مصرف ۶۰ گرم الکل در یک نوبت مصرف سنگین تلقی می شود
مصرف ۶۰ گرم الکل در یک نوبت مصرف سنگین الکل تلقی می شود که مصرف کننده را با خطرات سکته های قلبی و جراحات عمدی و غیرعمدی تهدید می کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۴
 
مصرف ۶۰ گرم الکل در یک نوبت مصرف سنگین تلقی می شود
 
مصرف ۶۰ گرم الکل در یک نوبت مصرف سنگین الکل تلقی می شود که مصرف کننده را با خطرات سکته های قلبی و جراحات عمدی و غیرعمدی تهدید می کند.

به گزارش تحریرنو روابط عمومی رادیو سلامت، علیرضا نوروزی ، روان پزشک در گفت و گو با برنامه "مجله پزشکی" با بیان این مطلب افزود: عوارض روانپزشکی الکل یکی از موضوعاتی است که امروزه مورد توجه قرار می گیرد. سازمان بهداشت جهانی هر پنج سال گزارش هایی را تحت عنوان تاثیر مصرف الکل در سلامت منتشر می کند که ما از این الگو استفاده می کنیم.

وی افزود: الکل از سه مسیر به مصرف کنندگان آسیب می رساند. اول میزان حجم الکل مصرفی می باشد که استفاده زیاد باعث اعتیاد فرد به الکل می شود. دومین مسیر الگوی مصرفی الکل است. بعضی افراد ممکن است به صورت مداوم الکل مصرف نکنند اما هر چند مدت یک بار حجم زیادی از الکل را استفاده کنند اگر میزان الکل مصرفی ۶۰ گرم یا ۶ پیمانه در یک نوبت باشد، تحت عنوان مصرف سنگین تلقی می شود و افرادی که ماهی یک بار مصرف سنگین الکل را داشته باشند خطر سکته قلبی، جراحات عمدی و غیرعمدی آنها را تهدید می کند.

این عضو مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: سومین مسیر کیفیت الکل مصرفی است، در برخی جوامع ممکن است الکل با کیفیت پایینی به دست مصرف کننده برسد. وجود ناخالصی هایی مانند متانول در الکل سبب نابینایی یا حتی مرگ می شود.

این روانپزشک ادامه داد: در کشور ما به دلیل ممنوعیت فرهنگی-مذهبی و عدم پذیرش در خانواده ها مصرف الکل شیوع کمی دارد. اما در طول زمان می بایست خود را در حوزه سلامت برای شیوع الکل آماده کرد. کشورهای اروپای شرقی یا روسیه حداکثر مصرف سرانه الکل را دارند و در کشورهای مذهبی مانند برخی از کشورهای آفریقایی یا خاورمیانه سرانه مصرف الکل کمتر است.

نوروزی در پایان اظهارداشت: در سال های اخیر رتبه ای بین افزایش سرانه درآمد کشورها با مصرف الکل به وجود آمده است. در تحقیقات انجام شده در کشور هند و چین در سال ۲۰۱۴ با افزایش میزان درآمد خانوارها میزان مصرف الکل نیز افزایش زیادی داشته است.
کد مطلب: 15236