رئیس کل گمرک؛
۲۰۰ دستگاه از خودروهای وارداتی دپو شده ترخیص شد
رئیس کل گمرک ایران می‌گوید در راستای اجرای مصوبه دولت مبنی بر ترخیص خودروهای وارداتی دپو‌شده در گمرک، تا هفته گذشته تعداد ۲۰۰ دستگاه خودرو ترخیص شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۲
 
۲۰۰ دستگاه از خودروهای وارداتی دپو شده ترخیص شد
 
رئیس کل گمرک ایران می‌گوید در راستای اجرای مصوبه دولت مبنی بر ترخیص خودروهای وارداتی دپو‌شده در گمرک، تا هفته گذشته تعداد ۲۰۰ دستگاه خودرو ترخیص شده است.

به گزارش تحریرنو ؛ هیأت وزیران اوایل بهمن در جلسه‌ای با بررسی وضع خودروهای دپو‌شده در گمرک که بخشی از آنها ثبت سفارش جعلی داشتند و یا بعد از ممنوع‌شدن واردات کالاهای لوکس به کشور وارد شده بودند، تصمیم به تعیین‌تکلیف این خودروها گرفت.

بر اساس مصوبه هیأت وزیران، مقرر شد که سایت ثبت سفارش برای خودروهای دپو‌شده، باز شود؛ البته خودروهایی که ثبت سفارش جعلی داشتند مشمول این موضوع نشدند و قرار شد مرجع قضائی در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

طبق آمار موجود، از ۱۳ هزار خودروی دپو‌شده در گمرک، ۶۴۸۱ خودرو طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ با ثبت سفارش فاقد اعتبار وارد کشور شده است و حدود ۱۹۰۰ دستگاه بعد از اظهار از گمرک ترخیص شدند. بنابراین باید ۴۵۰۰ دستگاه خودرو با ثبت سفارش جعلی در گمرک و محوطه گمرکی و بندری موجود باشد که طبق پیگیری‌ها از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ۳۷۲۲ دستگاه خودرو طی سال جاری تحت عنوان کالای مظنون به قاچاق ثبت شده‌اند و مشخص نیست ۷۷۸ دستگاه خودروی ثبت سفارش جعلی چه سرنوشتی پیدا کرده‌اند.

اواسط بهمن، گمرک ایران با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد خودروهایی که با ثبت سفارش جعلی در گمرک دپو شده‌اند، تحت عنوان «کالای قاچاق» و نه «کالای متروکه» به سازمان اموال تملیکی تحویل خواهند شد.

ترخیص ۲۰۰ دستگاه خودرو طی هفته گذشته

مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران در رابطه با وضع ترخیص خودروهای مشمول بخشنامه دولت، گفت: خودروهایی که تا ۱۶ مرداد به گمرک وارد شده بودند در حال انجام تشریفات مربوط به ترخیص هستند.

وی در خصوص تعداد خودروهای مانده در گمرک، افزود: بحثی که وجود دارد این است که تعداد ۱۳ هزار دستگاهی که اعلام شد مربوط به قبل است و در این تاریخ دقیقاً تعداد خودروها مشخص نیست.

میراشرفی در رابطه با اینکه چه تعداد خودرو ترخیص شده است، گفت: تا هفته گذشته حدود ۲۰۰ دستگاه ترخیص شدند که عدد بسیار کمی است و انتظار می‌رود طی روزهای پیش‌رو خودروهای بیشتری ترخیص شود.

وی همچنین در رابطه با متروکه‌شدن خودروها گفت: هیچ مسأله‌ای مانع از متروکه‌شدن کالاها نمی‌شود و در صورت طولانی‌شدن روند ترخیص، خودروهای مانده در گمرک نیز وارد پروسه متروکه می‌شوند.
کد مطلب: 18050