عضو هیات مدیره و معاون تولید و بهره‌برداری ایرانول؛
۵ پروژه توسعه‌ای در سال ۱۴۰۰ آغاز می شود
احسان مجتهدی معاون تولید و بهره برداری شرکت نفت ایرانول عملکرد یک ساله این شرکت را در حوزه تولید، بهره برداری و پروژه ها تشریح کرد و از آغاز ۵ پروژه بزرگ توسعه ای در سال ۱۴۰۰ در این شرکت خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۲
 
۵ پروژه توسعه‌ای در سال ۱۴۰۰ آغاز می شود
 
احسان مجتهدی معاون تولید و بهره برداری شرکت نفت ایرانول عملکرد یک ساله این شرکت را در حوزه تولید، بهره برداری و پروژه ها تشریح کرد و از آغاز ۵ پروژه بزرگ توسعه ای در سال ۱۴۰۰ در این شرکت خبر داد.

به گزارش تحریرنو ؛ احسان مجتهدی معاون تولید و بهره برداری شرکت نفت ایرانول عملکرد یک ساله این شرکت را در حوزه تولید، بهره برداری و پروژه ها تشریح کرد و از آغاز ۵ پروژه بزرگ توسعه ای در سال ۱۴۰۰ در این شرکت خبر داد و سال آینده را سرآغاز رشدی بنیادین برای ایرانول عنوان کرد، برای آگاهی از اقدامات انجام شده در ایرانول طی سال ۹۹ و سال پیش رو با او گفت و گویی کرده ایم، که می خوانید.

مهمترین چالش ها و تهدیداتی که امسال در این صنعت با آن مواجه بودید، چی بوده است ؟
طی یکسال اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا، شرایط سختی برای همه هموطنان و همنوعان بود. متاسفانه خانواده های بسیاری از جمله برخی از همکاران در ایرانول بر اثر این بیماری داغدار شدند. علاوه بر این، بیماری کرونا بر فضای کسب و کارهای مختلف از جمله صنعت روغن‌سازی اثرات جدی گذاشت و شرایط جدیدی حکفرما شد که همگی مجبور بودیم به آن تن دهیم. البته این مساله فقط مختص به صنعت روغن و کشور ما نبود، در همین راستا یکی از موضوعات کلیدی کنفرانس ICIS در حوزه روغن که هفته گذشته برگزار شد، نیز مساله کرونا و نحوه بازیابی از آن بود که امیدواریم زودتر با تدبیر مسئولین این معضل حل شود.

از دیگر تهدیدها، مساله نوسانات ارزی و تورمی بود که در این سال به کشور تحمیل شد که واقعا چالش های جدی در حوزه اجرا پیش روی بخش های مختلف شرکت گذاشت.

لذا همکاران ما در ایرانول زحمات مضاعفی را در سال گذشته متحمل شدند و با همت بیشتری تلاش کردند تا وقفه ای در امر تولید پیش نیاید و علاوه بر آن سیاست جهش تولید ملی نیز در نتایج کاری محقق گردد.

صحبت از جهش تولید شد، در این زمینه عملکرد یک ساله شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟

قبل از هر چیز باید از همه همکاران بابت تلاش هایشان تشکر و قدردانی کرد، حقیقتا دلسوزی و همت آنها سرمایه اصلی شرکت ایرانول است. در زمینه تولید واقعا عملکرد واحدهای مختلف شرکت اعم از بازرگانی، برنامه ریزی، فروش و نهایتا تولید شاهکار بود. از ابتدای سال طبق سیاست ابلاغی هیات مدیره، شرکت از تولید محصولات ضرر ده منع شد که تحولی در زمینه ارتقای ارزش افزوده بود. لذا جراحی بزرگی باید در شرکت انجام می‌‌گرفت. بخش عمده محصولات نهایی شرکت ضررده بود و این به معنی ضایع شدن تلاش های خانواده بزرگ ایرانول بود. تغییر در سبد محصولات به ویژه برای واحدهای بازرگانی و فروش چالش برانگیز است، اما این دو واحد با همه سختی‌ها شرایط این تغییر را مهیا کردند. ضمن آنکه عوامل موثر بر قیمت نهایی هم با توجه به شرایط اقتصادی در سال اخیر بسیار متغیر بود، لذا اهمیت انعطاف پذیری واحدهای مختلف شرکت جهت تطبیق با آن شرایط بسیار بالا بود.

در خصوص ریت های تولیدی در قسمت روغن های پایه، هم واحد روغن سازی تهران و هم واحد روغن‌سازی آبادان ضمن تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه، رشد خوبی نسبت به سالیان قبل داشتند. البته واحد آبادان سال قبل حدود یک ماه و نیم در تعمیرات اساسی بود و رشد قابل توجه محصولات این واحد، عملا ثمره ای از زحمات همکاران در سالهای قبل بوده است، با تلاش یازده ماهه همکاران و پیش بینی سه هفته پیش رو، انشاالله در سال ۱۳۹۹ شاهد تولید بالغ بر ۲۱۰ هزار مترمکعب روغن پایه تولیدی خواهیم بود که حداقل طی پنج سال اخیر رکورد محسوب می شود. هرچند که در تولید کل محصولات پالایشی، به رکورد بسیار عالی سال ۱۳۹۷ نتوانستیم دست پیدا کنیم ولی مطمئنا با برنامه ریزی انجام شده به بیشترین ارزش افزوده طی سالیان اخیر در محصولات پالایشگاهی دست یافته ایم، پیش بینی اکنون ما، تولید بالغ بر ۵۶۵ هزار متر مکعب محصول پالایشی در سال ۱۳۹۹ است که بعد از سال ۱۳۹۷ با ۵۷۶ هزار متر مکعب در پنج سال اخیر دومین حجم تولیدی سالانه پالایشی است. البته مجددا باید قدردان همکاران بهرهبرداری و تعمیرات بود، این اعداد در حالی به دست آمد که واحد PDA بالغ بر ۲۵ روز به دلیل اورهال و واحد MEK تهران نیز حدود ۲۱ روز در مقاطع مختلف سال تولید نداشت.

در مورد تعمیراتی که در پالایشگاه تهران انجام شده و دستاوردهای یکسال اخیر، توضیح دهید؟
همان طور که مختصرا اشاره شد، تعمیرات اساسی واحد PDA پالایشگاه تهران ازاقدامات مفید سال اخیر است که هرچند موجب توقف و کاهش محصولات این واحد شد ولی با توجه به تاخیر در تعمیرات آن، لزوم انجام آن محرز بود. این واحد تقریبا ۳۰ درصد ظرفیت پالایشگاه تهران ایرانول و تنها تولید کننده DAO در کشور است. لذا اطمینان از پایداری تولید آن بسیار حیاتی است.

همچنین طبق برنامه ریزی انجام شده قصد داریم که در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰، تعمیرات اساسی واحد MEK که تاخیر در انجام آن موجب مشکلاتی در سال اخیر شده بود، نیز صورت پذیرد تا طی سه سال آتی از جانب این دو واحد مشکل حادی وجود نداشته باشد. تولید افزون بر ۵۸۰ هزار مترمکعب محصول پالایشی که امسال مد نظر بود، با داشتن واحدهایی که تعمیرات اساسی آنها در موعد انجام شده باشد امر ممکنی است.

در محصولات نهایی در روغن های صنعتی و برای افزایش سود چه برنامه ای داشته اید؟
در این زمینه بخش های تولیدی پیرو بخش فروش و برنامه ریزی هستند. بر طبق تلاش آنها در محصولات نهایی در روغن های صنعتی که حاشیه سود قابل توجهی دارد،تا پایان بهمن ماه رشد ۱۵ درصدی نسبت به ۱۱ ماه مشابه سال قبل رخ داده است. در حوزه تولید روغن های موتوری گرید بالا نیز افزایش ۱۰ درصدی حاصل شده و البته با تغییر سیاست در زمینه کاهش تولید و فروش محصولات ضررده، محصولات گرید پائین موتوری با کاهش حدود ۵۰ درصدی مواجه بوده است که از عوامل افزایش سود در سال اخیر بود.

در حوزه پروژه های فنی شرکت چه اقداماتی انجام شده است؟
در حوزه پروژه‌‌ها، سال پر کاری را همکاران مهندسی داشتند. بعد از اتمام پروژه بزرگ پایانه صادراتی بندر ماهشهر، در بهمن ۱۳۹۸ دیگر پروژه فعالی در شرکت وجود نداشت. براساس برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت، لیست پروژه هایی که آماده شده بود که بدون تغییر در ریل گذاری سابق، انجام همان پروژه ها در دستور کار قرار گرفت. هم اکنون پروژه فاز یک موم گیری در حال پیشرفت و فاز مهندسی پایه آن به اتمام رسیده است و با آغاز قسمت تدارکات و اجرا و نصب، تا پایان سال به پیشرفت ۱۷ درصد میرسد. دو مبدل واحد تهران و آشیانه آتش نشانی در آخرین مراحل ساخت است. تعمیر مخازن واحد تهران پایان یافته و تا پایان سال به امید خدا شاهد عقد قرارداد پروژه های تابلو برق فشار قوی، حفاظت کاتدیک و رینگ آب آتش نشانی واحد تهران نیز خواهیم بود.

به غیر از این موارد، پروژه جدید دیگری هم در دست اقدام دارید؟
برای تعریف پروژه های جدید نیز چهار قرارداد مطالعاتی هم اکنون فعال است که یک مورد آن مربوط به واحد آبادان است. همچنین دو قرارداد مطالعاتی جهت خطوط ظرف‌سازی، پرکنی و خط بشکه سازی در مرحله عقد قرارداد است. به فضل الهی امیدوار هستیم با حمایت سهامداران محترم، سال آینده پروژه فاز یک موم گیری به اتمام برسد و ۵ پروژه توسعه‌ای در سال ۱۴۰۰ پس از تصویب در مراجع مختلف آغاز شود که انشاالله برای شرکت نفت ایرانول سرآغاز رشدی بنیادین باشد.
کد مطلب: 20993