اسکار امسال با ۳ کارگردان ایرانی
پس از آن‌که جمشید محمودی با فیلم "چند‌متر مکعب عشق" و رضا میرکریمی با "امروز" به‌ترتیب به‌عنوان نمایندگان افغانستان و ایران به اسکار معرفی شدند، حال یک کارگردان ایرانی دیگر نیز وارد رقابت اسکار می‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۷
 
اسکار امسال با ۳ کارگردان ایرانی
 
پس از آن‌که جمشید محمودی با فیلم "چند‌متر مکعب عشق" و رضا میرکریمی با "امروز" به‌ترتیب به‌عنوان نمایندگان افغانستان و ایران به اسکار معرفی شدند، حال یک کارگردان ایرانی دیگر نیز وارد رقابت اسکار می‌شود.

تحریرنو: پس از نمایش موفقیت‌آمیز فیلم سینمایی "مردان" به کارگردانی بتین قبادی در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم تورنتو، این اثر به‌عنوان فیلم منتخب کشور عراق به هشتاد‌و‌هفتمین دوره‌ی مراسم جوایز سینمایی اسکار ۲۰۱۵ معرفی شد، تا جمع کارگردانان ایرانی اسکار ۲۰۱۵ به سه نفر برسد.

اولین کارگردان ایرانی که امسال به اسکار معرفی شد جمشید محمودی بود. او با فیلم "چندمترمکعب عشق" به‌عنوان نماینده‌ی کشور افغانستان به این جشن سینمایی معرفی شد.

در ادامه‌ی این مسیر نیز فیلم سینمایی "امروز" به کارگردانی رضا میرکریمی از ایران به اسکار معرفی شد تا دومین کارگردان ایرانی شانس خود را برای دریافت جایزه‌ی فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار امتحان کند.

در ادامه‌ی این روند نیز حال با معرفی فیلم "مردان" به کارگردانی بتین قبادی به‌عنوان نماینده‌ی کشور عراق به اسکار جمع فیلم‌سازان ایرانی اسکار امسال سه‌نفر شد.

محمودی با "چند‌متر مکعب عشق"، اولین تجربه‌ی کارگردانی خود را به‌دست آورد است فیلم‌نامه‌ی آن‌را نیز خودش نوشته‌است.

وی پیش از این در سینمای ایران به فعالیت‌هایی چون طراحی صحنه‌، لباس و دستیاری کارگردان پرداخته است. فیلم ۹۰ دقیقه‌ای "چند‌متر مکعب عشق" محصول مشترک افغانستان و ایران سال گذشته در جشنواره‌ی فیلم فجر در ۱۰ بخش نامزد شد و برنده‌ی دو سیمرغ بلورین شد.

این فیلم عاشقانه، داستان زندگی دختری افغان با پسری ایرانی را در سال‌های مهاجرت افغان‌ها به ایران روایت می‌کند. ماجرای عشق غم‌انگیز صابر و مارونا در یکی از کارگاه‌هایی که تعدادی از مهاجران افغان در ایران در شرایطی دشوار مشغول کار و زندگی غیرقانونی‌اند.

میرکریمی متولد ۱۳۴۵ در زنجان و فارغ‌التحصیل رشته‌ی گرافیک و عضو گروه سینمای فرهنگستان هنر نیز است. فیلم "امروز" تازه‌ترین ساخته‌ی وی روایت یونس راننده‌ی تاکسی کهنه‌کاری است که در پایان یک‌روزِ کاری به زن جوان بارداری کمک می‌کند تا به بیمارستان برسد. غافل از این‌که در بیمارستان اتفاقات زیادی در انتظارِ اوست.

قبادی کارگردان فیلم "مردان" در سال ۱۳۵۸ در شهر بانه کردستان ایران متولد شد. سال ۱۳۷۳ با نقاشی وارد دنیای هنر شد.

وی تاکنون ۶ فیلم کوتاه داستانی به‌نام‌های "نقاشی"، "حتما امروز" در سال ۱۳۸۰، "این‌جا آنتن نمی‌دهد" در سال ۱۳۸۱، "سربازی که شکست" در سال ۱۳۸۳، "حاضر برای مردن" در سال ۱۳۸۷ و "از باد بپرسید" در سال ۱۳۸۷ را کارگردانی کرده‌است. او برادر بهمن قبادی است.

فیلم "مردان" روایت افسری‌ست که در کودکی داستان ناگواری برایش اتفاق افتاده و به انسانی رانده شده، گوشه‌گیر و فردی تنها تبدیل شده‌است، وی در طبیعت وحشی و در بین کوه‌های کردستان به دنبال مرد گمشده‌ای می‌گردد.

هشتادوهفتمین دوره‌ی اسکار (۲۲ فوریه ۲۰۱۵)، چهارم اسفند ۹۳ برگزار می‌شود‌.
کد مطلب: 1614