نمایندگان مجلس از آخرین وضعیت تامین اجتماعی می گویند؛
ورشکسته نشدن بزرگترین سازمان رفاهی کشور نیازمند تدبیر
نمایندگان مجلس حل شدن مشکلات فراوان تامین اجتماعی را در عزم دولت برای بازپرداخت مطالبات دانسته که اگر رسیدگی نشود معضلات عدیده ای گریبان همه را خواهد گرفت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۰
 
ورشکسته نشدن بزرگترین سازمان رفاهی کشور نیازمند تدبیر
 
نمایندگان مجلس حل شدن مشکلات فراوان تامین اجتماعی را در عزم دولت برای بازپرداخت مطالبات دانسته که اگر رسیدگی نشود معضلات عدیده ای گریبان همه را خواهد گرفت.

به گزارش تحریرنو ؛ وضعیت تامین اجتماعی و همچنین افرادی که در طول خدمت ذره ذره برای گذراندن دوران بازنشستگی خود حق بیمه پرداخت می‌کردند هر روز وخیم‌تر می‌شود و این بحران به جای رسیده است که علی نوبخت حقیقی، نماینده شهروندان تهران و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی معتقد است امیدی چندانی برای بهبود وضعیت نیست مگر اینکه دولت بودجه مورد نظر را تزریق کند تا بدهی‌ها صاف شود.

پرداخت بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی مربوط به دولت تدبیر و امید نیست و حتی دولت محمود احمدی‌نژاد و ... . باید چنین گفت که موضوع عدم پرداخت بدهی‌های تامین اجتماعی از ابتدای تاسیس باقی مانده است و هر بار ،نمایندگان مجلس به صورت کلی مطالبی را عنوان می‌کنند و از سازمان برنامه و بودجه می‌خواهند که هرچه سریع‌تر مبلغ مورد نظر را پرداخت کنند ولی همچنان بدهی باقی است.

در ادامه با دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد وضعیت کنونی و آینده تامین اجتماعی گفت‌وگویی انجام دادیم که هر دو تن معتقدند در صورتی که دولت این بدهی‌ را پرداخت نکند این غده سرطانی که به زودی گریبان همه مردم ایران را چه در بحث حقوق بازنشسته‌ها و چه در بحث تامین منابع درمانی و ... خواهد گرفت و بزرگترین سازمان رفاهی کشور به صورت کامل ورشکسته خواهد شد. البته اکنون مسئولان سازمان تامین اجتماعی می‌گویند این سازمان هنور ورشکسته نشده است ولی منتقدان معتقدند کار تمام شده است.

علی نوبخت، نماینده شهروندان تهران و رییس سابق کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در مورد وضعیت تامین اجتماعی و اینکه بحران مربوط به آن چه زمانی به پایان می‌رسد گفت: از هر بعدی که بخواهیم وارد تامین اجتماعی بشویم دارای مشکل است و در حوزه‌هایی مانند بازنشستگی، دارو، مطالبات پزشکان و بیمارستان‌ها، بیمه‌ها و .... مشکلات و چالش‌های بسیاری وجود دارد. البته این مشکل سال‌های نزدیک نیست و به‌نظر تامین اجتماعی از ابتدا دارای مشکلات بسیاری بود و کاری برای بهبود وضعیت آن نشده است.

نماینده شهروندان تهران در مورد وضعیت کنونی بازنشسته‌ها که نمی‌توانند مطالبات خود را دریافت کنند ادامه داد: راه حل گریز از این بحران تخصیص بودجه‌ای است که سازمان تامین اجتماعی برای این کار در نظر گرفته است. اینقدر مشکلات در تامین اجتماعی زیاد است که تا می‌خواهند مشکلی را حل کنند از جایی دیگر با چالشی دیگر روبه‌رو می‌شوند و به بن‌بست می‌خورد ،غده سرطانی سازمان تامین اجتماعی در حالت انفجار قرار گرفته است. ان‌شاالله تدابیری انجام شود تا مشکلات برطرف شود.

بشیر خالقی یکی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد وضعیت کنونی تامین اجتماعی به گفت: منبع درآمد تامین اجتماعی پول کارگران است و همه پول‌هایی که وارد تامین اجتماعی می‌شود مشخص است و این سازمان یک سری بدهی‌هایی هم دارد که باید پرداخت شود. نمایندگان مجلس هم همواره در این خصوص سوال می‌کنند و یکشنبه هفته گذشته هم در جلسه کمیسیون بهداشت این موضوع را مطرح کردیم که تامین اجتماعی می‌خواهد مطالباتش پرداخت شود و این موضوع جزء مطالبات اصلی تامین اجتماعی است که باید پرداخت شود.

وی در همین مورد ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که دولت در شرایط خاصی قرار گرفته است و در جریان بستن بودجه سال جاری موضوع بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی مطرح شده بود که باید پرداخت شود. لازم به ذکر است که سازمان برنامه و بودجه هم این طرح را تصویب کرده است تا اجرایی کند. اینکه این موضوع چرا تاکنون محقق نشده است همواره در دست بررسی است.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در مورد زمان پرداخت این مطالبات اضافه کرد: باید این موضوع را از سازمان برنامه بودجه پیگیری کنید. اینکه برخی از همکاران در مجلس می‌گویند این بدهی به زودی پرداخت می‌شود و یا اینکه زمانی را برای آن تعیین می‌کنند یک موضوع کلی است و نمی‎‌‌توان به عنوان زمان تعیین شده از آن نام برد. همه نمایندگان در مورد مطالبات تامین اجتماعی که پول کارگران محسوب می‌شود تلاش می‌کنند این همه مشکلات وجود دارد و این بدان معنا نیست که دولت دخل و تصرفی در سازمان تامین اجتماعی داشته است.
کد مطلب: 16676