در رویدادی از سی آبان تا نهم آبان ماه صورت گرفت؛
معرفی ۱۰ تیم برگزیده رویداد استارتاپ جاده ابریشم
رویداد استارتاپ جاده ابریشم با سفر هیاتی متشکل از داوران ایرانی و اروپایی و نیز تیم اجرایی این رویداد در هفت شهر مختلف ایران برگزار و با اعلام ۱۰ استارتاپ برگزیده به پایان رسید.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۶
 
معرفی ۱۰ تیم برگزیده رویداد استارتاپ جاده ابریشم
 
رویداد استارتاپ جاده ابریشم با سفر هیاتی متشکل از داوران ایرانی و اروپایی و نیز تیم اجرایی این رویداد در هفت شهر مختلف ایران برگزار و با اعلام ۱۰ استارتاپ برگزیده به پایان رسید.

به گزارش تحریرنو ؛ رویداد استارتاپ جاده ابریشم نخستین رقابت در نوع خود در ایران برای معرفی کسب‌و‌کارهای نوآور و نوپای بومی بود که با هدف تقویت اکوسیستم استارتاپی کشورمان و تسهیل ورود این استارتاپ‌ها به بازارهای جهانی برگزار شد. از میان ۴۰۰ استارتاپ متقاضی شرکت در این رویداد، ۸۴ استارتاپ برای حضور در رویداد و معرفی خود در برابر هیات دوران بین‌المللی در هفت شهر مختلف ایران انتخاب شدند.

اعضای تیم اجرایی استارتاپ جاده ابریشم به همراه ۶ عضو هیات داوران مسافتی بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر را برای سفر به هفت شهر تبریز، رشت، تهران، اصفهان، یزد، شیراز و مشهد و با هدف شناسایی بهترین استارتاپهای ایرانی پیمودند. در مجموع بیش از ۱۵۰۰ دانشجو،‌ کارشناس، کارآفرین و علاقه‌مند در رویدادهای برگزار شده در این ۷ شهر شرکت کردند. همچنین بیش از ۲۰ درصد از بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها که به معرفی کسب‌و‌کار نوآور خود پرداختند خانم بودند.

به دلیل حجم بالای تعداد استارتاپ‌های ثبت‌نامی در تهران، ۴ سهمیه به این شهر و ۶ سهمیه دیگر نیز به شش شهر دیگر اختصاص یافت. فهرست ۱۰ استارتاپ برگزیده رویداد به شرح زیر است:

"تبریز"

لوکوبوک (Lookabook): شبکه اجتماعی با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی و حمایت از نویسندگان

"رشت"

ای‌کی‌او (AKO): دستگاهی کوچک و قابل حمل برای اندازه‌گیری میزان قند خون با استفاده از طیف‌نگاری فروسرخ و هوش مصنوعی

"تهران"

فرانش (Faranesh): پلتفرم آنلاین یادگیری برای ارائه فیلم‌های آموزش مهارت‌های مختلف به کاربران فارسی زبان

پیاده (Peeyade): پلتفرمی رسانه‌ای برای پوشش جاذبه‌های فرهنگی و تفریحی تهران

تپسل (Tapsell): شبکه تبلیغات هوشمند تبلیغات دیجیتال

موبایل‌کمک (MobileKomak): پلتفرم درخواست خدمات تعمیر گوشی و لپ‌تاپ در محل


"اصفهان"

باراون کو (BarOn Co): پلتفرمی مشابه اوبر برای اختصاص بار به رانندگان کامیون در شهرهای مختلف

"یزد"

اکوبار (Echobaar): پلتفرم ارتباط‌دهنده رانندگان وسایل نقلیه سنگین و شرکت‌های حمل بار

"شیراز"

کمدا (Komodaa): پلتفرم آنلاین ارتباطی برای خانم‌ها به منظور خرید و فروش لباس‌

"مشهد"

کشمون (Keshmoon): بازار آنلاین برای عرضه محصولات کشاورزی به ویژه زعفران

علاوه بر این ۱۰ استارتاپ برگزیده، ۶ تیم محلی دیگر نیز به انتخاب هر یک از ۶ داور این رویداد برای حضور در رقابت نهایی در جزیره کیش معرفی خواهند شد. نشست استارتاپ جاده ابریشم در کیش نخستین رویداد کارآفرینی مبتنی بر دعوت در ایران است که با هداف گردهم آوری بهترین استارتاپ‌های ایرانی از سراسر کشور در کنار کارآفرینان و سرمایه‌گذارن خطرپذیر اروپایی در سه ماه نخست سال آینده میلادی در جزیره کیش برگزار خواهد شد.

کیران موریک (Kiran Maverick) بنیانگذار آی ام تومارو (I Am Tomorrow) و دی آگست فست (The August Fest) که یکی از داوران این رویداد بود می‌گوید: کیفیت استارتاپ‌های ایرانی موجب حیرت من شد و مطمئنم این کشور خیلی زود می‌تواند به مجموعه‌ای از یونیکورن‌ها (استارتاپ‌ها با ارزش بیش از یک میلیارد دلار) دست یابد. متوجه شدم هر یک از شهرهای ایران اکوسیستم روبه رشد استارتاپی خاص خود را دارد. مهم‌ترین چیز (برای یک استارتاپ) حل درست مسایل است و متوجه شدم کارآفرینان ایرانی دقیقا همین کار را انجام می‌دهند.

ژوبین علاقه‌بند نایب رییس هیئت مدیره اسنپ، یکی از اسپانسر‌های اصلی رویداد سیلک رود نیز در رابطه با این رویداد گفت: اسنپ در راستای مسئولیت اجتماعی خود حامی رویداد استارتاپ جاده ابریشم در هفت شهر کشور شد. این رویداد به نحو عالی در کشور برگزار شد. انرژی و علاقه تیم برگزاری و استارتاپ‌های حاضر در رویداد بسیار ستودنی بود. اسنپ به حمایت از این رویداد افتخار می‌کند.

بابک کبیری مدیر عامل ریحون یکی دیگر از اسپانسر‌های رویداد گفت: امیدواریم با حمایت از رویداد استارتاپ جاده ابریشم بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را نسبت به زیست‌بوم استارتاپی ایران انجام داده باشیم زیرا در انتها همین استعداد‌های جوان هستند که نیروی محرکه استارتاپ‌ها را تامین می‌کنند و شرکت‌های بیشتری باید حمایت از جوانان را در حیطه مسئولیت اجتماعی خود قرار دهند.

استارتاپ جاده ابریشم حاصل همکاری مشترک تکراسا و همفکر به همراه تیمی متشکل از ۱۰۰ فعال استارتاپی و داوطلب از سراسر ایران بود. این رویداد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز شتابدهی نوآوری، اتاق بازرگانی تهران و تعدادی از پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها و استارتاپ‌ها در این هفت شهر برگزار شد.
کد مطلب: 13767