بر اساس تازه ترین گزارش ماهانه اوپک؛
نفت ارزان تولید فرآورده های نفتی را افزایش داده است
تازه ترین برآورده ماهانه اوپک نشان می دهد که نفت ارزان سبب افزایش تولید فرآورده های نفتی در سراسر جهان شده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵
 
نفت ارزان تولید فرآورده های نفتی را افزایش داده است
 
تازه ترین برآورده ماهانه اوپک نشان می دهد که نفت ارزان سبب افزایش تولید فرآورده های نفتی در سراسر جهان شده است.

به گزارش تحریرنو به نقل از وزارت نفت، عربستان بزرگ ترین صادرکننده کشورهای عضو اوپک، تولید نفت خود را در ماه ژوئیه (تیر/ مرداد) به بالاترین حد رساند و این نشان می دهد که اعضای اوپک بیش از این که در فکر مقابله با مازاد عرضه نفت در بازار باشند، همچنان برای حفظ سهم خود از بازار در تلاش هستند.

براساس گزارش رویترز، گزارش ماهانه گروه اوپک نشان می دهد که تولید ١٤ کشور عضو اوپک در ماه ژوئیه (تیر/ مرداد) به بالاترین سطح رسیده است، این موضوع حکایت از این دارد که احتمال می رود مازاد عرضه در سال ٢٠١٧ میلادی تداوم داشته باشد.

در پی نگرانی از عرضه مازاد نفت و فرآورده های نفتی که توازن بازار را به تعویق می اندازد، قیمت نفت درماه ژوئیه (تیر/ مرداد) نزدیک به ١٥ درصد کاهش یافت.

اوپک در گزارش ماه اوت (مرداد) خود اعلام کرد: افت قیمت نفت خام، پالایشگاه ها را بر آن داشته است تا تولید فرآورده های نفتی خود را در سطح جهان افزایش دهند و این مساله، مازاد عرضه در بازار را تشدید کرد.

برپایه این گزارش، تولید روزانه نفت عربستان در ماه ژوئیه (تیر/ مرداد) به ١٠ میلیون و ٦٧٠ هزار بشکه رسید، در حالی که این رقم در ماه ژوئن (خرداد/ تیر) ١٠ میلیون و ٥٥٠ هزار بشکه بوده است،به نحوی که تولید کنندگان دیگر اوپک، مانند ایران و عراق نیز در پی افزایش تولید هستند.

طبق اعلام اوپک، تولید روزانه کشورهای عضو این سازمان درماه ژوئیه (تیر/ مرداد) در مجموع به ٣٣ میلیون و ١١٠ هزار بشکه رسید که نسبت به ماه ژوئن (خرداد/ تیر) ٤٦ هزار بشکه بیشتر بوده و این رقم بیشترین میزان از سال ٢٠٠٨ میلادی محسوب می شود.

اوپک انتظار دارد که تولید روزانه نفت کشورهای غیرعضو اوپک در سال جاری میلادی ٧٩٠ هزار بشکه کاهش یابد در حالی که پیش بینی این سازمان درماه گذشته ٨٨٠ هزار بشکه بوده است و دلیل این افزایش، احیای تولید نفت کانادا در پی مهار آتش سوزی وسیع در آلبرتا و افزایش شمار دکل های نفتی آمریکا برای چهار هفته پیاپی، یاد شد.

اوپک پیش بینی کرد که تقاضا برای نفت خام اعضای این سازمان در سال ٢٠١٧ به میانگین ٣٣ میلیون و ١٠ هزار بشکه برسد و این امر نشان می دهد که در صورت ادامه تولید نفت کشورهای عضو این سازمان، مازاد عرضه روزانه به ١٠٠ هزار بشکه خواهد رسید.

براساس پیش بینی اوپک میانگین رشد تقاضای جهانی نفت خام در سال ٢٠١٧ میلادی روزانه یک میلیون و ١٥٠ هزار افزایش می یابد که این رقم در مقایسه با برآورد ماه پیشین این سازمان تغییر چندانی نکرده است.

برپایه این گزارش، روند افزایشی تولید نفت ایران پس از رفع تحریم ها از دی ماه پارسال آغاز شد و از حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز به سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز در خرداد ماه رسید.

هر چند مقام های وزارت نفت ایران اعلام کرده اند که قصد دارند میزان تولید نفت کشور را به دوران پیش از تحریم یعنی ۴.۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهند، اما برخی پیش بینی ها از توان ایران برای افزایش بیشتر تولید حکایت دارد.
کد مطلب: 6978