روستایی درنشست خبری "ابد و یک روز" مطرح کرد؛
هیچ جایزه و جشنواره‌ای را در نظر نگرفتم وفقط واقعیت‌ها را به تصویر کشیدم
سعید روستایی گفت: ابتدا یک فیلم‌نامه‌ داشتم که قصد داشتم براساس آن فیلمی بسازم ولی به علت پاره‌ای از مسائل و مشکلات این امر محقق نشد اما در ادامه راه به سفارش یکی از همکاران خود با آقای سعید ملکان وارد ساخت این فیلم شدم.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۷
 
هیچ جایزه و جشنواره‌ای را در نظر نگرفتم وفقط واقعیت‌ها را به تصویر کشیدم
 
سعید روستایی گفت: ابتدا یک فیلم‌نامه‌ داشتم که قصد داشتم براساس آن فیلمی بسازم ولی به علت پاره‌ای از مسائل و مشکلات این امر محقق نشد اما در ادامه راه به سفارش یکی از همکاران خود با آقای سعید ملکان وارد ساخت این فیلم شدم.

به گزارش تحریرنو، نشست خبری فیلم سینمایی "ابد و یک روز" با حضور سعید روستایی کارگردان، سعید ملکان تهیه کننده،‌پیمان معادی،‌ نوید محمدزاده، پرنیاز ایزدیار بازیگران این فیلم و رامتین شهبازی به عنوان منتقد در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد.

سعید روستایی کارگردان این فیلم در ابتدای این نشست خبری در سخنانی گفت: در ابتدا یک فیلم‌نامه‌ای در اختیار داشتم که قصد داشتم براساس آن فیلمی را بسازم ولی به علت پاره‌ای از مسائل و مشکلات این امر محقق نشد اما در ادامه راه به سفارش یکی از همکاران خود با آقای سعید ملکان وارد ساخت این فیلم شدم.

وی افزود:‌ حوادث و اتفاقاتی که پیرامون این فیلم سینمایی در جشنواره پیش آمد غیرقابل پیش‌بینی بود و بعضاً‌ دیده می‌شد حاضران در سالن با خنده به داستان فیلم واکنش نشان می‌دادند. البته با توجه به اینکه این اثر یک فیلم اجتماعی بود این سخن را که برخی‌ها اعتقاد داشتند فیلم تلخی را ساخته‌اند قبول ندارنم. شاید یکی از دلایل خندیدن حاضران در سالن به این فیلم این موضوع باشد که خود را از افراد حاضر در فیلم بالاتر می‌دانند.

کارگردان فیلم "ابد و یک روز" ادامه داد:‌ از ابتدا و در زمانی که فلیم‌نامه را می‌نوشتم بازیگرانی که در این فیلم حضور داشتند را در ذهن خود تصور می‌کردم و از این جهت بسیار خوش‌شانس هستم که در زمره معدود کارگردان‌هایی می‌باشیم همان بازیگرانی را که در زمان نگارش فیلم‌نامه در ذهن داشتم در فیلم خود نیز در اختیار دارم.

روستایی گفت: برای ساخت فیلم "ابد و یک روز" طرح‌ها و ایده‌های مختلفی را در ذهن داشتم که در نهایت طرح و ایده‌ای یک خطی را که این فیلم براساس آن شکل گرفت را انتخاب کردم و چیزی حدود ۴ ماه بر روی این ایده خود کار کردم تا به شکل یک فیلم‌نامه دربیاید.

وی افزود: به عنوان یک کارگردان تا آخرین لحظه که قرار بود فیلم کلید بخورد بر روی فیلم‌نامه کار کردیم و در این راه با همکاری آقای سعید ملکان به عنوان تهیه‌کننده مسائل و مشکلاتی را که پیش‌روی خود داشتیم برطرف کردیم. زیرا اگر تلاش و همکاری آقای ملکان نبود این فیلم به صورتی که امروز مشاهده می‌کنید درنمی‌آمد.

کارگردان فیلم "ابد و یک روز" ادامه داد: در راه ساخت این فیلم به هیچ جایزه‌ای فکر نمی‌کردم زیرا من واقعیت‌ها را به تصویر کشیدم. چیزی که مخاطب در این فیلم می‌بیند یک واقعیتی است که در جامعه ما امروز به شدت وجود دارد. من به عنوان یک کارگردان در مراحل تحقیق برای نوشتن فیلم‌نامه با موردهای مختلفی روبه‌رو شده بودم که از جمله این موارد می‌توانم به روبه‌رو شدن با پدری ۸ پسر معتاد دارد و یا پدری که مواد مخدر را در قُنداق نوزدان دوقلوی خود مخلفی کرده بود.

روستایی خاطرنشان کرد: من زمانی که یک فیلم می‌سازم پیرامون جامعه، مردم و درد جامعه است و هیچ جایزه و جشنواره‌ای را برای خود در نظر نگرفته‌ام.

سعید ملکان تهیه کننده فیلم "ابد و یک روز" در ادامه این نشست خبری اظهار داشت:‌ من ابتدا توسط آقای پیمان شاهرخ‌فر با این فیلم‌نامه آشنا شدم و سپس آن را مورد مطالعه قرار دادم تا در نهایت با آقای روستایی شروع به کار برای ساخت این فیلم کردیم. من در ابتدا هیچ شناختی از سعید روستایی به عنوان یک فیلم‌ساز نداشتم اما با دیدن فیلم‌نامه او و فیلم‌های کوتاهی که با موضوع اعتیاد و مواد مخدر ساخته بود و کیفیت کارهای او به این کارگردان جوان اعتماد کردم و تصمیم گرفتم تهیه‌کنندگی کار او را به عهده بگیرم.

وی افزود: نکته‌ای که باعث تأسف است و باید در این نشست خبری به آن اشاره کنم این است که فیلم‌نامه "ابد و یک روز" را از بخش جایزه فیلم‌های اول این دوره از جشنواره حذف کردند. این در حالی است که این قبیل فیلم‌نامه‌ها تشویق شده تا شاهد نگارش کارهای بهتری در آینده باشیم زیرا همانگونه که همه می‌دانند فیلم‌نامه مهم‌ترین عنصر در ساخت یک فیلم سینمایی است.

این تهیه‌کننده ادامه داد: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم خالی بودن جای رضا عطاران و فیلم سینمایی "دراکولا" در جشنواره سی چهارم فیلم فجر است. البته قصد تیکه انداختن به هیأت انتخاب جشنواره فجر را ندارم اما امیدوار هستم این فیلم در گیشه موفق شود.

نوید محمدزاده بازیگر فیلم "ابد و یک روز" در سخنانی گفت: بازیگری هستم که دوست دارم ریسک کنم و در حقیقت بازیگری نوعی ریسک کردن است و پیرامون بازی کردن در نقش یک معتاد در این اثر باید بگویم که تعداد بازیگرانی که توانسته‌اند نقش یک معتاد را خوب بازی کنند خیلی کم است و از آن طرف هم بازیگرانی که این نقش را بد بازی کرده‌اند فراوان یافت می‌شود. البته یک بازیگر در ایفای نقش یک معتاد نباید به بازی سایر بازیگران در این نقش نگاه کند.

وی ادامه داد: به عنوان یک بازیگر دوست دارم نقش‌هایی را بازی کنم که مطالب و اندوخته‌های جدیدی را برای من به همراه داشته باشد. البته نقش معتاد را فقط یک بار بازی کرده‌ام و دیگر در چنین نقشی حاضر نخواهم شد.

گفتنی است، نوید محمدزاده برای بازی در این نقش در طول یک ماه ۱۱ کیلو وزن کم کرد.

پیمان معادی دیگر بازیگر این فیلم گفت:‌ فیلم‌نامه "ابد و یک روز" از استاندارد بسیار خوبی برخوردار بود و همه موارد لازم در آن رعایت شده بود پس من بهانه‌ای برای عدم ورود به این کار نداشتم.

وی افزود: نوید محمدزاده بازیگری که در این فیلم با او هم‌بازی هستم از من خواست فیلم‌نامه را مطالعه کنم که آن را بسیار خوب دیدم. وقتی که قسمت‌های مربوط به شخصیت مرتضی را مطالعه کردم خیلی از آن خوشم آمد. مجموع این عوامل موجب شد تا خود را به دست آقای روستایی برای ایفای نقش در این فیلم بدهم.

معادی خاطرنشان کرد:‌ سعید روستایی کارگردانی بود که اهل تعامل و گفت‌وگو بود و یک شنونده خیلی خوبی هم محسوب می‌شود. عامل دیگری که موجب شد تا در این پروژه حضور یابم گروه فوق‌العاده‌ای بود که برای ساخت این فیلم گردهم جمع شده بودند. براین اساس برای حضور در این فیلم با یک کارگردان کار اولی هیچ‌گونه ریسکی در کار نبود.

رامتین شهبازی منتقد سینما در انتهای این نشست گفت: به آقای سعید روستایی و همکاران او بابت این فیلم تبریک می‌گویم زیرا ایراد گرفتن از این فیلم مقداری سخت است.

وی افزود: نکته‌ای که درباره این فیلم باید بیان کنم این است که همه ما از میزان استقبال مردم از این فیلم غافلگیر شدیم پس از این فیلم را یک فیلم موفق می‌دانم که در این رابطه نیاز به توضیح بیشتری وجود ندارد.

این منتقد ادامه داد:‌ فیلم "ابد و یک روز" را وامدار جریان ادبیات نمایشی در ایران می‌دانم که این جریان بسیار مهم و اساسی است. در حقیقت می‌توانم فیلم "ابد و یک روز" را متولد دوران فعلی بدانم. نکته دیگر اینکه جنس شخصیت‌های فیلم سعید روستایی ممکن است مابه‌ازاهایی در جامعه ما نداشته باشد اما به صورت بالقوه می‌تواند دارای این مابه‌ازاها باشد.
کد مطلب: 4466