تهرانگردی احمد مسجد جامعی در تنها کوچه قرینه شهر تهران
روز گذشته احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران به همراه شهردار منطقه ۱۱ در تهرانگردی روز جمعه از "کوچه لولاگر" تنها کوچه قرینه شهر تهران و اقدامات انجام شده برای حفاظت از بافت تاریخی این کوچه بازدید کردند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۶
 
تهرانگردی احمد مسجد جامعی در تنها کوچه قرینه شهر تهران
 
روز گذشته احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران به همراه شهردار منطقه ۱۱ در تهرانگردی روز جمعه از "کوچه لولاگر" تنها کوچه قرینه شهر تهران و اقدامات انجام شده برای حفاظت از بافت تاریخی این کوچه بازدید کردند.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه برنامه تهرانگردی روز جمعه ضمن بازدید از کوچه لولاگر که به دلیل قرینه بودن تمامی خانه ها وحتی درختان به عنوان متفاوت ترین کوچه پایتخت شناخته می شود؛ از اقدامات انجام شده توسط بخش خصوصی با مشارکت شهرداری منطقه ۱۱ که با رویکرد صیانت از بافت تاریخی و با تعریف کاربری فرهنگی و هنری به اجرا در آمده؛ بازدید کرد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این که توجه به نمایی بیرونی شهر، احترام به شهر وشهرندان است؛ مرمت ۳ بنا در این کوچه که برای آن ها کاربری کافه گالری ، بوتیک هتل و فرهنگی تعریف شده است؛ ارزشمند دانست و گفت: یکی از این ۳ پلاک که تبدیل به هتل شده است در خانه قدیمی متعلق به دوره پهلوی ایجاد می شود که دو سال قبل خریداری شده و حالا مرمت آن به اتمام رسیده است و اوایل اسفند ماه افتتاح خواهد شد.

مسجد جامعی افزود: این هتل هشت اتاق دارد و با داشتن رستوران و کافه برای ۶۲ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

وی خاطر نشان کرد: توجه به نمای بیرونی ساختمان ها در شهر احترام به شهروندان و شهر است و خوشبختانه شهرداری منطقه ۱۱ نیز نقش تسهیل گری داشته است.

وی همچنین عنوان کرد: متاسفانه ما به همه چیز با سوء نیت نگاه می‌کنیم و در حالی که برای تنبیه از بین‌ برندگان باغ ودرخت مصوبه داریم اما برای تشویق آنها هیچ تلاشی نکرده ایم. باید کاری کنیم تا این هیجانات منفی از شهرمان دور شود وایجاد فضاهای مناسب انرژی مثبتی در شهر ایجاد کند.

همچنین نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ با بیان این که کوچه لولاگر نزدیک به ۸۰ سال قدمت دارد؛ گفت: خانه های قرینه این کوچه توسط استاد حسن بنا ساخته شده و حتی درختان کاشته شده در حیاط این خانه ها نیز در همان دوران به صورت قرینه و موازی کاشته شده اند.

به گفته شهردار منطقه ۱۱ دیوارهای آجری قدیمی، قدیمی‌ترین پیتزا فروشی ایران، نزدیکی به سفارت فرانسه و ایتالیا، لمس جریان زندگی از تهران قدیم تا امروز را برای هر بیننده‌ای امکان‌پذیر کرده است.

آبادیان افزود: توجه به گردشگری برمبنای حفاظت از میراث معماری و هنری شهر تهران برای مدیریت شهری حائز اهمیت است و از همین رو با انجام مطالعات کارشناسی، برنامه‌ریزی برای بازآفرینی بافت‌های واجد ارزش تاریخی و معماری با هدف ایجاد محرک توسعه در هسته مرکزی شهر تهران در دست اقدام است.

وی بابیان این که در راستای اجرای طرح "پهنه رودکی " به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران اقدامات بازآفرینی منظرشهری شامل کف سازی ومبلمان شهری اعم از نور پردازی و نیمکت در کوچه لولاگر انجام شده است؛ خاطر نشان کرد: در این طرح که بزرگترین پروژه مرمتی بافت شهر تهران است؛ تبدیل خانه‌های قدیمی با حفظ بنا به اولین «بوتیک هتل » تهران توسط بخش خصوصی و با مشارکت شهرداری منطقه ۱۱ انجام شده.. همچنین یکی دیگر از این خانه ها تبدیل به کافه گالری شده و برای سومین پلاک نیز کاربری فرهنگی هنری تعریف شده است.

بازدید عضو شورای شهر تهران از اقدامات حفاظت از بافت تاریخی منطقه ۱۱ با بازدید از قنادی ۱۰۰ ساله بامداد ادامه یافت.

این قنادی یکی از قدیمی ترین قنادی های شهر تهران است که ساختمان آن در خیابان ولی عصر – نرسیده به چهارراه ولی عصر (عج) ابتدای کوچه هاشمی فر از سال ۱۳۰۸ تاکنون کاربری قنادی دارد و با نام " بامداد" شناخته می شود.
کد مطلب: 17655