بی‌سوادان گواهی‌نامه‌ی رانندگی دریافت نخواهند کرد
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: در مصوبه‌ی دولت از ابتدای سال ۹۵ افراد بی‌سواد از چند امتیاز دولت به شهروندان مثل تمدید و صدور گواهی‌نامه رانندگی و پروانه‌ی کسب محروم خواهند می‌شوند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۱
 
بی‌سوادان گواهی‌نامه‌ی رانندگی دریافت نخواهند کرد
 
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: در مصوبه‌ی دولت از ابتدای سال ۹۵ افراد بی‌سواد از چند امتیاز دولت به شهروندان مثل تمدید و صدور گواهی‌نامه رانندگی و پروانه‌ی کسب محروم خواهند می‌شوند.

به گزارش تحریرنو، نشست خبری "سازمان نهضت سوادآموزی" باحضور علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و معاون وزیر آموزش‌وپرورش و اصحاب رسانه به‌مناسبت سال‌روز تشکیل نهضت سوادآموزی برگزار و دراین نشست خبری علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهارداشت: حداقل مهارت سواد در ۱۳۰ کشور دنیا معیار خواندن و نوشتن و در برخی کشورها حساب کردن است. در ایران خواندن، نوشتن، حساب‌کردن و روخوانی قرآن تا سوم ابتدایی دارای سواد محسوب می‌شود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تصریح کرد: میزان سواد در کشور ایران از طریق آمار نفوس مسکن مشخص می‌شود، در کشورهای پیش‌رفته پروژه‌ی سوادسنجی وجود دارد و در خصوص میزان سواد در آمار نفوس مسکن سال ۹۰ هم ما در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۳میلیون‌و۴۵۶هزارو۱۸۱ نفر بی‌سواد اعلام شد که معادل ۷درصد جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از این تعداد ۴۳۰هزار نفر از اتباع خارجی بوده‌اند که در پروژه جداگانه‌ای به آن‌ها سواد آموخته می‌شود. تعداد ۳۹۰هزار نیز اطلاعات هویتی مشخصی نداشته‌اند. از تعداد ۲میلیون‌و ۶۰۰هزارنفر تعداد ۴۳۲هزار نفر پیش از این‌که باسواد شوند، وارد سن ۵۰ سال شده‌اند و یک‌میلیون‌و۵۰هزار نفر نیز از تعداد اعلام اولیه‌ی آمار باسواد شناسایی شده. تعداد ۷۹۰هزار نفر کم‌سواد و تعدادی نیز فوت شدند یا آموزش‌ناپذیر بودند که تعداد ۷۹هزار نفر آموزش‌ناپذیر و ۲۳هزار نفر فوت شده بودند. در نهایت ۸۶۶هزارنفر بی‌سواد باقی ماند.

باقرزاده افزود: از بین افرادی که وضعیت سواد آنان مشخص نیست، ۵۲۰هزار نفر آن‌ها دارای سن بیش از ۲۵ سال هستند که علی‌القاعده باید در سیستم آموزشی ثبت شده باشند که هیچ‌گونه ثبتی یافت نشد. در نهایت ۳میلیون‌و۵۰۰هزار نفر مشخص نیست که سواد دارند یا ندارند. بنابراین ما اجازه ثبت‌نام نیز به این افراد نداده‌ایم.

وی ادامه داد: روش الگوی شمارش برای میزان سوادسنجی را تغییر داده‌ایم و به‌جای استفاده از خوداظهاری از روش ثبتی استفاده کرده‌ایم. تعداد کسانی‌که سن ۱۰ تا ۴۹ سال را دارا بوده‌اند، ۵۲میلیون نفر شناسایی شده‌اند که بر اساس کد ملی آن‌ها، پوشه‌ی آموزشی ایجاد کرده‌ایم و سوابق تحصیلی آن‌ها جمع‌آوری شده است و از تعداد ۵۲میلیون نفر، ۴میلیون مشخصات افراد را نداریم که ۴۸میلیون نفر باقی می‌مانند که ۳میلیون نفر از آنان در آمار نفوس مسکن بی‌سواد شناسایی شده‌اند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به عمل‌کرد سازمان نهضت سوادآموزی تا سی‌ام آذرماه سال‌جاری عنوان داشت: تاکنون ۴۰۵هزارو۴۶۳ نفر در فعالیت سوادآموزی ثبت‌نام کرده‌‌اند که معادل ۸۰درصد برنامه‌ای که در سال ۹۴ پیش‌بینی کرده‌ایم بوده است و از این تعداد ۴۰۵هزار نفر بی‌سواد مطلق که معادل ۴۸.۹درصد هستند و ۵۱درصد آن‌ها کم‌سواد می‌باشند.

وی بیان کرد: ۷۸درصد زنان و ۲۲درصد مردان سواد آموخته‌اند که فعالیت آموزشی ۵۱درصد در شهرها و ۴۹درصد در روستاها بوده است.

باقرزاده با اشاره به توزیع سنی نیز بیان کرد: ۱۸هزار نفر زیر ۱۹ سال سن دارند. ۱۶درصد بین ۲۰ تا ۲۹ سال و ۳۰درصد بین ۳۰ تا ۳۹ سال و ۴۷درصد بین سنین ۴۰ تا ۴۹ سال هستند و ۶۲۳هزار نفر از اولیای دانش‌آموزان بی‌سواد شناسایی شده‌اند که تعدادی از آنان آموزش‌ناپذیر یا فوت شده بودند و در نهایت ۳۷۵هزار نفر باقی ماندند که ۱۶۳هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند و تا سه سال آینده تمام تعداد اعلام شده فرایند سوادآموزی را طی می‌کنند. ۲۰۰هزار نفر از بی‌سوادان مطلق، تعداد ۹۳هزار آنان اولیای دانش‌آموزان بوده که شناسایی شده‌اند.

وی با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن کودکان زیر ۱۰ سال نیز در پاسخ به یک خبرنگار گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی برای نهضت سوادآموزی تحت پوشش قرار گرفتن سنین ۱۰ تا ۴۹ سال است، اما در یکی از مصوبه‌های دولت که اسفندماه ۹۳ به تصویب رسید، در یکی از بندها به ما اجازه داده شد تا کودکان در معرض آسیب را با واسطه موسسات غیردولتی وارد چرخه سوادآموزی کنیم. این کودکان افرادی هستند که کودک کار، کودک بدسرپرست معرفی می‌شدند که به دلیل مسائل اقتصادی از تحصیل باز می‌مانند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ابرازداشت: دولت به ما اجازه داد تا با بخش غیردولتی و وزارت کار جلساتی را برگزار کنیم تا یک کارگروه تشکیل شود تا از کودکان در معرض آسیب طی یک مکانیزم حمایت کنیم و از ابتدای سال ۹۵، ۲۵هزار کودک در معرض آسیب شناسایی شد که به آنان آموزش داده شود و ما بر اساس منابع این تعداد را اعلام کرده‌ایم. اگر در بودجه سال ۹۵ اعتباری تامین شود، این کودکان آموزش داده می‌شوند، اما بحث ما حمایتی است و این کودکان باید در مدارس تحصیل کنند.

وی با اشاره به محدودیت‌هایی که برای افراد بیسواد گذاشته می‌شود، گفت: در مصوبه دولت از ابتدای سال ۹۵ افراد بی‌سواد از چند امتیازی که دولت به شهروندان می‌دهد، محروم می‌شوند. می‌توان به تمدید و صدور گواهی‌نامه رانندگی اشاره کرد که ۹۳درصد از موتورسواران، ۷۰درصد از عابرین و ۴۵درصد از رانندگان که تصادف می‌کنند، کم‌سواد هستند و کسی که سواد خواندن و نوشتن ندارد، پروانه کسب دریافت نخواهد کرد.

باقرزاده تاکید کرد: طرحی ارائه شده که کمیته‌ی امداد و بهزیستی موظف شوند به‌صورت مشترک با سازمان نهضت سوادآموزی فعالیت انجام دهند و پرداخت مستمری مشروط به حضور افراد بی‌سواد در سوادآموزی‌ها باشد، البته به این مصوبه از سوی اداره تطبیق قوانین ریاست جمهوری اشکال وارد شد و با بنیاد ICDL تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کرده‌ایم تا مهارت استفاده از فناوری‌های نوین را به افرادی که کم‌سواد هستند و تحصیلات زیر ۵ سال دارند، ارائه شود و این طرح در ۵ استان با تحت پوشش قراردادن ۵۰۰ نفر اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در هفته سوادآموزی کتابت آیات نور را خواهیم داشت و افرادی که در حال تحصیل در دوره دوم سوادآموزی هستند، یک صفحه از کلام‌اله مجید را کتابت می‌کنند و ۵ نسخه قرآن کریم دست‌نویس تولید خواهد شد و به حرم امیرالمومنین (ع)، سیدالشهدا (ع)، آستان رضوی و حرم امام خمینی (ره) تقدیم می‌شود و مسابقه‌ی انشانویسی و کتاب‌خوانی نیز برای سوادآموزان حول محور پرسش مهر رئیس‌جمهور خواهیم داشت.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در پایان گفت: پیش‌رفت ما در فرآیند سوادآموزی افراد خوب بوده است، چراکه طبق اعلام یونسکو از ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ فقط یک درصد از جمعیت دنیا باسواد شده‌اند، در صورتی‌که این درصد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال پیش‌‎رفت خوبی داشته است.
کد مطلب: 3907