نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس درباره حذف زندان مهریه مردان خبر داد؛
تقسیم اموال زوجین به صورت برابر در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس
این روزها کمیسیون قضایی مجلس مشغول بررسی حذف زندان مهریه برای مردان است و قرار است بر اساس جیب مردان و تطبیق ریالی قیمت سکه با توان پرداختی مهریه، قانون تدوین‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۹
 
تقسیم اموال زوجین به صورت برابر در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس
 
این روزها کمیسیون قضایی مجلس مشغول بررسی حذف زندان مهریه برای مردان است و قرار است بر اساس جیب مردان و تطبیق ریالی قیمت سکه با توان پرداختی مهریه، قانون تدوین‌شود.

به گزارش تحریرنو ؛ محمد کاظمی نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یکی از نمایندگانی است که این روزها مشغول تدوین قانونی جدید در خصوص پرداخت مهریه و حذف زندان برای مردان است با بیان اینکه ما موازین قانونی را طبق موارد فقهی بررسی و تصویب می‌کنیم،تاکید کرد: در کمیسیون قضایی روی این مسئله در حال برگزاری جلسات متعدد هستیم و تصمیم داریم مهریه را از سکه تبدیل به ریال کنیم. در این میان توان مالی مرد هم به طور کامل بررسی می‌شود تا بتواند طبق درآمدش مبلغ ریالی سکه را در ماه پرداخت کند. در واقع بخش اجرای احکام این موضوع تبدیل سکه به ریال را با میزان درآمد مرد تطبیق می‌دهد.

مشخص نیست این اظهارات و تصمیم کمیسیون قضایی مجلس برای تصویب قانونی جدید چه میزان شرایط و حقوق زنان را کامل در نظر گرفته است تا حقی از آنان پایمال نشود، چرا که کاظمی تاکید می‌کند مهریه امری شرعی و غیرقابل حذف در قانون جمهوری اسلامی ایران است.

او در ادامه تاکید می‌کند: مبنا را باید برابر قرار دهیم که هم زن از ابتدای ازدواج شرایط مالی مردش را بداند و میزان مهریه را تعیین کند و هم مرد بتواند بر اساس توانایی خود مهریه را پرداخت کند.

این مبحث نیز همچنان مطرح می‌شود که مگر معیار ۱۱۰‌سکه برای همه مهریه ها در دادگاه ها در نظر گرفته نشده و هر چند هزار سکه که مهریه زنی باشد، مرد فقط موظف است ۱۱۰ سکه را پرداخت کند که این نماینده کمیسیون قضایی مجلس با رد این موضوع می‌گوید: مرد خارج از توانش نمی‌تواند مهریه‌ای پرداخت کند و این گونه نیست که معیار فقط ۱۱۰ سکه باشد. ما همین حالا برای هزار سکه هم شکایت داریم و مردان به زندان می‌روند.

از آن طرف یکی دیگر از مسائلی که این روزها با بخشنامه جدید قوه قضاییه در خصوص حذف زندان مهریه برای مردان مطرح می‌شود،علاوه بر افزایش آگاهی زنان از سایر حقوقشان، بحث قانونی شدن تقسیم همه اموال زوجین به صورت برابر پس از جدایی است.کاظمی در پاسخ به این پیشنهاد می‌گوید:این پیشنهاد بسیار خوبی است که ما حتما طی بررسی‌‌‌هایمان در کمیسیون قضایی مجلس مطرح خواهیم کرد.چرا که بهتر از تعیین مهریه به صورت فعلی است.همین حالا هم تقسیم اموال به صورت نحله انجام می‌شود، اما به صورت قانونی نیست که بتواند اجرایی شود. ما حتما سعی می‌‌کنیم این پیشنهاد را در جلسات مطرح و لحاظ کنیم تا شاید بتوانیم آن را تبدیل به قانون کنیم.
کد مطلب: 18628