کوچ هنرمندان تئاتر به سینما و تلویزیون به‌دلیل مشکلات اقتصادی است
حسن وارسته با بیان این‌که اولویت هنرمندان تئاتر حضور در این عرصه است، گفت: کوچ هنرمندان تئاتر به سینما و تلویزیون به دلیل مشکلات اقتصادی است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۵
 
کوچ هنرمندان تئاتر به سینما و تلویزیون به‌دلیل مشکلات اقتصادی است
 
حسن وارسته با بیان این‌که اولویت هنرمندان تئاتر حضور در این عرصه است، گفت: کوچ هنرمندان تئاتر به سینما و تلویزیون به دلیل مشکلات اقتصادی است.

تحریرنو: حسن وارسته عصر روز دوشنبه در نشست خبری نمایش "ناقوس‌ها برای چی‌ن به‌صدا در می‌آیند" که در تالار حافظ برگزار شد با بیان این‌که خانه‌ی اول و آخر هنرمندان تئاتر، صحنه‌های نمایشی کشور است یادآور شد: متاسفانه طی دو دهه‌ی اخیر به‌دلیل مشکلات اقتصادی متعدد هنرمندان تئاتر مجبور شدند برای حل معیشت خود به سینما یا تلویزیون کوچ کنند.

وی با بیان این‌که طی پنج سال اخیر به‌دلیل شرایط اقتصادی و قوانین بسته‌ی هنری در دولت دهم از صحنه‌ی تئاتر دور بوده‌است گفت: نمایش "ناقوس‌ها برای چی‌ن برای که به‌صدا در می‌آید" برداشت از دو داستان کوتاه همسر چینی و برف در چله تابستان به قلم کوان چانگ نویسنده چینی است که ۸۰۰ سال پیش این داستان را به رشته تحریر در آورده است.

وی ادامه داد: با وجود آن‌که در تولید آثار طنز تبحر دارم اما به عمد تصمیم گرفته‌ام در این اثر نمایشی به جای خنداندن مخاطب او را به تفکر وادارم.

رحمت امینی نویسنده‌ی این اثر نمایشی نیز با بیان این‌که گرفتن نوبت اجرای عمومی برای آثار نمایشی پروسه‌ای بسیار سخت است گفت: می‌دانم هنرمندان فراوانی پشت درهای انتظار برای اجرای عمومی هستند و به‌همین دلیل ما مجبور شدیم این اثر نمایشی را در سالنی به صحنه ببریم که از تئاتری دیگر نیز میزبانی می‌کند.

وی ادامه داد: متن نمایش "ناقوس‌ها برای چی‌ن به‌صدا در می‌آیند" وام گرفته‌شده از روایت‌های شرقی و فولکلور چین و ژاپن است که برای مخاطب امروز بازنویسی شده است.

امینی در پاسخ به این سوال که چرا از بازیگران سینما در این اثر استفاده شده است گفت: در تئاتر امروز چیزی به‌نام حمایت وجود ندارد، برای همین تصمیم گرفتیم در کنار یک متن و کارگردانی خوب از بازیگرانی استفاده کنیم که مورد توجه مردم هستند تا بتوانیم خرج نمایش را در بیاوریم.

آنا نعمتی بازیگر این نمایش درباره‌ی دلیل حضورش در این اثر گفت: بر خلاف تصور مردم کار هنری را با تئاتر شروع کردم اما به دلایل مختلف به سینما رفتم ولی تجربه‌ی حضور در صحنه را دوست‌دارم و از آثار خوب استقبال می‌کنم.

وی ادامه داد: خوش‌حالم که در این اثر نمایشی تاثیرگذار حضور دارم و احساس می‌کنم اگر ساعت اجرا به جای ۱۸ به ساعات پایانی شب نزدیک می‌شد مخاطبان بیش‌تری نیز از این اثر لذت می‌بردند.

در ادامه فرزین محدث دیگر بازیگر این اثر نمایشی گفت: خوش‌حالم که با وجود زمان کوتاه تمرین مخاطب با یک اثر حرفه‌ای قابل تامل روبه‌رو است، چراکه تئاتر امروز در کنار ارضای حس لذت تماشاگر نیازمند به تفکر واداشتن او نیز است.

نمایش "ناقوس‌ها برای چی‌ن به‌صدا در می‌آید" همه‌روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۸ در تالار حافظ به اجرا درمی آید.
کد مطلب: 530