نایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران؛
فعالیت بسیاری از مراکز رادیولوژی با مشکل مواجه شده است
نایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به افزایش حداقل ۳ برابری قیمت تجهیزات رادیولوژی گفت: افزایش قیمت ارز و ثابت ماندن تعرفه‌ها فعالیت بسیاری از مراکز رادیولوژی را با مشکل مواجه کرده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۲
 
فعالیت بسیاری از مراکز رادیولوژی با مشکل مواجه شده است
 
نایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به افزایش حداقل ۳ برابری قیمت تجهیزات رادیولوژی گفت: افزایش قیمت ارز و ثابت ماندن تعرفه‌ها فعالیت بسیاری از مراکز رادیولوژی را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر حسین کرمپور نایب رئیس انجمن رادیولوژی در آستانه برگزاری جشن روز اشعه اظهار داشت: در کنار کنفرانس دو روزه علمی در حوزه رادیولوژی مراسم بزرگداشت روز جهانی رادیولوژی نیز برگزار می‌شود که در حضوررادیولوژیستهای سراسر کشور و مسولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی از پیشکسوتان رشته تخصصی رادیولوژی و نیز از رتبه های برتر آزمون بوردتخصصی رادیولوژی سال ۹۷تقدیر خواهدشد از همه اساتید و صاحب‌نظران برجسته در حوزه رادیولوژی نیز جهت شرکت در این کنفرانس و جشن دعوت شده است.

با توجه به تم اصلی روزجهانی رادیولوژی در کنفرانس دو روزه مباحثی از سونوگرفی قلب جنین مورد بحث و گفتگو خواهد شد که نقش تعیین کننده در تشخیص ناهنحاریهای قلب جنبن قبل از تولد جنین دارد.

نایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران در ادامه به مشکلات و چالش‌های پیش رو در رادیولوژی اشاره کرد و بیان داشت: بزرگترین مشکلی که رادیولوژیست‌ها را با دغدغه همراه کرده بالا رفتن قیمت ارز است چرا که رشته ما وابسته به تجهیزات و دستگاه‌هایی بوده که اکثرا از تکنولوژی‌های سطح بالا برخوردار بوده و کشورهای معدودی توان تولید آن را با کیفیت بالا دارند.

کرمپور گفت: با افزایش نرخ ارز تهیه تجهیزات رادیولوژی برای همکاران ما و مراکز مربوطه غیرممکن شده و از طرفی تعرفه‌ها ثابت مانده و بسیار پایین است و این مساله و عدم تعادل آسیب‌های فراوانی را به همراه خواهد داشت.

وی گفت: در حال حاضر با این وضعیت ارزی تکنولوژی‌های به روز به کشور وارد نمی‌شود و اگر بیاید بسیار با تاخیر همراه بوده و این مساله فاصله علمی رادیولوژی ایران را با کشورهای منطقه و جهان به همراه دارد.

نایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران گفت: از طرفی افزایش شدید ظرفیت پذیرش دستیاران رادیولوژی را شاهد بوده‌ایم و این موضوع باعث شده بسیاری از فارغ‌التحصیلات جدید که از بالاترین رتبه‌های علمی کشور هستند بعلت افزایش نرخ ارز قادر به تهیه دستگاه‌های رادیولوژی و تاسیس مراکز رادیولوژی نیستند.

وی گفت: دستگاه‌های رادیولوژی به طور مثال در حوزه سونوگرافی از ۲۵۰ میلیون تومان در سال پیش به ۷۵۰ میلیون تومان رسیده که هرچند دولت گفته در نیم سال اول ۹۷ برای اکثریت تجهیزات پزشکی ارز دولتی اختصاص داده است ولی تجهیزات رادیولوژی و‌وسایل مصرفی با ارز ۴۲۰۰بدست مصرف کننده نمیرسد و قیمتهابا افزایش ۲-۳برابر بدست مصرف کننده میرسد که ادامه این روند منجر به تعطیلی مراکز و موسسات تصویربرداری خواهد شد.

شایسته نیست علیرغم تخصصیص دلار دولتی برای تجهیزات پزشکی این وسایل با قیمتهای دو تاسه برابر بدست مصرف کننده برسد تقاضا داریم اداره تجهیزات ،سازمان تعزیرات و سازمان حمایت ار مصرف به این قضیه ورودکنند و اجازه ندهتد کالاهایی که با ارز دولتی وارد شده اند با قیمت های بالای ۲-۳برابر فروخته شوند.
کد مطلب: 17215