زوال عقلی ناشی از الکل چگونه اتفاق می افتد
یکی از اختلالات عصب شناختی ناشی از مصرف الکل، دمانس الکلی و دیگری سندرمی به نام سندرم کرساکوف است؛ که علل مختلفی می تواند داشته باشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵
 
زوال عقلی ناشی از الکل چگونه اتفاق می افتد
 
یکی از اختلالات عصب شناختی ناشی از مصرف الکل، دمانس الکلی و دیگری سندرمی به نام سندرم کرساکوف است؛ که علل مختلفی می تواند داشته باشد.

به گزارش تحریرنو ؛ رضا دانشمند، روانپزشك در گفت و گو با برنامه «مجله پزشکی» شبکه رادیویی سلامت افزود: علت بوجود آمدن این دو پدیده، اتفاقاتی است که در ساختارهای شیمیایی مغز رخ می دهد که عللش را می توانیم طبقه بندی کنیم. کمبود ویتامین ها، کمبود مواد غذایی و یا آسیب های کبدی و البته آسیب های فیزیکی جدی که می تواند زمینه ساز ابتلا به اختلالات شناختی عمده در بیماران الکلی باشد از آن جمله است.

او ادامه داد: ماجرا این است که بخشی از این اختلالات، متاسفانه، به رغم پرهیز طولانی مدت فرد از الکل هم می تواند به وجود آید و برگشت پذیر نباشد.

دانشمند، تاکید کرد: زمان مشخصی برای ترک الکل وجود ندارد. حتی در بعضی از مراجع آمده است که با مصرف دو سه ماهه الکل هم فرد، مستعد ابتلا به این اختلالات شناختی خواهد بود.

وی در ادامه تاکید کرد: البته نکته ای وجود دارد و آن اینکه این اختلالات و تظاهرات به یک دفعه ظهور نمی کنند بلکه به تدریج با نشانه هایی شبیه نداشتن تعادل در راه رفتن ، اختلال در حرکات چشمی یا تغییرات جزئی در کارکرد حافظه، بروز می یابند. امکان تشخیص سریع، با تصویر برداری و آزمایش هم امکان پذیر نیست.

وی تصریح کرد: کسانی که مصرف طولانی مدت و مداوم الکل دارند چنانچه با اختلالاتی در حرکات و راه رفتن خود مواجه شدند و اختلالاتی در حافظه، به ویژه در حرکات چشمی خود احساس کردند لازم است به پزشک مراجعه کنند و ارزیابی شوند.

دانشمند، در خصوص علام دمانس الکلی گفت: طبیعتا نشانه های عصبی دیگری در بیمار مشاهده می شود. بیماران مبتلا حرکات معمول را شاید نتوانند انجام دهند و اجرا کنند یا احساس لرزش داشته باشند.

وی ادامه داد: بیماران، ممکن است اختلالاتی در گفتار و زبان پیدا کنند، به این گونه که معنای گفتار را درست بیان نکنند؛ یا اختلال حرکتی و حسی داشته باشند، به این معنا که نتوانند بعضی از محرک های حسی را به درستی تشخیص دهند و بشناسند . علاوه بر این، کارکردهای دیگر مغز نیز دچار مشکل می شود. برای مثال، بخش دیداری فضایی و تفکر انتزاعی و همچنین قدرت درک و استنتاج، دچار مشکل می شود تا جایی که حتی ممکن است تفکر فرد بیمار مثل یک کودک نوپا شود و از درک ساده محیط هم عاجز گردد.

رضا دانشمند، در پایان اظهارداشت: احتمال بروز هم بودی های جسمی و روانی در بیماران دمانس الکلی بیشتر است. احساس ضعف در عضلات و اندام های انتهایی و گز گز بدن و واکنش های حسی جدید از نشانه های این بیماری است.
کد مطلب: 14623