در ران وجود دارد. همچنین این سرطان راه پیشگیری مشخصی نداشته و دليل ايجاد آن معمولأ چند فاكتوي و ناشناخته است. لذا بهترين راه مبارزه با آن تشخيص و درمان زودهنگام با روشهاي علمي جديد است.

وی با بیان اینکه سرطان سارکوم در تمامی سنین ممکن است به وجود آید، گفت: سارکوم طیف وسیعی از تومورها بوده و فقط یک نوع خاص نیست بنابراین برخی از آنها در اطفال و برخی در بزرگسالان شایع تر هستند.

مدیرگروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه جندی شاپور اهواز افزود: به دلیل اینکه اندام ها در معرض ابتلا به سرطان سارکوم ميباشند، این شانس برای افراد وجود دارد تا قبل از اینکه تومور خیلی بزرگ شود فرد حساس شده و با مراجعه به پزشک و گرفتن تصویربرداری مانند ام آر آي و نمونه برداری زودتر تشخیص داده شده و براي درمان ارجاع گردد.

شهبازیان گفت: درمان اصلی سارکوم جراحی به کمک رادیوتراپی و شیمی درمانی است اما اگر تومور پیشرفته و بسیار بزرگ باشد، ضرورت دارد قبل از جراحی، رادیوتراپی برای او انجام شود تا تومور کوچک شود و قطع اندام برای بیمار صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه اگر سارکوم ها درست تشخیص داده شده و بموقع و درست درمان شوند، کمتر از ۵ درصد آنها منجر به قطع عضو می شود، گفت: تكنيكهاي جدید کمک بسیاری به فرایند درمان این بیماری کرده و باعث ميشود تا ۹۵ درصد از افراد مبتلا به سرطان سارکوم بتوانند اندام درگیر خود را حفظ کنند.

اين متخصص راديوتراپي و انکولوژی خاطرنشان کرد: با تکنیک براکی تراپی یا رادیوتراپی از راه نزدیک و تابش اشعه با روش كاشت به بستر تومور به عنوان قسمتي از راديوتراپي بيمار، عوارض کمتر و نتايج بهتري براي بيمار ايجاد ميشود. ايشان افزود: علاوه بر راديوتراپي معمولي با دستگاههاي شتابدهنده، اين نوع رادیوتراپی در بخش براكي تراپي دپارتمان كلينيكال آنكولوژي دانشگاه جندي شاپور اهواز، به عنوان اولین و تنها بخش براكي تراپي مستقل با اتاق عمل جراحي مجهز در سطح كشور، براي درمان افرادی که سارکوم اندام دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

گفتنی‌ست دوازدهمین کنگره سالانه کلینیکال آنکولوژی و دومین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی تا ۲۴ آذر با حضور ۱۲ سخنران خارجی در هتل المپیک تهران در حال برگزاری است.
کد مطلب: 14177