مدیرعامل بانک قوامین؛
بهبود رفاه عمومی نتیجه تعامل بازار پول و سرمایه است
مدیرعامل بانک قوامین گفت: حاصل تعامل بازار پول و سرمایه بهبود رفاه عمومی و عدالت اجتماعی است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴
 
بهبود رفاه عمومی نتیجه تعامل بازار پول و سرمایه است
 
مدیرعامل بانک قوامین گفت: حاصل تعامل بازار پول و سرمایه بهبود رفاه عمومی و عدالت اجتماعی است.

به گزارش تحریرنو ؛ غلامحسن تقی‌نتاج مدیرعامل بانک قوامین در حاشیه برگزاری مجمع عمومی و فوق‌العاده بانک قوامین در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب افزود: در اقتصادهای برتر دنیا تعامل جامع بین بازار پول و بازار سرمایه (بورس) برقرار است و از هم‌افزائی که این بازارها بر یکدیگر دارند حداکثر بهره‌برداری به عمل می‌آید.

تقی‌نتاج در ادامه بیان کرد: ایجاد تعامل بین بازار پول و سرمایه باعث می‌شود موازی‌کاری و فرصت‌سوزی در این دو بازار به حداقل برسد.

مدیرعامل بانک قوامین با اشاره به اینکه بازارهای پول و سرمایه در حقیقت رقیب یکدیگر نیستند، گفت: این دو بازار را باید به عنوان مکمل یکدیگر دانست و تعامل و هماهنگی بین این دو بازار بر شاخص‌های کلان اقتصادی تأثیر مثبت می‌گذارد.

وی نرخ رشد اقتصادی، نرخ تورم، تولید ناخالص داخلی، نرخ سود بانکی، نرخ ارز و شاخص اشتغال را از جمله این شاخص‌های کلان اجتماعی نام برد و افزود: تأثیر مثبت مستقیم و غیرمستقیمی که تعامل بازار پول و سرمایه بر این شاخص‌های کلان می‌گذارد در نهایت موجب بهبود رفاه عمومی و عدالت اجتماعی در جامعه می‌شود.

تقی‌نتاج، تعامل و هم‌افزائی بازار پول و سرمایه در اقتصاد فعلی ایران را ناکافی دانست و گفت: متأسفانه در این زمینه شاهد وضعیت مطلوبی در اقتصاد ایران نیستیم.

وی راهکار برون‌رفت از این وضعیت را برقراری تعامل بین نهادهای ناظر این بازارها دانست به نحوی که با استفاده از بانک‌های اطلاعات اعتباری و شناخت پتانسیل‌های مشتریان هر بازار، نسبت به اعتبارسنجی مشتریان و برنامه‌ریزی بازار بالقوه و بالفعل برای توسعه و رونق بازار دیگر اقدام شود.

تقی‌نتاج پرداخت تسهیلات بانکی برای خرید سهام شرکت‌های بورسی با قبول سهام خریداری شده به عنوان تضمین را در افزایش میل به خرید سهام و توسعه بازار سرمایه موثر دانست و گفت: بانک‌ها باید به شرکت‌های موفق بورسی که دارای رتبه اعتباری بالا از نظر شاخص‌های مختلف از جمله افشای اطلاعات، مدیریت ریسک و رعایت حاکمیت شرکتی و همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی موفق در استمرار و ارتقای سهامداری خود در شرکت‌های پیشرو، خدمات ویژه، تسهیلات تشویقی و انگیزشی اختصاص دهند تا شاهد رشد و پویایی بیشتری در این بخش باشیم.
کد مطلب: 16127