همزمان با هفته دولت تشریح شد؛
حمایت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از کالای ایرانی از طریق تقویت توان خریداران
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با اشاره به نام‌گذاری امسال به عنوان «حمایت از کالای ایرانی» گفت: این بانک با توجه به استمرار چرخه تولید و اشتغال در بنگاه‌های کوچک و متوسط موجبات اشتغال ملی را فراهم می‌کند اقدام به پیش‌بینی طرحی به منظور پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به متقاضیان کالای ایرانی کرده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۸
 
حمایت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از کالای ایرانی از طریق تقویت توان خریداران
 
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با اشاره به نام‌گذاری امسال به عنوان «حمایت از کالای ایرانی» گفت: این بانک با توجه به استمرار چرخه تولید و اشتغال در بنگاه‌های کوچک و متوسط موجبات اشتغال ملی را فراهم می‌کند اقدام به پیش‌بینی طرحی به منظور پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به متقاضیان کالای ایرانی کرده است.

به گزارش تحریرنو ؛ مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهرایران در رابطه با طرح «حمایت از کالای ایرانی» گفت: در این طرح، تمامی تولیدکنندگان و فروشندگان کالای ایرانی به منظور تسهیل در فروش کالای خود می‌توانند به انعقاد تفاهمنامه با بانک قرض‌الحسنه مهرایران اقدام کرده تا مشتریان آنان از طریق دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه بتوانند هزینه‌های خرید محصولات مورد نظر را تامین و پرداخت کنند.

وی افزود: انعقاد تفاهمنامه همکاری با شرکت سهامی فرش ایران و شورایعالی مناطق آزاد با هدف افزایش قدرت خرید از طریق اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه و عرضه کارت‌های بانکی با قابلیت‌های خاص، اولین قراردادهای منعقد شده در این زمینه است.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ادامه داد: برای ایجاد رونق اقتصادی، حمایت از کارآفرینی و اشتغالزایی تفاهمنامه‌های متعددی با سازمان‌ها و نهادهای گوناگون از جمله: بنیاد برکت، بسیج سازندگی، بنیاد مسکن انقلاب، سازمان بهزیستی کمیته امداد امام خمینی(ره) و ... منعقد شده که توجه ویژه بیشتر آنها بر توانمندسازی نیازمندان و محرومان متمرکز شده است.

وی افزود: بر این اساس، طبق تفاهمنامه منعقده با بنیاد برکت ۱.۵۰۰ میلیارد ریال با نرخ تسهیلات ۳ و ۴ درصدی با دوره باز پرداخت ۴۸ یا ۶۰ ماهه در نظر گرفته شده که در مرحله اول ۶۰۰ میلیارد ریال در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ادامه داد: از ابتدای سال گذشته تا پایان مردادماه سال جاری نیز معرفی‌شدگان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی، موفق به دریافت ۵ هزار و ۹۸ فقره وام قرض‌الحسنه اشتغالزایی و مشاغل خانگی به ارزش بیش از ۷۴۱ میلیارد ریال شدند.

اکبری اضافه کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا پایان مرداد ماه تعداد ۳۸۲.۶۶۵ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به مبلغ ۴۳.۰۴۶ میلیارد ریال به اقشار مختلف جامعه پرداخت شده است.

وی درخصوص اقدامات مطلوب بانک در حوزه‌های اجتماعی نیز افزود: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از طریق طراحی و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های متنوع برای اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه، گام‌های موثری در زمینه ترویج بانکداری اسلامی در بستر قرض‌الحسنه و انجام مسئولیت‌های اجتماعی در حوزه‌های اشتغال، معیشت، ازدواج، درمان و حمایت از مددجویان سازمان‌های حمایتی برداشته است.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تصریح کرد: اجرای طرح‌های تسهیلاتی در حمایت از بنیان خانواده به ویژه زنان سرپرست خانوار، همانند طرح‌های "اندوخته خانواده مهر ایران" و "اندوخته بانوان مهر ایران" رضایتمندی بسیاری را در میان اقشار ضعیف و متوسط جامعه ایجاد کرده است.

اکبری در رابطه با فعالیت‌های صورت گرفته در ۱۰ سال گذشته اظهارداشت: منابع این بانک در یک دهه فعالیت و تا پایان سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۱۰ هزار و ۳۶۱ میلیارد ریال بوده که ۴۵ درصد از کل این منابع مربوط به سال ۱۳۹۶ است.

وی بیان کرد: این منابع به طور میانگین در طی ۱۰ سال، ۳۰ درصد رشد سالانه داشته است، در حالی که رشد منابع بانک در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل ۸۳ درصد بوده است.

اکبری افزود: در پنج ماهه نخست سال جاری نیز بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال منابع جذب شده که نسبت به پایان سال گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به نسبت مصارف به منابع بانک ادامه داد: در مدت یک دهه فعالیت بانک، به ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار نفر تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده، که ۲۳ درصد آن یعنی نزدیک به ۷۵۲ هزار نفر از آنان در سال ۱۳۹۶ تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند که نسبت مبلغ تسهیلات پرداختی در این بازه زمانی به میزان ۳۷ درصد رشد داشته است، همچنین میزان مصارف در این دوره نیز ۷۴ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای امسال در تلاش است تا در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی خود به یک میلیون نفر با اعتباری بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت کند.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با تاکید بر پایین بودن میزان مطالبات بانک به عنوان یکی از نقاط قوت آن گفت: نسبت مطالبات غیر جاری به مصارف بانک از ابتدای فعالیت تاکنون حدوداً یک درصد بوده که نشان دهنده عملکرد مطلوب آن در سیستم بانکی کشور است و این میزان کاهشی بوده به نحوی که در پایان سال گذشته به ۰.۹ درصد رسیده است.
کد مطلب: 16613