عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛
دندانپزشکی در ساختار اجرایی کشور متولی رسمی ندارد
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که دندانپزشکی در ساختار اجرایی کشور متولی رسمی ندارد، گفت: نیاز است در ساختار اجرايى کلان وزارت بهداشت، تغییراتی صورت بگیرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲
 
دندانپزشکی در ساختار اجرایی کشور متولی رسمی ندارد
 
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که دندانپزشکی در ساختار اجرایی کشور متولی رسمی ندارد، گفت: نیاز است در ساختار اجرايى کلان وزارت بهداشت، تغییراتی صورت بگیرد.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، عبدالحمید ظفرمند، با انتقاد از اینکه حوزه دندانپزشکی در سال‌های اخیر مورد غفلت وزارت بهداشت قرار گرفته است، افزود: آنچه اهمیت حوزه دندانپزشکی را از سایر رشته‌های پزشکی برجسته می‌سازد، این است که نیاز به دندانپزشکی خدمات سلامت دهان از نوزادی تا پایان عمر وجود دارد. در حالی که شاید یک فرد تا آخر عمرش به بسيارى از رشته‌های پزشکی حتى يك بار نیاز نداشته باشد!

ظفرمند با تاکید بر مقوله پیشگیری در بهداشت دهان و دندان، تصریح کرد: حوزه سلامت دهان و دندان در هشت بخش تعریف شده است که بر اساس آن، وضعیت سلامت دهان و دندان افراد مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی به نقش آموزش و پژوهش در سلامت دهان و دندان اشاره کرد و افزود: پژوهش در حوزه دندانپزشکی، از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند ما را در اجرای برنامه‌های پیشگیری، کمک کند. لذا اگر برنامه اى بدون نياز سنجى در كشور انجام شود ، بدون ترديد اتلاف منابع مالى و انسانى و مشكلات ديگر است.

این متخصص دندانپزشکی کودکان، با انتقاد از عدم توجه به سلامت دهان و دندان، گفت: در سال ۹۲ و پس از بيش از يك سال نشست هاى كارشناسى و جلسات متعددی که به منظور تهیه یک بسته خدمتی در وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه برگزار شد، سرانجام بسته‌ای از خدمات سلامت دهان در بيمه پايه همگانى آماده شد و برای بررسی و تصويب به شورای عالی بیمه سلامت ارائه شد . لازم به ذكر است كه نظر كارشناسى و موافقت ۴ بیمه کلان کشور (تأمین اجتماعی، بیمه سلامت، کمیته امداد و نیروهای مسلح) نيز جلب شد. نهايتاً در اجلاس شوراى عالى بيمه سلامت كه ٤ وزير ، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه و چند مسئولين عالى ديگر كشور حضور دارند در ٤٩ امين اجلاس شورا (مهر ماه سال ۹۲) اين بسته خدمتى به تصویب رسید. به دنبال آن، و سپس باتصويب هيئت وزيران به وزراتخانهاى مرتبط ابلاغ شد.

وی با عنوان این مطلب که این مصوبه ابلاغیه رئیس جمهور را دارد، افزود: طرح مصوب جامع سلامت دهان و دندان (بهمن ١٣٩٠) سه هدف عمده داشت ، که عبارت بود : از کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم، ارتقاء سلامت دهان مردم و کاهش هزینه‌های سازمانهاى بیمه‌ گر، که كاملاً قابل دستيابى نيز هست .

ظفرمند تاکید کرد: خدمات پيشگيرى و دندانپزشکی این بسته خدمتی برای ٣ گروه سنى تعريف شد: کودکان زیر ۶ سال، ۶ سال تا ۱۴ سال و جمعیت بالای ۱۴ سال ، که شامل معاینه و طرح درمان، آموزش بهداشت، جرم گیری و بروساژ، فلوراید تراپی، رادیوگرافی، کشیدن دندان شیری، ترمیم دندان شماره ۶، وارنیش فلوراید، و…، بود که متأسفانه خبری از اجرای آن نیست.

وی در پاسخ به این سوال که کدام دستگاه یا وزارتخانه‌ای مسئول اجرای آن است، گفت: در آن زمان که این بسته خدمتی تصویب شد، منابع مالى در اختيار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعى بود، و منابع انسانى ارائه كننده خدمت در اختيار وزارت بهداشت. ولى اینکه الان کدام دستگاه اجرايى كشور مسئول اجرای آن است، با توجه به اینکه سازمان بیمه سلامت در حال حاضر زیر مجموعه وزارت بهداشت قرار گرفته، عملاً انتظار ما پاسخگويى در این وزارتخانه است.
کد مطلب: 18273