سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد؛
کاهش شدید مصرف «شیشه» در کشور
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن بیان اینکه ۱۲ تا ۱۵ هزار معتاد متجاهر در تهران وجود دارد از راه‌اندازی مراکز درمان مادران باردار معتاد و توسعه گرمخانه‌های ویژه زنان خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۷
 
کاهش شدید مصرف «شیشه» در کشور
 
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن بیان اینکه ۱۲ تا ۱۵ هزار معتاد متجاهر در تهران وجود دارد از راه‌اندازی مراکز درمان مادران باردار معتاد و توسعه گرمخانه‌های ویژه زنان خبر داد.

به گزارش تحریرنو ؛ پرویز افشار در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مروری بر مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با مواد مخدر پرداخت و جزییات جلسه آبان ماه مقام معظم رهبری با مسوولان را اعلام کرد و گفت: رهبری راهکارهایی را در امر مبارزه با مواد مخدر ارائه کردند و بر اساس آن باید اولویت اصلی بر پیشگیری اولیه باشد و ۵۰ درصد بودجه‌ها به امر پیشگیری اختصاص یابد.

وی افزود: همچنین باید جمعیت دانش آموزی در اولویت امر پیشگیری از آسیب‌ها باشند. ایشان بر اجرای طرح های تحولی و نوآورانه دستگاه‌ها تاکید داشتند و باید گزارش عملکرد دستگاه ها تا شش ماهه آینده ارائه شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه رهبری نسبت به عملکرد برخی دستگاه‌ها اعلام رضایت کردند و نسبت به عملکرد برخی دستگاهها رضایتی نداشتند اظهار کرد: ایشان بر این امر که باید ورود دستگاه‌ها به این حیطه عالمانه‌تر باشد، تاکید کردند و ما شاهد جدیت بیشتر این دستگاه‌ها هستیم.

افشار مصوبات جلسه ۱۳۴ ستاد مبارزه با مواد مخدر را که با ریاست رئیس جمهور برگزار شد را نیز اعلام کرد و گفت: چند تصمیم مهم اتخاذ و ۲۴ تدبیر در راستای تحقق منویات رهبری تصویب شد و با قید فوریت در کمتر از یک هفته انجام و بر این اساس مصوبات ستاد دو سه روز گذشته ابلاغ شده و در اختیار دستگاه‌ها قرار گرفته است.

افشار ادامه داد: در این جلسه بازنگری آیین نامه ماده ۱۶ صورت گرفت و ابلاغ خواهد شد. یک موضوع مهم دیگر حمایت از معتادان بی بضاعت بود و بعد از سالها آیین نامه تبصره ۲ ماده ۱۵ با همکاری وزارت رفاه تدوین و مصوب شد که ابلاغ خواهد شد. طرح مبارزه همه جانبه با موادمخدر به عنوان منشور راه در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و چراغ راه خواهد بود.

افزایش کشفیات دریایی مواد مخدر

وی با بیان اینکه در حوزه عملکردی در امور بین الملل در یک ماه گذشته جلسه مهمی با پلیس مواد مخدر قطر داشتیم اظهار کرد: قبلا کشفیات بوشهر به لحاظ ترانزیت مواد کم بود اما در چندماه اخیر ۱۵ تن کشفیات دریایی داشتیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموع کشفیات ۹ماهه امسال ۶۱۶ تن بوده که ۱۴.۵ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد اظهار کرد: امسال سال بدی نسبت به رشد تولید مواد مخدر در کشور همجوار بوده و آمار ۴۶۰۰ تن تولید در افغانستان به ۹۰۰۰ تن رسیده و ۹۰ درصد رشد یافته است.

وی ادامه داد: میزان کشفیات تریاک در ۹ ماهه اول ۴۹۸.۵ تن بوده که رشد ۱۷.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. کشفیات حشیش ۸۲.۵ تن بوده که سه درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. میزان کشفیات هروئین ۱۸.۵ تن بوده که ۲۰ درصد رشد نسبت به سال قبل دارد. همچنین کشفیات مورفین ۱۲ تن با رشد ۴۴ درصدی و کشفیات شیشه ۱۷۳۲ کیلوگرم با رشد ۲۳.۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهدیم.

سهم ۸۱ درصدی «تریاک» در کشفیات مواد مخدر

افشار با بیان اینکه در مجموع آمار کشفیات ۹ ماهه اول امسال ما ۱۴.۵ درصد رشد دارد گفت: سهم تریاک در کشفیات ۸۱ درصد بوده و بالاترین جایگاه را دارد این در حالیست که سهم شیشه ۰.۳ درصد است.

وی ادامه داد: ۸۹ درصد کشفیات توسط ناجا، ۹ درصد توسط وزارت اطلاعات‌ و مابقی توسط سایر دستگاه‌ها صورت گرفته است.

متلاشی شدن ۱۷۵۳ باند مواد مخدر

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در ۹ ماهه اول امسال ۱۲۷۳ مورد عملیات و درگیری داشتیم که ۲۵ درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد عنوان کرد: ۱۷۵۳ مورد باند متلاشی شده داشتیم که ۱۲ درصد کاهش نسبت به سال قبل دارد. ۱۰۶ کارگاه شیشه در این مدت منهدم شده، ۹ شهید در راه مبارزه با مواد مخدر داشتیم و کشته های اشرار ۶۴ نفر بود.

وجود ۱۲ تا ۱۵ هزار معتاد متجاهر در تهران

وی افزود: آمار مجموع متهمان دستگیر شده در ۹ ماهه اول ۳۲۰هزار نفر بود که ۹.۹ درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد. در امر ساماندهی متجاهرین نیز کارهای ویژه ای در دست است و ۱۷ هزار و ۹۸۰ نفر در سطح تهران در دوره های سه ماهه ساماندهی و به مراکز ماده ۱۶ و ماده ۱۵ برای درمان ارجاع شدند، البته آمار معتادان متجاهر در تهران ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر است و این آمار نشان می‌دهد تعدادی دوباره جمع آوری شدند یا بیش از سه ماه در مراکز مانده‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموعا در ۷۵۱۶ مرکز درمان اعتیاد سرپایی دولتی و غیردولتی خدمت ارائه می کنیم عنوان کرد: ارائه خدمات کاهش آسیب در ۲۴۱ مرگز گذری توسط ۳۳۱ تیم سیار انجام شده و اکنون ۷۷ مرکز سرپناه شبانه داریم. همچنین پذیرش و درمان ۱۱۸۲ نفر در مرکز میان مدت اقامتی ماده ۱۵ صورت گرفته است.

راه‌اندازی مراکز درمان مادران باردار معتاد

افشار از اختصاص ۷۹ میلیارد تومان برای درمان اعتیاد به بیمه سلامت و تکمیل سامانه ایداتیس توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: توسعه گرمخانه های ویژه زنان و راه اندازی مراکز درمان زنان باردار از جمله دیگر اقدامات است. اکنون ۲۰مرکز ماده ۱۶ در کشور داریم و کل افراد تحت پوشش در مراکز فعال در چهارماهه اول ۶۹۱۱ نفر بوده‌است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره بیمه درمان اعتیاد اظهار کرد: ۷۹ میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته است که نسبت به سال گذشته رشد بهتری دارد اما باز هم کفایت نمی کند. زنان، کودکان، مبتلایان به ایدز، زندانیان آزاد شده تحت درمان متادون، آزادشدگان از مراکز ماده۱۶ و سربازان وظیفه در اولویت هستند.

افشار با بیان اینکه کلیه مراکز دولتی وابسته به وزارت بهداشت تکلیف قانونی دارند با بیمه سلامت انعقاد قرارداد کنند گفت: از عملکرد برخی مراکز دولتی رضایت نداریم و بخصوص سه دانشگاه علوم پزشکی تهران در انعقاد قرارداد تاخیر داشته اند.

سن مصرف «گل» به دانش‌آموزان رسید

افشار درباره سن شروع مصرف مواد مخدر گفت: در مجموع میانگین سن مصرف مواد مخدر تغییر نکرده است اما