معاون سیما در جمع خبرنگاران؛
از پخش سریال های تابستانی تا راه اندازی شبکه امید
دکتر میرباقری معاون سیما در نشست با اصحاب رسانه از پخش ۴۳۱ فیلم سینمایی، ۹ مجموعه نمایشی ایرانی، ۱۱۰۶ مسابقه تلویزیونی، ۸۳۵ برنامه مستند خبر داد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۱
 
از پخش سریال های تابستانی تا راه اندازی شبکه امید
 
دکتر میرباقری معاون سیما در نشست با اصحاب رسانه از پخش ۴۳۱ فیلم سینمایی، ۹ مجموعه نمایشی ایرانی، ۱۱۰۶ مسابقه تلویزیونی، ۸۳۵ برنامه مستند خبر داد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر میرباقری معاون سیما تولید برنامه های متنوع در مناسبت های مختلف را از اولویت های رسانه توصیف کرد و گفت: علاوه بر مناسبت های ملی و مذهبی همچون نوروز، رمضان، محرم و... تابستان نیز مناسبتی بزرگ برای شبکه های تلویزیونی است، زیرا تابستان بزرگ ترین تعطیلات کشور است که بیش از ۲۰ میلیون دانش آموز و دانشجو در آن تعطیلاتی ۱۰۰ روزه را می گذرانند.

معاون سیما توجه به سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی و آموزش نسل جوان را از اهداف رسانه ملی خواند و گفت: متاسفانه در کشور ما تابستان متولی خاصی ندارد و یک سری نهادها و سازمان ها به صورت منقطع در این زمینه برنامه هایی ارائه می دهند. در حالی که یکی از اهداف ایجاد سازمان ملی جوانان در بدو امر مدیریت یکپارچه در این زمینه بود. به هرحال امروز شبکه های تلویزیونی تلاش می کنند تا از این فرصت ۱۰۰ روزه نهایت بهره برداری را داشته باشند و بتوانند در کنار پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در زمینه مهارت های زندگی آموزش های متنوعی ارائه کنند.

وی از تولید و پخش برنامه های متعدد با هدف پرداختن به ظرفیت های فرهنگی و تاریخی کشور خبر داد و تاکید کرد: تولید برنامه های پرنشاط، امیدوارکننده و جذاب از دیگر اهداف ما در تولیدات تابستانی است. ایجاد شبکه هایی مانند کودک، نوجوان، ورزش و نسیم نیز با همین اهداف به وجود آمده اند.

دکتر میرباقری از پخش برنامه های خاص نوجوانان و جوانان در شبکه های کودک، نوجوان، ورزش و نسیم خبر داد و اضافه کرد: در کنار برنامه های متنوع در شبکه های یاد شده شبکه های نسل اول نیز تولید برنامه های متناسب با گروه های سنی متعدد در ساختارهای گوناگون مستند، ترکیبی، مسابقه و... را در دستور کار دارند.

وی از برنامه ریزی سیمای جمهوری اسلامی برای ساخت و پخش همزمان ۴ مجموعه نمایشی بر روی آنتن شبکه ها خبر داد و گفت: هم اکنون در مناسبت های مختلف ۳ سریال روی آنتن داریم و برنامه ریزی ما این است که در کوتاه مدت ۴ مجموعه نمایشی از شبکه های سیما پخش شود.

وی با اشاره به برنامه های ماه مبارک رمضان افزود: به دلیل همزمانی ماه مبارک رمضان و روزهای عزاداری در این ماه پخش سریال طنز امکان پذیر نبود و باید سریال را برای چندین شب تعطیل می کردیم.

معاون سیما اضافه کرد: اگر بخواهیم ۴ مجموعه نمایشی شبانه داشته باشیم باید ۴ سریال در مرحله طرح و نگارش ، ۴۰ سریال در مرحله تولید و ۴ سریال روی آنتن داشته باشیم. همکارن ما تلاش می کنند تا این امکان را برای بیننده رسانه فراهم کنند.

وی برای چندمین بار در جمع اصحاب رسانه تاکید کرد: تلویزیون برای ساخت مجموعه های نمایشی هیچ گونه مشکل مادی ندارد و توضیح داد تمهیداتی اندیشیده شده تا با گرفتن تبلیغات و مدیریت مالی گروه های نمایشی ساز در تلویزیون در مضیقه قرار نگیرند.

دکتر میرباقری همچنین با اشاره به حواشی مجموعه الف ویژه "حضرت موسی" و "کلاه قرمزی" از برنامه سازان و اصحاب رسانه خواست تا از ژورنالیستی کردن موضوعاتی از این نوع پرهیز کنند و توضیح داد: در مورد ساخت تولیدات الف ویژه تلویزیون معتبرترین و تنهاترین سازمان دارای صلاحیت در کشور است و براساس معیارهای کارشناسی تمامی پروژه را از ابتدا تا انتها مدیریت خواهد کرد.

وی افزود: مسایل مالی، انتخاب عوامل تولید اعم از تهیه کننده و کارگردان به عهده کارشناسان خبره انجام می گیرد و با ژورنالیستی شدن موضوعات نمی توان شرایط حقوقی تولیداتی از این نوع را تغییر داد. "کلاه قرمزی" نیز برند تلویزیون است و ما بهترین و مجرب ترین فرد در این زمینه یعنی آقای جعفری جلوه را مامور کرده ایم تا با تیم تولید آن مذاکره کنند.

مجید زین العابدین مدیر شبکه پنج:
۲ سریال نمایشی به زودی روی آنتن می بریم

مجید زین العابدین مدیر شبکه پنج با اعلام این موضوع که ۲۰ سریال در حال نگارش است اضافه کرد: از هفته آینده مجموعه ۴۰ قسمتی "در جستجوی آرامش" پنجشنبه و جمعه و سریال ۱۵ قسمتی طنز "لژیونر" شب های زوج روی آنتن می رود.

وی از بازگشت برنامه صبحگاهی "حوالی امروز" به جدول پخش خبر داد و افزود: برند دیگر شبکه پنج یعنی "رنگین کمان" با عروسک های محبوب و خاله ها و عموهایش بار دیگر به شبکه بازگشته و میهمان کودکان خواهند شد.

وی ادامه داد: همچنین برنامه صبحگاهی شبکه که متوقف شده بود با نام "حوالی امروز" از هفته آینده بازمی گردد. برنامه کودک "رنگین کمان" نیز که برند شبکه بود با حضور عروسک ها دوباره بازمی گردد و پخش آن از هفته آینده آغاز می شود.

وی بازگشت مسابقه های تلویزیونی را نیز نوید داد و تاکید کرد: چندی روزی است که کار این مسابقات با ورود "پلاک ۵" آغاز شده و برنامه پربیننده "شب فیروزه ای" نیز با حضور عوامل برنامه در شیراز و حافظیه از ۱۷ تیرماه کار خود را شورع می کند.

علی اصغر پورمحمدی مدیر شبکه سه:
"هفت" به زودی با تغییرات روی انتن می رود


مدیر شبکه سه سیما از برنامه های "حالا خورشید"، "طبیب"، "جادوی صدا"، "هواتو دارم" و... به عنوان برنامه های تابستانی یاد کرد و تاخیر در پخش برنامه "حالا خورشید" را به دلیل مشکلات فنی دانست.

پورمحمدی درباره برنامه سینمایی "هفت" گفت: این برنامه به زودی روی آنتن می رود اما از دادن پاسخ به خبرنگاران در مورد مجری این برنامه جنجالی خودداری کرد.

وی همچنین پخش دو سریال "پنچری" و سری دوم "لیسانه ها" را در دستور کار این شبکه خواند.

محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو:
تصویر زندگی و ورزش از نگاه دو باز می گردند


مدیر شبکه دو نیز به بازگشت بعضی برنامه ها اشاره کرد و گفت: "تصویر زندگی" از برنامه های خاطره ساز در شبکه دو سیماست که از مردادماه به جدول پخش باز می گردد. همچنین سری جدید "ورزش از نگاه دو" نیز پس از وقفه ای دو ساله مجددا پخش می شود.

وی همچنین از انتخاب نوجوان برگزیده ایرانی در "شهر به شهر" خبر داد و افزود: جشنواره فیلم های سینمایی الوند هر روز ساعت ۸:۳۰ فیلم های انیمیشن روز دنیا را روی آنتن می برد.

جعفری جلوه در خاتمه با اشاره به پخش سریال "پنجره ای به گذشته" از شبکه دو سیما اضافه کرد: بعد از خاتمه این مجموعه از هفته دوم مرداد پخش سریال تولیدی "گمشدگان" آغاز و سپس سریال "یحیی" از نیمه شهریور آغاز می شود که تا هفته دفاع مقدس ادامه خواهد یافت.

علیرضا برازش مدیر شبکه یک:
با توجه به نیاز مخاطب جدول پخش تابستانی در شبکه یک تغییر می کند


مدیر شبکه یک با اشاره به تغییرات جدول پخش گفت: "فرمول یک" برنامه ای مورد وثوق جوانان است و از آنجا که جوانان در ایام تعطیلات صبح ها دیرتر بیدار می شوند این برنامه به پخش عصرگاهی انتقال داده شد.

وی از همچنین اضافه کرد: مدتی است که برنامه "سینما یک" به شبکه بازگشته است و به زودی دوره جدید مسابقه "دستپخت" به علاقمندان این برنامه تقدیم می شود.

وی افزود: برنامه های شبانه ای که به مناسبت ماه رمضان از جدول پخش کنار گذاشته شدند به کنداکتور بازمی گردند. همچنین علاقمندان به مجموعه های نمایشی پس از اتمام سریال "ایستاده در غبار" می توانند سری دوم "پرستاران" را دنبال کنند و سپس "پرواز در ارتفاع صفر" روی آنتن می رود.

محمد احسانی مدیر شبکه نسیم:
مجری جدید کتاب باز سروش صحت است


احسانی در ابتدا با اشاره به دو برنامه پربیننده شبکه نسیم گفت: "خندوانه" تا پایان تابستان و "دورهمی" تا انتهای مرداد پخش می شود. اما برنامه "دورهمی" برای ماه شهریور یک مجموعه برگزیده آماده کرده و در حراج اجناس موزه دورهمی نیز در برنامه خاصی انجام می گیرد.

وی افزود: برنامه های جدیدی از جمله "دلویزیون" با اجرای باربد بابایی، سری جدید "کتاب باز" با اجرای سروش صحت در کنداکتور پخش جای گرفته است. برنامه دیگری با عنوان "وقتشه" و با اجرای کامران تفتی نیز در دستور کار قرار گرفته برنامه ای که به مراحل مختلف ازدواج، اعم از مسایل قبل، حین و بعد از ازدواج خواهد پرداخت.

وی همچنین از پخش سریال "سفر در خانه" به کارگردانی بهمن گودرزی و نویسندگی علی مسعودی در دهه کرامت سخن گفت.

رضا پورحسین مدیر شبکه چهار:
تابستان مستندهای علمی دو برابر قبل پخش می شود


پورحسین مدیر شبکه چهار در ابتدا با اشاره به ماموریت های این شبکه تاکید کرد: مستندهای علمی در ایام تعطیلات از ۳ بسته به ۶ بسته افزایش می یابد.

وی پخش برنامه "پاراگراف ۴" را بخشی از سیاست های شبکه در زمینه نگاه به کتاب و کتاب خوانی توصیف کرد و در مورد جشنواره فیلم های سینمایی گفت: جشنواره فیلم های سینمایی شبکه چهار هر هفته یک ژانر نمایشی را انتخاب کرده و فیلم هایی متناسب با آن روی آنتن می برد. به این ترتیب علاقمندان می توانند فیلم هایی در ژانرهای مختلف اقتباسی، علمی، تخیلی و... را انتخاب کرده و در طول هفته دنبال کنند.

برنامه "۴۴۴۴" برنامه دیگری بود که پورحسین آن را کاری ژورنالیستی فرهنگی توصیف کرد و گفت: از اول مردادماه موضوعات روز فرهنگی در این برنامه به صورت پرونده ای مستقل دنبال می شود.

وی از بازگشت تله تئاتر به کنداکتور شبکه چهار خبر داد و گفت از اول مهرماه این قالب برنامه سازی که برای اصحاب هنر اهمیت ویژه ای دارد پس از وقفه ای طولانی به جدول پخش بازمی گردد.

محمد سرشار مدیر شبکه کودک:
از تولید صنعتی انیمیشن حمایت می کنیم


مدیر شبکه کودک با اعلام حمایت از تولیدات صنعتی انیمیشن تاکید کرد: شبکه کودک پخش برنامه های انیمیشنی که با هزینه پایین و سرعت بالا ساخته می شود را در دستور کار دارد. "اتل متل یه جنگل" از این نوع تولیدات بود که محبوبیتی بی نظیر در میان مخاطبان خردسال یافت.

وی همچنین با اشاره به حاشیه های ایجاد شده برای پخش مجموعه "بچه های ساختمان گل ها" تاکید کرد: این انیمیشن آموزش حجاب به خردسالان را در دستور کار داشت و توانست در این زمینه موفق عمل کند.

وی از تلاش شبکه کودک برای ایجاد تعامل با دیگر شبکه های همسو در اقصی نقاط دنیا خبر داد و اضافه کرد: حضور ما در بازار فیلم اسلامی مشهد و بازار فیلم ترکیه با همین هدف صورت گرفت.

سرشار ساخت انیمیشن با بهره گیری از اقتباس های ادبی را سیاست دیگر این شبکه توصیف کرد و گفت: سیما فیلم در همین راستا تولید ۱۰۰ قسمت اقتباسی از "قصه های کمال" و سری سوم "چاق و لاغر" در برنامه دارد.

مهدی سالم مدیر شبکه امید
۱۳ مرداد شبکه امید رسما افتتاح می شود


مدیر شبکه امید از تمرکز این شبکه بر روی موضوعات و مسایل نوجوانان سخن گفت و از افتتاح رسمی آن در ۱۳ مرداد خبر داد.

وی اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما کمتر به هویت نوجوانان توجه می شود و شبکه امید با این هدف پا به میدان گذاشت تا تولیدات این حوزه را به حداکثر رساند.

مهدی سالم همچنین توجه به مهر آموزی در نوجوانان را از اولویت های این شبکه دانست و افزود: توجه به مسابقات ورزشی، ورزش پایه، مسابقات مهارتی از موضوعاتی است که به آن در جدول پخش توجه شده است.

وی همچنین از ایجاد باشگاهی مشابه نیم رخ خبر داد و گفت: در نظر داریم اولین باشگاه تولید کنندگان برنامه های هنری نوجوانان را با نام "باشگاه امید" در شبکه کلید زنیم.

محمد حسین محمدزاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما:
طرح بشارت ۱۴۵۱ با محوریت سوره واقعه آغار می شود


مدیر شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به اهداف این طرح گفت: مهمترین هدف این طرح غنی سازی فرهنگ قرآنی در کشور و پرکردن اوقات فراغت خانواده ها به خصوص کودکان و نوجوانان در فصل تابستان است که با محوریت سوره واقعه از امروز آغاز می شود.

وی اضافه کرد: امسال به پیشنهاد بعضی از دوستان که در حوزه بین الملل کار می کنند؛ این طرح قدم در عرصه بین الملل گذاشته و علاقمندان به قرآن کریم در کشورهای حوزه مقاومت دعوت می شود تا در این طرح همکاری نمایند.

وی از پخش ۱۷ عنوان جدید برنامه در شبکه قرآن و معارف سیما خبر داد و افزود: مسابقه "اسراء" با محوریت قرائت های برتر، دعاخوانی و حفظ برتر به جدول پخش باز می گردد.

محمدزاده اضافه کرد: "نیم رخ قرآنی" با حال و هوای قرآنی از امروز پخش می شود. برنامه "زبان قرآن" به صورت عمومی و ساده تولید شده است که جنبه آموزشی دارد و به زودی روی آنتن می رود.

احمد سفیدی مدیر شبکه سلامت:
پخش مسابقه خانوادگی با محوریت تغذیه


احمد سفیدی مدیر شبکه سلامت هم در این نشست از تولید مسابقه خانوادگی ۱۰۰ قسمتی با محوریت تغذیه در خانواده سخن گفت و افزود: برنامه "حال خوب" که در حوزه روان‌شناسی و مهارت های زندگی تولید می شود و مخاطبان زیادی دارد همچنان در ایام تعطیلات پخش می شود.

وی اضافه کرد: برنامه "گپ گشت" به موضوع آسیب های اجتماعی و تاثیر آن بر روح و روان اشخاص می پردازد. برنامه دیگر تحت عنوان "این یک بازی است" در شبکه سلامت تولید شده که به حوزه سلامت جسم و روان در خانواده و تاثیر آن در جامعه اشاره دارد.

سفیدی از "لوتوس"، "من یک چاق خوشحال هستم" و "تولد یک پروانه" به عنوان برنامه های جدید شبکه سلامت نام برد.

سید جواد رمضان نژاد مدیر شبکه افق:
فصل جدید "خونه به خونه" روی آنتن می رود


مدیر شبکه افق نیز در این نشست گفت: برنامه "جهان آرا" از سه شب در هفته به چهار شب افزایش یافت همچنین فصل جدید برنامه "خونه به خونه" در جدول پخش گنجانده شده است.

وی از تولید و پخش چند مستند جدید خبر داد و اضافه کرد: برنامه "هوای تازه" نیز به مسایل زیست محیطی می پردازد. برنامه دیگری با عنوان "مجازی" خواهیم داشت که از فرصت ها و چالش های ان سخن می گوید.

سلیم غفوری مدیر شبکه مستند:
فصل دوم جشنواره مستند در راه است


سلیم غفوری مدیر شبکه مستند از آغاز قریب الوقوع سری دوم جشنواره مستند خبر داد و گفت: "قصه های آب" مستندی است که از تجربیات موفق در مورد غلبه بر کم آبی و خشکسالی سخن می گوید.

وی اضافه کرد: مجموعه "مادران ایران" را با موضوع بانوان و خانواده داریم و در مجموعه "به اضافه مستند" جدیدترین مستندها را بررسی می کنیم. همچنین روزانه ساعت ۱۶ مستندی را روی آنتن می بریم.

وی در خاتمه از آغاز فصل دوم جشنواره مستند در تابستان ۹۶ و پخش ان در روزهای زوج خبر داد.
کد مطلب: 12153