نقش کلیدی آسيب شناسی دهان در تحقيقات دندانپزشكى؛
شناخت علل ايجاد بيماری ها و ضايعات دهانى با استفاده از علم پاتولوژی
دبیر مشاور علمی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به اینکه آسيب شناسي دهان، كليد و شاه راهى محسوب شده كه تحقيقات دندانپزشكى بدون استفاده از آن محكوم به شكست است، گفت: تمام تحقيقات شاخه هاى دندانپزشكى بدون وجود آسيب شناسي دهان، بدون نتيجه خواهد ماند.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۹
 
شناخت علل ايجاد بيماری ها و ضايعات دهانى با استفاده از علم پاتولوژی
 
دبیر مشاور علمی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به اینکه آسيب شناسي دهان، كليد و شاه راهى محسوب شده كه تحقيقات دندانپزشكى بدون استفاده از آن محكوم به شكست است، گفت: تمام تحقيقات شاخه هاى دندانپزشكى بدون وجود آسيب شناسي دهان، بدون نتيجه خواهد ماند.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران .دكتر عباسعلى پايدار در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در ارتباط با موضوع پاتولوژی دهان، فک و صورت اظهارداشت: اورال پاتولوژى يا آسيب شناسي دهان، فك وصورت، يكى از رشته هاى كليدى و علمى دندانپزشكى است كه به دليل اينكه مباحث آن كمتر در كلينيك روزمره همكاران دندانپزشک، مورد استفاده قرار مي گيرد در كنگره ها نیز چندان مورد استقبال همكاران قرار نمي گيرد.

وی افزود: مباحث پاتولوژي دهان در ارتباط با ضايعات ايجاد شده در تمامى قسمت هاى دهان،فك وصورت است همچنین تومورها و ضايعات خوش خيم و بدخيم بافت نرم و سخت حفره دهان را نیز شامل می شود البته خوشبختانه اين ضایعات در صد كمى اتفاق افتاده و به همين دليل همكاران دندانپزشك عمومى كمتر با آنها سرو كار دارند.

دبیر مشاور علمی بخش پاتولوژی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: در حقيقت پاتولوژى دهان، در ارتباط با علل ايجاد بيماري ها و ضايعات دهانى بحث كرده و بيشتر به فعاليت هاى سلولى و مولكولى پرداخته و به صورت تغييرات بافتى و هيستوپاتولوژيك نگاه مي كند به عبارتى اين رشته بيشتر به مباحث پزشكى تا دندانپزشكى اشراف دارد.

پایدار اضافه کرد: به دليل اينكه در مطب هاى دندانپزشكى به صورت روزمره درمان مدار هستند و ٩٠ درصد موارد به صورت درمان هاى پركردن، ترميمى، درمان ريشه وتراش دندان ها اقدام مي كنند؛ بحث هاى پايه اى و Pureعلمى به دليل درصد پايين اين ضایعات معمولا جايى ندارد.

وی عنوان کرد: تمام تحقيقات شاخه هاى ديگر دندانپزشكى بدون وجود آسيب شناسي دهان، بدون نتيجه خواهد ماند. همچنین تمام تحقيقات، موفقيت يا عدم موفقيت مواد جديد دندانپزشكى، تطابق، سازكارى بافتى، استفاده از باندينگ ها و فلزهاى مختلف و نوع ايمپلنت ها و سازكارى و یا درصد موفقيت يا عدم موفقيت كارهاى مختلف و جديد در شاخه هاى مختلف دندانپزشكى، وابستگی مستقيم به آسيب شناسي وتأييد اين رشته و علم دارد.

دبیر مشاور علمی بخش پاتولوژی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی گفت: آسيب شناسي دهان، كليد و شاه راهى است كه تحقيقات دندانپزشكى بدون استفاده از آن محكوم به شكست است.

پایدار افزود: به همين دليل در كنگره هاى مختلف دندانپزشكى بر آن هستيم كه ضمن آگاهى دادن به تمامى همكاران خصوصا همكاران جوان، اهميت اين رشته را به صورت استفاده از مفاهيم كاربردى و مشتركات اين رشته با ديگر رشته هاى دندانپزشكى بيان کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس پانل هاى خود را به صورت يك پانل مستقل در ارتباط با مباحث كاربردى پاتولوژى و چند پانل بين رشته اى، با همكارى اساتيد ديگر رشته هاى دندانپزشكى برقرار مي کنیم كما اينكه رشته هاى ديگر هم در صورت لزوم از متخصصين آسيب شناسي دهان، فك وصورت در پانلها و مباحث خود استفاده بهينه مي کنند.

دبیر مشاور علمی بخش پاتولوژی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایزان گفت: از انجمن دندانپزشكان عمومى ايران و به خصوص از رياست هميشه در صحنه علم، اين انجمن تشكر می كنم كه با فعاليت هاى چند ساله خود در زمينه علمى و برگزارى كنگره ها و باز آموزى هاى علمى ضمن ارتقا سطح علمى همكاران ، هيچ گونه تفاوتى بين رشته هاى كلينيكى و بالينى و رشته هاى علمى نگذاشته اند.

پایدار اظهارداشت: همچنین این مسئله باعث رويكرد و ايجاد علاقه همكاران به رشته هايى همچون پاتولوژى شده است، كه اين به دليل تغيير رويكرد و تعويض برنامه هاى كليشه اى و ايجاد برنامه هاى ديناميك، كاربردى و دید دكتر باقر شهنى زاده است كه هميشه به دنبال نوآورى، استفاده از فكر هاى نو، جديد و استفاده از نيرو هاى كارامد، با انرژى و خوش فكر است.

گفتنی است؛دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران 19 تا 22 دی ماه سال جاری و به مدت 4 روز در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.
کد مطلب: 13976