واکنش گلزار به دستمزد میلیاردی‌اش برای اجرا؛
بدون دستمزد که به تلویزیون نیامده‌ام
محمدرضا گلزار و هاشم رضایت؛ مجری و تهیه‌کننده مسابقه «برنده‌باش» درباره این برنامه و برخی از حواشی آن را توضیحاتی ارائه دادند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۱
 
بدون دستمزد که به تلویزیون نیامده‌ام
 
محمدرضا گلزار و هاشم رضایت؛ مجری و تهیه‌کننده مسابقه «برنده‌باش» درباره این برنامه و برخی از حواشی آن را توضیحاتی ارائه دادند.

به گزارش تحریرنو ؛ دکوری عظیم و کم نظیر و جوایزی چشمگیر که البته به مدد نقدهای مکرر از آن کاسته شد و کاهش یافت؛ شوق فراوان حضار و شرکت‌کنندگان برای حضور در آن؛ آنتن پر بیننده‌ترین شبکه سیما و دست آخر اولین حضور آقای سوپر استار سینما در یک برنامه تلویزیونی به عنوان مجری؛ محمدرضا گلزار در «برنده‌باش».

مسابقه‌ای که با هدف کمک به افزایش سرانه مطالعه در کشور روی آنتن می‌رود و آخر هفته‌ها در کنار سرگرم کردن مخاطبان هدف اصلی خود یعنی بالابردن سطح اطلاعات مردم را نیز بیش از پیش مدنظر قرار داده است. برنامه ای که فارغ از المان‌های بصری مانند دکور عظیم، مجری سلبریتی، جوایز بزرگ در زمانی که تلویزیون مخاطب بسیاری را از دست داده است، توانسته تا حد زیادی ولو برای ساعتی مخاطب را با خود همراه سازد.

همه چیز برای ورود به بطن این برنامه و مشاهده از نزدیک تلاش‌های اهالی «برنده‌باش» مهیاست. استودیویی عظیم با طراحی مهدی هاشمی که نامی شناخته شده در بین طراحان صحنه و دکور تلویزیون است؛ تماشاچیان که به ترتیب در جایگاه خود قرار گرفته‌اند و با دقت هر چه تمام مجری و شرکت‌کننده را همراهی می‌کنند. شرکت‌کنندگان که هر یک آماده حضور در جایگاه و آغاز مسابقه خود هستند؛ صحبت‌های عوامل، تست‌های نهایی و آغاز ضبط با رویت آقای مجری، محمدرضا گلزار و تشویق حضار؛ شرکت‌کنندگان یکی پس از دیگری مسابقه خود را برگزار می‌کنند و برنامه روال خود را طی می‌کند تا در پایان مجری نیز کار خود را به اتمام می‌رساند و تشویق نهایی حضار پایان ضبط را خبر می‌دهد. حضور اهالی رسانه (خبرنگاران) در پشت صحنه برنامه‌های تلویزیونی اتفاق متداولی است که معمولا دست‌اندرکاران برنامه‌ها با عنوان نشست خبری آن را برگزار می‌کنند.

حضور خبرنگاران این بار در پشت صحنه «برنده باش» با برنامه پرسش و پاسخ بین تهیه‌کننده، هاشم رضایت و مجری، محمدرضا گلزار برگزار شد؛ جلسه‌ای که با صعه صدر و در کمال احترام به اتمام رسید؛ اما ای کاش کمی وقت بیش‌تری می‌گذاشتند تا خبرنگاران با آرامش بیش‌تری سوالات خود را مطرح کنند؛ شاید تداخل با زمان ضبط شرایط را اینگونه کرد؛ اما به هر جهت برنامه‌ای با این فرم و محتوا که پیش از آن هم نمونه‌هایش را در تلویزیون دیده‌ایم با نبوغ و ارائه فکرهای تازه و نو دریاچه‌های جدیدی را به روی مخاطب خواهد گشود که هم هدف برنامه یعنی جذب مخاطب و کتاب‌خوانی را ثمره می‌دهد و هم توقع مخاطب یعنی همان جذابیت، سرگرمی و بار علمی مثبت را منتج خواهد شد.

روبه روی هاشم رضایت می‌نشینیم و سوالاتمان را یکی پس از دیگری از او‌ می‌پرسیم. محمدرضا گزار هم به جمع ما اضافه می‌شود تا به چند سوال پاسخ دهد.

هاشم رضایت: جای مسابقه ای مثل «برنده باش» در تلویزیون خالی بود

هاشم رضایت درباره مسابقه «برنده باش» گفت: توجه داشته باشید این مدل مسابقه در همه کشورهایی که آن را دارند، تفاوت هایی وجود دارد؛ ما همه کشورها را رصد کردیم، تفاوت عمده ما با آنها این است که دکورمان اصلا شبیه آنها نیست، یک دکور و طراحی کاملا متفاوت که مهدی هاشمی (طراح دکور برنامه «دورهمی») طراحی آن را بر عهده داشته است؛ اما شاید شکل عملی مسابقه همه جا یکسان باشد که ما آن را حفظ کرده ایم؛ نکته ای که محمدرضا گلزار هم به آن توجه داشت این بود که برنامه رفته رفته باید بهتر شود. شما می دانید که فقط شکل یک برنامه، آن را جذاب نمی کند، بلکه اجرای مجری، سولات، بازخورد مخاطبان و کارگردانی خوب برنامه به این مهم (جذابیت برنامه) کمک خواهد کرد. ما در تمام برنامه ها این موارد را حفظ می‌کنیم و در جلساتی که با دوستان داریم تلاش می کنیم تا حتی از نمونه های خارجی بهتر باشیم، هرچند که الان از نظر دکور، ارتباط با مردم و کارگردانی از نمونه های خارجی بهتر هستیم.

رضایت در خصوص ماهیت اصلی برنامه یعنی ترویج کتاب خوانی، معرفی کتاب و پویش هموطن بیان کرد: از ابتدا ماهیت اصلی برنامه ترویج یا تشویق به کتاب‌خوانی بود، متاسفانه روند کتاب خوانی در کشور ما خیلی ضعیف است ما در شروع برنامه قصد داشتیم کتاب معرفی کنیم اما احساس کردیم باید برنامه مقداری پیش برود، ما در برنامه تیم کارشناسی داریم و احساس کردیم زود است در ابتدا مردم را به سمت یک کتاب سوق دهیم لذا در ابتدا سوالات اطلاعات عمومی را در برنامه و اپلیکیشن آوردیم و احتمالا از هفته های آینده کتاب معرفی می کنیم که تعدادی از سولات مسابقه از آن کتاب باشد.

هاشم رضایت اساسا درمورد علت انتخاب یک سلبریتی (محمدرضا گلزار) به عنوان مجری «برنده باش» افزود: ما زمانی که در برنامه «دورهمی» مهران مدیری را انتخاب کردیم همین سوالات پیش آمد که چرا مهران مدیری و حالا هم می پرسند چرا محمدرضا گلزار؟ اما بدانید یک تهیه کننده زمانی که طراحی یک برنامه را در ذهن دارد به همه جزیئات آن فکر می کند؛ بنابراین با فکر کردن به تمام عناصر از جمله دکور، کارگردانی و... به مجری هم فکر می کند که برنامه با این مشخصات با چه کسی به اصطلاح بالا می آید؟ ما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که بهترین گزینه محمد رضا گلزار است؛ زمانی که ما با محمدرضا گلزار صحبت کردیم کارهای بسیاری در دست داشت مثل «آینه بغل» اما وقتی به او گفتیم این مسابقه به افزایش مطالعه مردم کمک می کند حساس تر شد و در نهایت به نتیجه رسیدیم.

او در خصوص اینکه که در ابتدا برنامه برای شبکه نسیم در نظر گرفته شده بود، گفت: ما این طرح را ابتدا در شبکه نسیم ارائه کردیم ولی هیچ وقت جدی نشد، این برنامه مسابقه بزرگی بود و بهتر دیدیم که از شبکه سه پخش شود.

تهیه کننده برنامه «برنده باش» در خصوص وجود خط سیری معین در طراحی سوالات مسابقه و یا رندوم بودن آنها تشریح کرد: یک کمیته ای ۶ نفره تشکیل شده است که بعد از نهایی شدن سوالات، به صورت رندوم از طریق رایانه مطرح می شوند.

او افزود: محمدرضا گلزار مجری برنامه است و بایستی به سوالات اشراف داشته باشد تا بتواند راجع به آنها صحبت کند. یکی از اعضای کمیته ۶ نفره طراح سوالات آقای گلزار است و کمک های بسیاری در این زمینه به ما کرده است. من سعی می کنم در زمان پخش مسابقه در جمع دوستان، اقوام، آشنایان و... حضور داشته باشم تا عکس العمل آنها را در مورد مسابقه ببینیم.

رضایت ادامه داد: سطح سوالات در آغاز برنامه پایین تر بود و کم کم سطح سوالات بالا می رود. توجه داشته باشید ما باید در حین برنامه سازی، به مردم آموزش هم بدهیم، فراموش نکنید وقتی خارج از محیط و فضای استودیو قرار دارید شاید به تمام سوالات پاسخ دهید اما در برابر مردم، تماشاچیان و مجری قرار گرفتن شرایط را سخت می کند.

هاشم رضایت در خصوص بازخوردهای این برنامه و میزان جذب مخاطب از طریق آن گفت: تلویزیون به معنای واقعی فقط سریال، جنگ و گفت و گو نیست، تلویزیون شاکله تمام برنامه هاست؛ از فوتبال گرفته تا سریال، جنگ و نمایش های کوتاه و بلند.

جای این برنامه به عنوان یک مسابقه در تلویزیون خالی بود؛ مسابقه ای که از نظر ساختار قرص و محکم باشد واقعا وجود نداشت؛ شاید حتی فردی که علاقه مند به مسابقه نبود هم به دلیل اجرا، کارگردانی، دکور، محتوای سوالات و...جذب شده است. در نظر داشته باشید حتی این برنامه از بعضی سریال های ما بیننده بیشتری دارد‌. روند جذب مخاطبان ما افزایشی بوده است به طوری که از ۵ درصد به ۵۰ درصد رسیده ایم، ولی هنوز در ابتدای کار هستیم. قرار است تا ۱۵۶ قسمت برنامه داشته باشیم (با اجرای محمدرضا گلزار) اما بازهم پخش و ادامه برنامه به خواست مردم بستگی دارد.

تهیه کننده «برنده باش» در پایان درباره اینکه آیا نفس ورود سلیبریتی‌ها به عرصه اجرا برای تلویزیون اتفاقی خوشایند است یا خیر گفت: ما برای برقراری ارتباط با مخاطب باید از تمام پتانسیل ها و ظرفیت هایی که در مملکت داریم استفاده کنیم. چه کسی بهتر از آقای گلزار؟ چه کسی بهتر از آقای مدیری و چه کسانی بهتر از مجریان تلویزیون؟ اما باید ببینیم در هر برنامه با شاخصه های مختص به خود چه کسی مناسب آن بوده است؟ هم اکنون در حال طراحی یک برنامه جدید هستم که دو مجری برای آن در ذهن دارم که یکی مجری تلویزیون و دیگری از بازیگران سینما است.

رضا گلزار: نقدها را با دقت می خوانم

محمدرضا گلزار در خصوص ورود به تلویزیون ‌و تجربه اجرا در یک مسابقه تلویزیونی بیان کرد: از طریق تلویزیون با طیف وسیع تری از مخاطب در ارتباط هستم و توانسته ام مهمان منازل مردم باشم و این اتفاق برای من بسیار لذت بخش است.

گلزار در پاسخ به این سوال که معمولا در برابر اجرای سلبریتی ها در برنامه های تلویزیونی همیشه نقدهایی وارد بوده است گفت: راستش را بخواهید من مقداری به دوستان حق می دهم؛ یعنی اگر من بازیگر نبودم و کارم اجرا بود و کسی می آمد و اجرا می کرد در ابتدا برای او گارد می گرفتم اما من هم تا به حال تجربه اجرا نداشته ام، ورود کردم، تلاش کردم، تلاش کردم و تلاش کردم!

تلاش کردم در راستای اجرا و بهتر شدن برنامه که البته ایرادهایی داشته و دارد که در جهت بهتر شدن آن تلاش می کنیم؛ نقدها همیشه کمک کننده هستند؛ تا جایی که منتقدان به این شکل نقد کنند و غرض ورزی در نقد نداشته باشند، همه را با آغوش باز پذیرا هستم؛ کما اینکه می بینید چقدر اجرا و سوالات بهتر شده و می شوند؛ به جوایز ایراد گرفته شد که آن را کاهش دادیم. از نقدهایتان ممنونم.

مجری «برنده باش» درباره دستمزد میلیاردی برای اجرا در این برنامه و هجمه هایی که در این خصوص مطرح شده بود خاطر نشان کرد: من که بدون دستمزد به این برنامه و تلویزیون نیامده ام؛ ما به تلویزیون نیامده ایم که به این سوالات پاسخ دهیم ما به تلویزیون آمده ایم تا یک برنامه درخشان بسازیم و هنوز هم راه زیادی تا ساخت آن برنامه باقی مانده است؛ تلاش می کنیم و نقدهای شما در جهت بهتر شدن این برنامه موثر است؛ من نباید تمام انرژی خود را برای پاسخ به هجمه ها بگذارم. البته نقدها و ایرادات فراوانی نسبت به برنامه ما مطرح می شود که من همه آنها را با دقت می خوانم؛ چه نقدهایی که واردند و چه آنها که نه! آنها که مربوط به من هستند را اگر بتوانم اصلاح می کنم. ما هدف بسیار بزرگی در تلویزیون داریم که برای رسیدن به آن تلاش می کنیم.

محمدرضاگلزار راجع به اینکه به عنوان مجری مسابقه «برنده باش» چه اندازه مطالعه دارد گفت: به ناچار و اجبارا میزان مطالعه خود را افزایش داده ام؛ اینکه می گویم به ناچار برای اینکه در طراحی سوال هم دخالت می کنیم؛ از این هفته تلاش می کنیم کتاب معرفی کنیم؛ کتاب ها را باید در راستای اهداف گروه معرفی نماییم.

او در پایان از رد کردن یک سریال بزرگ و مهم خبر داد و بیان کرد: متاسفانه به دلیل نبود وقت، حضور در این سریال را رد کردم. چه اشکالی دارد که من را هم در سریال تلویزیونی ببینید؟ چرا که نه؟ حتما اگر پیشنهاد چشمگیری در سریال تلویزیونی داشته باشم در آن حضور پیدا خواهم کرد؛ در حال حاضر تمام هدف من این است که «برنده باش» بهتر و بهتر شود. خیلی ممنون از حمایت ها و نقدهای درجه یک شما.
کد مطلب: 17175