رئیس کل بیمه مرکزی؛
۳۰ میلیون واحد مسکونی کشور بیمه می‌شوند
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به ارسال دستورالعمل صندوق خسارت حوادث طبیعی به هیات دولت، از بیمه‌شدن ۳۰ میلیون واحد مسکونی در کشور تا سقف ۳۰ میلیون تومان خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳
 
۳۰ میلیون واحد مسکونی کشور بیمه می‌شوند
 
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به ارسال دستورالعمل صندوق خسارت حوادث طبیعی به هیات دولت، از بیمه‌شدن ۳۰ میلیون واحد مسکونی در کشور تا سقف ۳۰ میلیون تومان خبر داد.

به گزارش تحریرنو ؛ غلامرضا سلیمانی‌امیری در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با بیان این مطلب افزود: قرار است برای ٣٠ میلیون واحد مسکونی تا سقف ٣٠ میلیون تومان بیمه‌نامه صادر شود که حق بیمه هر واحد ١٢٠ هزار تومان است که از این رقم ٦٠ هزار تومان در قالب ماهانه ٥ هزار تومان از سوی خانوارها در قالب یکسال پرداخت می‌شود.

وی گفت: این رقم ناچیز است ولی تحولی بزرگ در راستای بیمه حوادث طبیعی برای واحدهای مسکونی ایجاد می‌شود. رئیس شورای عالی بیمه درباره اهمیت عملکرد بانک، بورس و بیمه، گفت: سه حوزه بورس، بانک و بیمه باید در اقتصاد به طور متوازن و هماهنگ رشد کند زیرا عملکرد بورس، بانک ‌و بیمه متشکل از وضعیت اقتصادی هر کشوری است.

وی افزود: صنعت بیمه دو نقش مهم در تأمین مالی دارد به گونه ای که بیمه از سرمایه خُرد مردم استفاده می کند چرا که حق بیمه یا پرتفوی بیمه اکنون ٦٠ هزار میلیارد تومان است که قابل ارتقا به ١٨٠ هزار میلیارد تومان است.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: ١٨ درصد از منابع بیمه با سرمایه‌گذاری در بورس وارد شده که عدد کمی است زیرا در بیمه‌های زندگی در کشورهای پیشرفته این سهم به ٥٠ درصد می‌رسد. سلیمانی با اشاره به اینکه سهم بیمه زندگی در سال ٩٧ به ١٥ درصد رسیده که باید افزایش یابد، گفت: اوراق بهادار بیمه‌ای در کشور جای کار بسیار دارد. ٣٠ میلیارد دلار، سهم اوراق بیمه‌ای در دنیا بوده و ایران به دلیل اینکه از جمله کشور حادثه خیز است باید در این بخش سریع‌تر وارد عمل شده و این اوراق را در بخش حوادث طبیعی منتشر کند.

به گفته رئیس کل بیمه مرکزی، بیمه‌های با ریسک بالا از سوی شرکت های بیمه‌ای داخلی تحت پوشش قرار گرفته و اگر اوراق بیمه منتشر شود، بازار سرمایه جایگزین بیمه‌های اتکایی خارجی خواهد شد که بعد از تحریم ایران را ترک کرده اند.

وی ادامه داد: این موضوع البته ریسک بالایی را بر عهده شرکت‌های بیمه قرار داده است ولی منجر به رشد آنها خواهد شد. این در حالی است که از طریق بازار سرمایه باید اوراق بدهی برای برخی شرکت‌های بیمه منتشر کنیم.
کد مطلب: 18302