رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:
از هر ۵ ازدواج، یک مورد به طلاق منجر می‌شود
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ارائه‌ی آماری از ثبت طلاق و ازدواج در هفت‌ماه سال جاری نسبت به‌مدت مشابه در سال قبل پرداخت و گفت: در خصوص طلاق یک‌درصد رشد داشته‌ایم.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۲
 
از هر ۵ ازدواج، یک مورد به طلاق منجر می‌شود
 
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ارائه‌ی آماری از ثبت طلاق و ازدواج در هفت‌ماه سال جاری نسبت به‌مدت مشابه در سال قبل پرداخت و گفت: در خصوص طلاق یک‌درصد رشد داشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار تحریرنو، احمد تویسرکانی در نشست خبری امروز خود با اشاره به آماری از ثبت طلاق و ازدواج در هفت‌ماهه‌ی سال جاری اظهار کرد: در هفت‌ماه سال جاری ۴۳۸هزارو۲۰۵ ازدواج ثبت شده که نسبت به‌مدت مشابه در سال گذشته، سه‌درصد کاهش داشته است.

وی افزود: بیش‌ترین ازدواج‌های ثبت‌شده مربوط به سن ۲۵ تا ۲۹ برای مردان و ۲۰ تا ۲۴ برای زنان بوده است و و در هفت‌ماه سال جاری نسبت به‌همین مدت در سال گذشته ۹۱هزارو۷۰ مورد طلاق در این مدت ثبت شده که نسبت به‌همین میزان در سال گذشته یک‌درصد رشد داشته‌ است و بیش‌ترین طلاق مربوط به سن ۳۰ تا ۳۴ برای مردان و ۲۵ تا ۲۹ برای خانم‌ها بوده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به آماری از عمل‌کرد این سازمان در ۷ ماهه‌ی سال جاری گفت: از ابتدای امسال توانسته‌ایم ۳۴میلیون‌و۷۷۸هزارو۸۶۰ خدمت به مردم ارائه دهیم و از مجموعه این خدمات، ۳۰میلیون‌و۶۴هزارو۲۳ مورد خدمت به‌صورت الکترونیکی ارائه شده است. ما موفق شدیم ۸۶‌درصد از کل خدمات سازمان را به شکل الکترونیکی به مردم ارائه دهیم.

تویسرکانی ادامه داد: مجموع اسناد مالکیت صادره طی ۷ ماهه‌ی اول سال جاری، ۱میلیون‌و۷۴۱هزارو۵۶۴ سند مالکیت بوده که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل ۸درصد رشد داشته است. هم‌چنین در حوزه‌ی اراضی کشاورزی، ۴هزارو۶۴۸ سند داشته‌ایم که نسبت به ۷ ماهه‌ی سال قبل ۱۴درصد رشد داشته است. در حوزه‌ی اراضی ملی نیز ۵هزارو۱۰ سند مالکیت برای دولت صادر شده که نسبت به ۷ ماهه‌ی سال گذشته یک‌درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در رابطه با مسکن مهر نیز ۳۵هزارو۹۷۱ سند در هفت‌ماهه‌ی سال جاری صادر کرده‌ایم. هم‌چنین در حوزه‌ی اراضی ملی نیز ۵هزارو۱۰ سند مالکیت برای دولت صادر کرده‌ایم که نسبت به ۷ ماهه‌ی سال قبل در این زمینه یک‌درصد رشد داشته‌ایم. هم‌چنین ۷میلیون‌و۵۳۱هزارو۱۸۲ سند رسمی برای مردم تنظیم کرده‌ایم که نسبت به ۷ ماهه‌ی سال قبل ۱۵درصد کاهش داشته‌ایم. در زمینه‌‌ی اسناد رسمی خرید و فروش (بیع)، ۲میلیون‌و۳۹هزارو۵۰۸ سند داشته‌ایم که نسبت به ۷ ماهه‌ی سال گذشته در این زمینه ۱۳درصد کاهش داشته‌ایم.

تویسرکانی یادآور شد: بیش‌ترین اسناد صادره در استان‌های هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان و کم‌ترین در استان‌های ایلام و خراسان‌شمالی بوده است، البته در تهران ماهانه به‌طور متوسط ۱۴۷ سند صادر می‌شود که بیش‌ترین اسناد خرید و فروش در ۷ ماهه‌ی سال جاری در تهران، اصفهان، خراسان‌رضوی، فارس و آذربایجان‌شرقی بوده و کم‌ترین آن در ایلام و کهکیلویه‌وبویراحمد بوده است.

تویسرکانی ادامه داد: ‌۱۶درصد اسنادی که در کشور صادر شده، یک طرف آن شخصیت حقوقی بوده است. ۲۲هزارو۷۷۳ سند نیز برای اتباع خارجی تنظیم شده که بیش‌ترین آن مربوط به تعهدنامه و وکالت‌نامه بوده است و هم‌چنین هزارو۵۸۵ سند مربوط به خرید و فروش اتباع خارجی در ایران بوده است.

وی در ادامه با ارائه‌ی آماری از ثبت ازدواج و طلاق در ۷ ماهه‌ی سال جاری ادامه داد: ۴۵.۸‌درصد طلاق مربوط به کسانی است که کم‌تر از ۵ سال زندگی مشترک داشته‌اند و بیش‌ترین دلایل آن مربوط به‌عدم تفاهم، دخالت خانواده‌ها، عدم تعهد، افسردگی، اعتیاد، فقر، عدم علاقه و غیره بوده است. در ۷۱درصد از استان‌های ما رشد طلاق مثبت بوده و ۲۹درصد از استان‌ها نیز رشد طلاق‌شان در ۷ ماهه‌ی سال جاری منفی بوده است.

تویسرکانی ادامه داد: بیش‌ترین افزایش طلاق مربوط به استان‌های کهکیلویه‌و‌بویر‌احمد و قزوین بوده و استان قم و اردبیل نیز کاهش چشم‌گیر طلاق را داشته‌اند. به‌طور کلی از هر ۵ ازدواج، یکی منجر به طلاق می‌شود و در ازای هر ۱۰۰هزار نفر، ۹۸ طلاق صادر شده است.

وی افزود: در ۶ ماهه‌ی اول سال جاری ۱۵‌میلیون‌و۲۸۷هزارو۶۵۹ پیامک در خصوص آخرین اقدامات انجام شده از طریق سامانه‌های سازمان برای ذی‌نفعان ارسال شده است. (متوسط روزانه ۸۴‌هزار پیامک)

تویسرکانی ادامه داد: طبق آمار عمل‌کرد و فعالیت‌های بخش کاداستر از ابتدا تا پایان شهریور سال ۹۴ عملیات تهیه‌ی نقشه‌ی جمعا یک‌مییلون‌و‌۲۲۱‌هزارو۱۸۱ هکتار از اراضی شهری کشور به اتمام رسیده است. از این میزان تهیه‌ی نقشه‌ی ۳۲‌هزارو۴۷۰هزار هکتار در شش‌ماهه‌ی اول سال ۹۴ تحقق یافته است. در بخش کاداستر اراضی بافت مسکونی روستایی و زراعی تا پایان شهریور ۹۴ بالغ بر ۲‌میلیون‌و۲۴۶هزارو۹۹۸ هکتار نقشه‌ی کاداستر تهیه شده که ۱۸۸‌هزار‌و‌۴۴۰ هکتار آن در ۶ ماهه‌ی اول سال ۹۴ انجام شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک درباره‌ی این‌که بابک زنجانی در دادگاه گفته که ملک مادر و خواهرش را جزو اموال وی محسوب کرده‌اند و این‌کار اشتباه است؟ گفت: پرونده در حال رسیدگی در دادگاه است و اطلاعات مربوط به این موضوع را به قاضی داده‌ایم و قابل پاسخ‌گویی در این جلسه نیست.

وی درباره‌ی ادعای دیگر بابک زنجانی درباره‌ی حق ثبت ۱۰‌میلیاردی‌اش گفت: خیر. این‌طور نیست و آن‌چه دریافت می‌شود میزانی است که ذیل سند درج می‌شود.

تویسرکانی با اشاره به این‌که در ۷ ماهه‌ی سال جاری ۲‌هزار‌و‌۲۱ مورد ثبت اظهارنامه‌‌ی بین‌المللی داشته‌ایم گفت:‌ در این زمینه ما ۲۳‌درصد نسبت به ۷ ماهه‌ی سال گذشته رشد داشته‌ایم. هم‌چنین ۸‌هزار‌و۷۵۹ علامت تجاری در هفت‌ماهه‌ی سال جاری ثبت کرده‌ایم، ناگفته نماند که در ایران کسی حق ندارد علامت تجاری را جعل کند و در محصولات خود علامت را درج نماید، در صورتی‌که فردی این‌کار را انجام دهد با آن برخورد می‌کنیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره‌‌ی آزمون استخدامی کارمندان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:‌ حسب مجوزی که از دولت گرفته‌ایم برای هزار‌و‌۲۰۰ نفر صادر شده در صورتی‌که نیاز سازمان ۶‌هزار نفر برآورد شده بود. ما پی‌گیری‌هایی را برای گرفتن مجوز استخدامی اشخاص با سازمان برنامه‌ریزی داشته‌ایم و چندین ماه است که آمادگی شروع به‌کار را برای این افراد داریم، ولی مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که عمده‌ی آن کم‌بود امکانات است. قول مساعد داده شده که تا یک‌ماه دیگر بحث استخدام این افراد حل شود.

تویسرکانی با اشاره به این‌که بخش عمده‌ای از اراضی کشور متعلق به دولت است، گفت: ۱۶۸‌میلیون هکتار اراضی مربوط به دولت و ۱۴۵‌میلیون هکتار جزو منابع طبیعی و ملی ماست. بخش زیادی نیز مربوط به املاک خاص دولتی است. ما درباره‌‌ی صدور اسناد مالکیت اراضی ملی در گذشته با مشکلی مواجه بودیم و آن‌هم غیر‌شفاف بودن حدود مالکیت‌هاست. اکنون تلاش داریم که در حدود اجرای طرح کاداستر مالکیت‌ها دارای مشخصات باشد. این‌کار باعث می‌شود امکان تعدی به مالکیت‌های دولت کاهش یابد.

وی درباره‌ی آزمون سردفتری نیز گفت:‌ ما امسال آزمون سردفتری ازدواج را برگزار می‌کنیم. در رابطه با دفاتر اسناد رسمی نیز باید یاد‌آور شوم که ما در ازای هر ۱۵‌هزار نفر جمعیت باید یک دفترخانه داشته باشیم که اکنون بیش‌تر از میزانی است که باید باشد. بر همین اساس اگر نقاط محدود و کوچکی مانند شهرستان‌ها فاقد دفترخانه هستند نسبت به آن شهرستان‌ها اعلام آزمون می‌کنیم و اقدام دیگرمان اصلاح قانون است. این جمعیت ۱۵‌هزار نفری باید کاهش یابد تا بتوانیم دفترخانه‌های دیگری ایجاد کنیم.

وی با اشاره به این‌که قریب به ۲‌هزار نفر برای سردفتری طلاق اعلام آمادگی کرده‌اند گفت: از بین این دو هزار نفر ما تعدادی را به‌عنوان سردفتر طلاق بر می‌گزینیم.

وی درباره‌‌ی خرید و فروش مسکن مهر نیز یادآور شد: سیاست اول دولت این بود که مسکن مهر قابلیت خرید و فروش نداشته باشد و بعد از این‌که دولت گفت خرید و فروش مسکن مهر مشکلی ندارد، تعدادی از آن‌ها باقی مانده که آن‌هم به‌دلیل بعضی از تعهداتی است که متقاضیان باید انجام می‌دادند. قطعا زمانی که تعهدات فیمابین دولت و متقاضیان اجرا شود نقل و انتقال هم صورت می‌گیرد.
کد مطلب: 3170