در نشست خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام شد؛
بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، از شفاف‌سازی سامانه ارجاع کار و امکان مشاهده کلیه پروژه‌های نظارتی، از سوی همه اعضای نظام مهندسی خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۲
 
بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد
 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، از شفاف‌سازی سامانه ارجاع کار و امکان مشاهده کلیه پروژه‌های نظارتی، از سوی همه اعضای نظام مهندسی خبر داد.

به گزارش تحریرنو ؛ محمد طاهری در نشست خبری گرامیداشت هفته مهندس با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، بیش از ۱۱۰ هزار عضو داشته و یکی از بزرگترین تشکل‌های حرفه‌ای کشور محسوب می‌شود، گفت: مهمترین وظیفه این سازمان، تلاش در جهت بهبود ارائه خدمات فنی و مهندسی، در حوزه ساخت و ساز است.

وی درباره ارجاع کار نظارت به مهندسان گفت: در سال ۹۶، میزان ۹۴۰۰ فقره ارجاع کار در قالب ۱۱ میلیون متر مربع فعالیت ساخت و ساز به مهندسان ناظر داشتیم که این آمار در سال جاری، به ۱۱ هزار فقره در قالب ۱۳ میلیون متر مربع فضای ساخت و ساز، افزایش یافته است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: در بخش کنترل نقشه نیز، در سال ۹۶ با توجه به اینکه بر اساس آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی کنترل نقشه ها، صرفاً به پروژه های ساختمانی بالای ۲ هزار متر مربع تخصیص می یابد، در سال گذشته ۹۰۰ کنترل نقشه در ۴ رشته معماری، سازه، تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی، از سوی مهندسان این سازمان انجام شد؛ اما در سال ۹۷ تعداد کنترل نقشه ها به بیش از هزار پروژه ساختمانی و بالای ۲ هزار متر مربع، افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه همچنان با کیفیت مورد نظر قانونگذار در جهت ارتقای ساخت و ساز فاصله داریم، افزود: با این حال، از زمان ورود سازمان نظام مهندسی به کنترل کیفیت ساخت و سازها، شاهد رشد سریع در ارتقای کیفیت پروژه‌ها بوده‌ایم؛ ضمن اینکه نقشه های ساختمانی سازه های بالای ۲ هزار متر مربع نیز، به طور کامل بر اساس مقررات ملی ساختمان تهیه و اجرا می شود.

طاهری با اشاره به هماهنگی کامل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در دوره هشتم، با شورای شهر و شهرداری تهران اظهار داشت: این هماهنگی منجر به ارتقاء و بهبود کیفیت کنترل نقشه‌ها شده است؛ ضمن اینکه با توجه به افزایش تعداد مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به بیش از ۱۱۰ هزار نفر، این سازمان توان آن را دارد تا تمام پروژه های ساختمانی زیر ۲ هزار متر مربع را نیز، در بخش کنترل نقشه ها بر عهده بگیرد.

وی با اشاره به اشتباه برداشت دستگاه مرجع صادرکننده پروانه ساختمانی، از رای دیوان عدالت اداری و واگذاری پروژه های ساخت و ساز به برخی مجریان فاقد صلاحیت در یک دوره زمانی که سبب کاهش کیفیت ساخت و ساز شد، ادامه داد: در دوره جدید به دنبال آن هستیم تا قانون ارجاع کار ساخت و ساز صرفاً به سازنده ذیصلاح، برای همه پروژه ها پیگیری شود و در هر بخش از سازه از قبیل گودبرداری، اسکلت، سقف و نازک کاری، مجری ذیصلاح تعیین کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران درباره تخلفات مالی هیات مدیره هفتم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: در دوره هشتم هیات مدیره این سازمان، به شدت پیگیر پرونده قضایی تشکیل شده برای این تخلفات هستیم؛ اما یکی از مهمترین پرونده های تخلف که رقم آن ۱۵ میلیارد تومان بود، همچنان مفتوح بوده؛ ولی بخش عمده ای از این رقم به سازمان برگشت داده شده است.

وی درباره گودبرداری های پرخطر در شهر تهران تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، برای گودبرداری های سنگین، ناظر و بازرس ارسال می کند و بر اساس گزارش های دریافتی بازرسان این سازمان، چنانچه گود پرخطر مشاهده شد، بلافاصله به شهرداری معرفی می کنیم؛ این در حالی است که این اقدام سازمان نظام مهندسی، سبب شده تا سازمان آتش نشانی اعلام کند پس از ورود نظام مهندسی به گودبرداری ها، تعداد کشته های ریزش ساختمان های مجاور گودهای پرخطر نسبت به سالهای گذشته کاهش شدیدی داشته است؛ ضمن اینکه گروهی متشکل از شهرداری، نظام مهندسی وشورای شهر برای شناسایی گودهای پرخطر تهران تشکیل شده است.

طاهری در زمینه رسیدگی به تخلفات حرفه ای مهندسان گفت: شورای انتظامی مستقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان در حال بررسی پرونده های تخلفات حرفه ای است و چنانچه هیات مدیره این سازمان یا مردم و مالکان ساختمان ها تخلفی از هر مهندس عضو سازمان ببینند، به شورای انتظامی نظام مهندسی ارجاع می‌دهد تا مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، درباره شفاف سازی نظام ارجاع کار گفت: از زمان آغاز به کار هیات مدیره هشتم، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، سامانه ارجاع کار با محوریت شفاف سازی تغییراتی داشته و بر اساس این تغییرات، در حال حاضر همه مهندسان می توانند به صورت شفاف تمام ارجاعات روزانه پروژه های ساخت ساز یا نظارت را مشاهده کنند.

وی درباره به روز شدن پرداخت حق الزحمه نظارت مهندسان گفت: سرویس مالی الکترونیکی برای پرداخت حق الزحمه نظارت ایجاد شده و امکان آن را داریم که بتوانیم با استفاده از این سامانه الکترونیکی، پرداخت حق الزحمه مهندسان را به کمتر از یک هفته برسانیم. همچنین پس از آخرین تغییرات در سامانه ارجاع کار نظارت به مهندسان، شاهد کمترین اعتراضات در بخش ارجاع کار به ناظران حقیقی و حقوقی بوده ایم.

طاهری در پایان با اشاره به بیانیه اخیر مقام معظم رهبری با عنوان گام دوم انقلاب گفت: جوان گرایی پس از بیانات رهبر معظم انقلاب در دستور سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران قرار گرفته و به دنبال استفاده از نیروهای جوان هستیم و رئیس فعلی این سازمان جوان ترین رئیس نظام مهندسی تهران طی ادوار گذشته است.
کد مطلب: 17973