سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛
افشار: تهران ۸ تا ۱۲ هزار معتاد متجاهر دارد
به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در مراکز غربالگری مشخص شده ۲۵ تا ۳۰ درصد افرادی که به عنوان معتاد متجاهر شناخته می‌شوند اصلا اعتیاد ندارند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸
 
افشار: تهران ۸ تا ۱۲ هزار معتاد متجاهر دارد
 
به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در مراکز غربالگری مشخص شده ۲۵ تا ۳۰ درصد افرادی که به عنوان معتاد متجاهر شناخته می‌شوند اصلا اعتیاد ندارند.

به گزارش تحریرنو ؛ پرویز افشار درباره روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد در شهر تهران اظهار کرد: تهران مجموعه‌ای از قومیت‌ها، گرایش‌ها، سطوح اجتماعی و اقتصادی مختلف است و از هر جای کشور در تهران ساکن هستند به طوری که بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر و به عبارتی یک‌سوم جمعیت کشور در تهران زندگی می‌کنند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: نیمی از افرادی که در تهران زندگی می‌کنند با تغیرات زیست‌محیطی و خشکسالی و به امید یافتن فرصت‌های جدید برای زندگی و ایجاد درآمد به تهران آمده‌اند و جمعی از آنها ساکن حاشیه تهران هستند، در حالی که مناطق حاشیه‌نشین بارانداز آسیب‌های اجتماعی است.

وی با بیان اینکه اعتیاد سرآمد آسیب‌های اجتماعی است، ادامه داد: از طرفی وجود مناطقی همچون شوش و هرندی در شهر تهران دست به دست هم داده است تا وضع تهران را از نظر وجود معتادان متجاهر ویژه‌ کند. ارزیابی ما این است که ۸ تا ۱۲ هزار معتاد متجاهر در شهر تهران وجود دارند و مسئولان نیروی انتظامی اعلام کردند که ۱۵ هزار معتاد متجاهر در تهران وجود دارد. در حالی که در سراسر کشور ۵۰ هزار معتاد متجاهر وجود دارد، یک‌سوم این معتادان در تهران ساکن هستند که نسبت به جمعیت تهران قابل توجه است.

افشار گفت: نمی‌خواهیم بگوییم تهران ایجادکننده اعتیاد و معتاد متجاهر است. ضمن اینکه فرایند اجرای طرح‌های ساماندهی معتادان متجاهر نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی از معتادان اهل تهران نیستند اما همه عوامل دست به دست هم داده است تا این موضوع را در تهران بیشتر از سایر شهرها مشاهده کنیم. البته کلان‌شهرهای دیگر هم مشکلاتی شبیه تهران دارند اما این موضوع در تهران واضح‌تر و برجسته‌تر است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه همه افرادی که ظاهری مانند معتادان دارند معتاد نیستند، گفت: همه افرادی که در جامعه به اسم معتاد متجاهر می‌شناسیم، معتاد متجاهر نیستند و برخی از آنها اصلا اعتیاد ندارند یعنی مجموعه‌ای از معتادان متجاهر آخر خط، کودکان خیابانی، زنان خیابانی، متکدیان و ولگردان را در کف خیابان به عنوان معتاد متجاهر می‌شناسیم.

وی اضافه کرد: در مراکز غربالگری مشخص می‌شود ۲۵ تا ۳۰ درصد افرادی که به عنوان معتاد متجاهر شناخته می‌شوند، اصلا اعتیاد ندارند.
کد مطلب: 17662