سخنگوی سازمان آتش نشانی اعلام کرد؛
کمپین "نه به چهارشنبه سوری خطرناک"
سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: کمپینی با نام "نه به چهارشنبه سوری خطرناک" به همت سازمان آتش نشانی ترتیب داده شده که خیلی از هنرمندان، ورزشکاران و خیلی از مراجع و اقشار مختلف از هموطنان در این کمپین شرکت کرده اند و متعهد شدند که چهارشنبه سوری ایمن ،جشنی ساده و بی خطر برگزار کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
 
کمپین "نه به چهارشنبه سوری خطرناک"
 
سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: کمپینی با نام "نه به چهارشنبه سوری خطرناک" به همت سازمان آتش نشانی ترتیب داده شده که خیلی از هنرمندان، ورزشکاران و خیلی از مراجع و اقشار مختلف از هموطنان در این کمپین شرکت کرده اند و متعهد شدند که چهارشنبه سوری ایمن ،جشنی ساده و بی خطر برگزار کنند.

به گزارش تحریرنو ؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به برنامه های سازمان آتش نشانی درشب چهارشنبه سوری اظهار داشت: برنامه های مختلفی برای شب چهارشنبه سوری در نظر گرفته شده است. تمام مناطق آتش نشانی طی چند مرحله همایشی برگزار کردند که در راستای آموزشهای مردمی و تربیت نیروهای آتش نشانی برای جلوگیری از آتش سوزی در چهارشنبه آخر سال بوده است و تمام مربیان آتش نشانی و نیروها آمادگی لازم را برای این شب دارند و با نصب بنرها در محلات در حال آموزش به مردم برای جشن چهارشنبه سوری هستند .

نه به چهارشنبه سوری خطرناک

وی افزود: کمپینی با نام "نه به چهارشنبه سوری خطرناک" به همت سازمان آتش نشانی ترتیب داده شده که خیلی از هنرمندان، ورزشکاران و خیلی از مراجع و اقشار مختلف از هموطنان در این کمپین شرکت کرده اند و متعهد شدند که چهارشنبه سوری ایمن ،جشنی ساده و بی خطر برگزار کنند.

ملکی پیرامون نحوه برگزاری جشن چهارشنبه سوری و توصیه های ایمنی درباره این جشن تاریخی اظهار کرد: بهترین توصیه برای برگزاری ایمن این جشن این است که مردم به صورت خانوادگی این مراسم را برگزار کنند، در کنار هم بودن فرصت مناسبی را برای بهتر و ایمن تر برگزار کردن این مراسم ایجاد می کند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با تاکید بر مراقبت ویژه خانواده ها از فعالیت پنهانی فرزندان خود خاطر نشان کرد: خانواده ها از فعالیت پنهانی فرزندانشان مطلع باشند، مخفیگاه های فرزندان را برای پنهان کردن مواد محترقه شناسایی کنند و مراقبت کنند که فرزندانشان با غیر از خانواده این مراسم را بر پا نکنند.

ملکی با تاکید بر اینکه آتش بر پا شده در چهارشنبه سوری می تواند خطر آفرین باشد خاطر نشان کرد: آتش در کنار خودروها، درختان، مقابل منازل، در جوار پمپ های سوخت و فلکه فشار قوی برق و گاز نباشد . از آتش بازی كودكان جلوگیری شود، از آتش زدن بوته و هیزم درکنارخودروها و مواد قابل اشتعال خودداری شود،از پارك خودرو درگذرگاها و كوچه های کم عرض بپرهیزید. مایعات و مواد آتش زا از جمله نفت، بنزین و كبریت را در اختیار و یا در دسترس كودكان قرار داده نشود.

وی در ادامه اظهار کرد: خانواده هابه محض مشاهده تحرکات پنهانی فرزندان و همسایگان و اطلاع از پنهان کردن مواد محترقه در پارکینگ ها و انباری ها آن را به مسئولین انتظامی اطلاع دهند.اگر خانواده ها فرزندان غیر قابل پیش بینی دارند بدون اینکه به شخصیت آنها لطمه ای وارد شود مخفیگاه های انها را پیدا کرده و در صورت مشاهده مواد محترقه خطرناک آنها را از تبعات آن مطلع کنند و سعی کنند که با فرزندانشان صحبت کرده و تبعات این امر را به آنها گوشزد نمایند.

ملکی با تاکید بر اینکه ورود مواد محترقه از مراجع قانونی صورت نمی گیرد و این مواد پنهانی و به صورت قاچاق وارد کشور و در دسترس فرزندان ما قرار می گیرد یاد آور شد: تنها راهی که می توان از مخاطرات آن جلوگیری کرد آگاه سازی مردم و فرزندان درباره این مواد محترقه آتش سازست. انباری و زیر زمین و هر نقطه ای از منزل را كه احتمال می دهند فرزندان از آن به عنوان محل اختفا و نگهداری مواد محترقه استفاده كنند مورد بازرسی مكرر قرار داده و حتی المقدور از رفت و آمد كودكان و نوجوانان به این محل ها جلوگیری شود و هیچ گاه برای سرگرمی آتش روشن نشود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با تاکید بر پرهیز از پوشیدن لباس گشاد در هنگام پریدن از روی آتش اظهار کرد: از بازی با وسایل و مواد محترقه جدا خودداری شود. انفجار فقط ۲۵۰ گرم مواد ساخت ترقه می تواند یك آپارتمان را به شدت تخریب کند ضمن اینكه شیشه های ساختمانهای مجاور نیز در اثر این انفجار شكسته خواهد شد.

وی تصریح کرد: نگهداری مواد محترقه نیاز به مراقبت و شرایط خاصی دارد و قرارگرفتن آنها درکنار حرارت و یا در هوای گرم و در جیب یا دست افراد ایجاد انفجار و اشتعال می کند.برای پیشگیری از پرتاب موشك، فشفشه و سایر مواد آتش زا به داخل منازل از باز گذاشتن پنجره ها درچهارشنبه سوری خودداری شود.

ملکی افزود: از خرید، نگهداری و استفاده مواد محترقه توسط فرزندان خود ممانعت شده و درچهارشنبه سوری از قراردادن كالا و لوازم قابل اشتعال در فضای باز (بالكن و پشت بام ) خودداری شود، زیرا سقوط مواد آتشزای پرتاب شده مثل فشفشه، بالن، دارت و.... بر روی آنها موجب آتش سوزی خواهد شد.
کد مطلب: 15230