عضو هیات‌مدیره بانک ‌ایران‌زمین تاکید کرد؛
لزوم محافظت از شبکه پولی عاری از موسسات اعتباری غیرمجاز
رئیس کل بانک مرکزی اخیرا با پیشنهاد پویشی تحت عنوان پویش "بازار پولی عاری از موسسات غیرمجاز" از کارشناسان، صاحب‌نظران و فعالان دعوت کرده است تا پیشنهادهای خود را برای جلوگیری از پیدایش مجدد موسسات غیرمجاز ارائه کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۰
 
لزوم محافظت از شبکه پولی عاری از موسسات اعتباری غیرمجاز
 
رئیس کل بانک مرکزی اخیرا با پیشنهاد پویشی تحت عنوان پویش "بازار پولی عاری از موسسات غیرمجاز" از کارشناسان، صاحب‌نظران و فعالان دعوت کرده است تا پیشنهادهای خود را برای جلوگیری از پیدایش مجدد موسسات غیرمجاز ارائه کنند.

به گزارش تحریرنو ؛ هادی‌ قدیمی، عضو هیات‌مدیره بانک ‌ایران‌زمین گفت: این پیشنهاد از دو منظر ارزشمند و قابل تامل است؛ نخست اینکه نشان‌دهنده باور بانک‌مرکزی به استفاده از دیدگاه‌های تخصصی و کارشناسی، فراتر از چارچوب این نهاد است، باوری که در صورت پایبندی به الزامات آن و گسترش به حیطه عملی، قطعا به حال بانک‌مرکزی، شبکه بانکی، بازار پولی و اقتصاد کشور مفید است. منظر دوم هم حساسیتی است که مسئولان بانک‌مرکزی با پیشنهاد این پویش نسبت به احتمال شکل‌گیری زمینه‌های پیدایش دوباره موسسات اعتباری بدون مجوز نشان داده‌اند. چنین دغدغه‌ای قطعا به تمهیداتی برای جلوگیری از تکرار این مشکل کمک می‌کند، چنان که همین فراخوان نشانه‌ای از تلاش برای پیشگیری است.

عضو هیات‌مدیره بانک ‌ایران‌زمین افزود: از نخستین گام که بدون شک همین هوشیاری است، بگذریم باید به فکر اقدامات عملی باشیم. واکاوی علل و ریشه‌های پیدایش، گسترش و سپس پذیرش موسسات اعتباری غیرمجاز در بازار پول کشور قطعا می‌تواند به یافتن راه جلوگیری از ایجاد دوباره آن‌ها کمک بزرگی کند.

وی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد برای جلوگیری از پیدایش مجدد چنین بنگاه‌هایی باید بسته‌ای از اقدامات پیشگیرانه، مانع‌آفرین و توجیه‌کننده تدارک دید، در محور اول بایسته‌ترین راهکار، کاستن از نقش موسسات اعتباری در تامین مالی فعالیت‌های اقتصادی خود و کاهش بنگاه‌داری است. در این صورت تامین مالی فعالیت‌های اقتصادی در مسیر درست قرارگرفته و فشار جذب منابع برای مقاصد خاص نیز کاسته و زمینه برای حضور متقلبانه بنگاه‌های بدون مجوز کمتر فراهم می‌شود و پرداخت سود بالاتر و جذب منابع بیشتر اولویت خود را از دست می‌دهد.

قدیمی همچنین بیان کرد: در گام بعدی باید با تقویت نظارت هم در شبکه بانکی و هم در نهادهای حاکمیتی مرتبط مانند بانک‌مرکزی و سایر مجموعه‌های مسئول مانند قوه قضاییه، نیروی انتظامی، سرعت عمل در شناسایی، برخورد و ممانعت از تشکیل یا استمرار فعالیت بنگاه‌های اعتباری غیرمجاز را به شدت افزایش داد. به عبارت دیگر چابک‌سازی و هماهنگی نهادهای مسئول در این خصوص، مهم‌ترین اقدامی است که باید صورت بگیرد.

عضو هیات‌مدیره بانک ‌ایران‌زمین افزود: فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی به افکار عمومی که می‌توان از آن به افزایش "سواد اقتصادی" جامعه تعبیر کرد، حلقه مکمل این راهبرد است. تنها در صورت آگاهی مردم از قواعد قانونی و اقتصادی یک فعالیت اعتباری صحیح است که می‌توان امیدوار بود حتی در صورت پنهان ماندن یک بنگاه اعتباری بدون مجوز از نگاه نهادهای نظارتی، خود مردم از اعتماد و تعامل با آن بنگاه پرهیز ‌کنند.

او گفت: به نظر می‌رسد تدوین و اجرای راهبردی با این سه محور می‌تواند تا حدود زیادی به جلوگیری از شکل گیری و فعالیت مجدد موسسات غیرمجاز و پالایش شبکه بانکی و بازار پولی کشور از چنین عوامل مخربی کمک کند.
کد مطلب: 14093