در نشست خبری مرتضی شهیدزاده مدیرعامل بانک کشاورزی مطرح شد؛
اعلام حمایت بانک کشاورزی از تولید ملی و رشد بخش کشاورزی
دکتر مرتضی شهیدزاده حمایت از تولید ملی و رشد بخش کشاورزی با ارائه مشوق های اقتصادی را از الویت های بانک کشاورزی برشمرد و از حمایت های دولت در تامین امنیت غذایی و رسیدن به خودکفایی در این زمینه تشکر کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۸
 
اعلام حمایت بانک کشاورزی از تولید ملی و رشد بخش کشاورزی
 
دکتر مرتضی شهیدزاده حمایت از تولید ملی و رشد بخش کشاورزی با ارائه مشوق های اقتصادی را از الویت های بانک کشاورزی برشمرد و از حمایت های دولت در تامین امنیت غذایی و رسیدن به خودکفایی در این زمینه تشکر کرد.

به گزارش خبرنگار تحریرنو نشست خبری دکتر مرتضی شهیدزاده رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک کشاورزی امروز یکشنبه به مناسبت هفته دولت و روز بانکداری اسلامی در محل ساختمان مرکزی این بانک در حالی برگزار شد که حضور خبرنگار نماها نمود بیشتری داشت به نحوی که در اواسط جلسه دکتر شهیدزاده برای اندکی از خبرنگاران صحبت می نمود.

در ابتدای این نشست به اصطلاح خبری!! دکتر مرتضی شهید زاده ضمن گرامیداشت هفته دولت از اصحاب رسانه به جهت انتقال موفقیت های دولت و ایجاد امید و انگیزه نزد مردم که مورد تایید مقام معظم رهبری هم می باشد تشکر و قدردانی کرد.

وی با اشاره به موفقیت های بانک کشاورزی در عرصه های مختلف اقتصادی گفت:با توجه به حمایت های خاص دولت و توجه ویژه به این بخش طبق آمارهای موجود بالاترین نرخ رشد را در اقتصاد کشور بخش کشاورزی داشته است که توانسته امنیت غذایی و رسیدن به خودکفایی را به ارمغان بیاورد.

دکتر شهیدزاده بانک کشاورزی را در عرصه بانکداری بین المللی پیشرو دانست و گفت: تا قبل از برجام بانک کشاورزی با چهار بانک روابط کارگزاری داشت ولی بعد از برجام این تعداد به ۷۸ عدد رسیده است و در حال حاضر بیشترین ارتباط در سیستم بانکی کشور متعلق به بانک کشاورزی بوده به نحوی که تاکنون بیش از چهار میلیارد دلار گشایش LC انجام شده و تلاش داریم تا پایان سال این رقم را به بیش از پنچ میلیارد دلار برسانیم.

وی پیرامون حمایت های بانک کشاورزی از توسعه کشت های گلخانه ای و اقدامات نظیر آن گفت: حمایت های خوبی در زمینه کشت های متراکم و گلخانه ای ،پرورش ماهی در قفس را با کمک های مالی مردم انجام داده ایم که در این زمینه بانک بیشترین منابع مالی مردمی و به کارگیری آن در راستای اینگونه حمایت ها را جذب کرده است که به نوعی موفقیت محسوب می شود.

شهیدزاده با بیان این که تراز صادرات نسبت به واردات برای اولین بار پیشی گرفته است و این افتخار در اثر پشتیبانی دولت از تولید ملی و در اجرای فرامین مقام معظم رهبری بوده است، گفت: بانک کشاورزی تلاش می کند در راه بهبود شاخص های اقتصادی ،حمایت از تولید ملی و بهبود صادرات محصولات کشاورزی گام بردارد و هدف این بانک حمایت از تولید ملی استاندارد به منظور صادرات پایدار و جذب بازارهای دائمی است که خود موجب تداوم و کیفیت تولید خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحران منابع آبی و راندمان پایین مصرف آب در بخش کشاورزی، یکی از اولویت های بانک را حمایت از طرح های پرورش ماهی در قفس با نرخ تولید پنج برابر و مصرف آب دریا دانست و افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده می بایست ۲۰۰ هزار تن منابع آبزیان ایجاد گردد که طبق برنامه، نیمی از آن اجرا و نیمی دیگر در دست اقدامات اولیه است و امیدواریم تا پایان برنامه بتوانیم آن را جامعه عمل بپوشانیم ضمن اینکه برای توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار ۵۰۰ میلیون دلار ارز در اختیار بانک کشاورزی قرار گرفته است.

مدیر عامل بانک کشاورزی اولویت دیگر بانک را تغییر الگوی کشت و توسعه گلخانه ها با توجه به کاهش ۹۰ درصدی مصرف آب در آن ها اعلام کرد و گفت: هدف ما تحقق تعهدات ۱۸۰۰ هکتاری کشت گلخانه ای است که ۳۰۰ هکتار آن اجرا شده است و بقیه آن در دست اجرا بوده و همچنین برای احداث ۷۵۰ هکتار مجتمع گلخانه ای کشت هایدروپونیک در کرمان به روش کشورهای غربی ، اقدامات اولیه وحمایت مالی و کارشناسی آغاز شده است.

دکتر شهیدزاده افزود: بانک کشاورزی هیچ بنگاه وابسته ای با هدف سودآوری ندارد و تمامی واحدهای مرتبط با بانک برای تسهیل ارائه خدمات بانکی مالی و اعتباری به مشتریان تلاش می کنند به نحوی که با حمایت و مساعدت دولت توانسته ایم نرخ تسهیلات سرمایه گذاری کشاورزی را از ۱۸ درصد به ۱۵ درصد کاهش دهیم؛ با توجه به این که نرخ تمام شده بالاتر از ۱۵ درصد است.

وی با دعوت از کارشناسان و محققان برای ارائه ایده هایشان به مرکز پژوهش های راهبردی بانک کشاورزی تصریح کرد: اقتصاد دانش بنیان همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و در دستور کار بانک کشاورزی قرار دارد و از کارشناسان و محققان دعوت می کنم ایده ها و نتایج پژوهش های خود را برای استفاده در پروژه های بانک و اعتلای بخش کشاورزی با این مرکز به اشتراک بگذارند.

دکتر شهیدزاده درباره افزایش سرمایه بانک کشاورزی هم گفت: دولت ۵۰۰۰ میلیارد ریال از رقم بودجه سال ۱۳۹۴ و ۳۰ هزار میلیارد ریال از اعتبار افزایش سرمایه بانک ها در سال ۹۵ را برای افزایش سرمایه بانک کشاورزی اختصاص داده است و امیدواریم با تداوم این روند مشکل و دغدغه کمبود کفایت سرمایه بانک کشاورزی برطرف شود و این افزایش تاثیر مستقیم و پنج برابری را در اشتغالزایی، تولید و کاهش تورم و رکود به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: در راستای دستور مقام معظم رهبری سقف پرداخت تسهیلات را نامحدود در نظر گرفته ایم و بدبن منظور برنامه هایی برای مدرنیزه کردن ماشین آلات کشاورزی در دست اجرا داریم به طوری که در این بخش عمده تسهیلات درخواستی را پرداخت نموده ایم هرچند که اندکی از پرونده ها به دلیل مشکلات وثیقه متوقف مانده بود که آن هم با رایزنی با بیمه اعتباری و ارائه بیمه به بانک قابل پرداخت گردیده است.

شهیدزاده حمایت از بنگاه های اقتصادی کوچک را هم جزو برنامه های بانک برشمرد و گفت: در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی کلیه تعهدات در این زمینه را تا قبل از ۱۵شهریور انجام خواهیم داد هرچند که در سیستم بانکی رتبه اول را دارا هستیم.

وی با اشاره به برنامه خرید گندم مازاد کشاورزان در سال جاری هم گفت:خرید گندم بیش از پیش بینی های صورت گرفته انجام شده و تاکنون ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴۰ هزار میلیارد ریال گندم خریداری شده و برای پرداخت وجوه گندم با حمایت دولت و تلاش بانک کشاورزی منابع آن از محل اعتبارات دولتی،فروش اوراق سلف موازی و فروش گندم تا پایان شهریور تامین خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تامین منابع بخش کشاورزی گفت: بر اساس قانون رفع موانع تولید ،کلیه بانک ها موظف هستند ۲۵ درصد از منابع خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند درحالی که تا کنون شش الی هفت درصد آن محقق شده است که اگر الزام قانونی برای همه بانک ها اجرا شود شاهد تحول چشمگیر در توسعه بخش کشاورزی خواهیم بود.

دکتر شهیدزاده همچنین اعلام کرد ۸۰ درصد غرامت مربوط به خسارت سال گذشته محصولات کشاورزی پرداخت گردیده و الباقی منوط به ابلاغ بودجه است که فعلا پرداخت وجوه گندم در اولویت دولت قرار دارد ولی با پیگیری های انجام شده تا پایان آبان ماه کل غرامت ها پرداخت خواهد شد.

این نشست خبری البته با حاشیه هایی هم همراه بود به طوری که بیشتر به دید و بازدید خانواده ها از دستاوردهای بانک کشاورزی شبیه بود ؛حضور افرادی با هویت جعلی خبرنگار به همراه خانواده هایشان که به پدیده ای نوظهور تبدیل شده که با پذیرایی و در آخر مراسم دریافت هدیه در دفعات متعدد ختم به خیر می شود این درحالیست که خبرنگاران واقعی و حرفه ای همچنان در محل نشست خبری به دنبال پاسخ سوالات بیشمار و ناتمام خود هستند،حضور رسانه های غیر مرتبط با بحث بانکداری و رسانه هایی خارج از تهران نظیر نماینده یک رسانه در غرب ایران با توجه به حضور نماینده همان رسانه در پایتخت و همچنین حضور چند خبرنگار از یک رسانه لطمه شدیدی به ساحت مدیر عامل محترم بانک کشاورزی که در اواسط جلسه برای تعداد کمی از دوستان رسانه ای سخن می گفت زده بود.

پایگاه خبری تحریرنو ضمن تقدیم احترام به آن دسته از عزیزانی که با حضور شایسته خود نسبت به انعکاس و انجام رسالت خبری خود اقدام کردند به نمایندگی از جمع کثیری از خبرنگاران صاحب قلم در حوزه بانکی به مسئولین باتجربه و فرهیخته روابط عمومی بانک کشاورزی پیشنهاد می نماید در مراسم و نشست های خبری ویژه خبرنگاران در پذیرش مدعوین کمال دقت را داشته تا بیش از این به خبرنگاران حرفه ای توهین نشود.
کد مطلب: 7349