در نشست بررسی مشکلات صندوق های بازنشستگی؛
۷۶ درصد بیمه شدگان کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند
نشست بررسی مشکلات و مسائل صندوق های بازنشستگی، با حضور کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس و معاونان وی، نمایندگان سازمان ها، صندوق های بازنشستگی و کارشناسان این حوزه برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۲
 
۷۶ درصد بیمه شدگان کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند
 
نشست بررسی مشکلات و مسائل صندوق های بازنشستگی، با حضور کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس و معاونان وی، نمایندگان سازمان ها، صندوق های بازنشستگی و کارشناسان این حوزه برگزار شد.

به گزارش تحریرنو به نقل ازروابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی در این نشست با بیان اینکه حوزه تامین اجتماعی در قلمرو بخش عمومی تعریف شده است، گفت: در ایران یکی از مشکلاتی که در حوزه بیمه های اجتماعی وجود دارد این است که بیمه های تجاری، بیمه عمر و سرمایه گذاری را در قالب بیمه های بازنشستگی ارائه می دهند.

دکتر علی حیدری با بیان اینکه عرصه بیمه تامین اجتماعی دارای سه بخش بیمه های اجتماعی- درمانی، حمایتی-توانبخشی و امور امدادی است، تصریح کرد: حدود ۴۲ سازمان، موسسه یا صندوق در این حوزه فعالیت می کنند که ۲۲ مورد از آنها در بخش بیمه های اجتماعی فعال هستند.

وی با بیان اینکه ۷۶ درصد بیمه شدگان کل کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند، خاطرنشان کرد: ۱۱ درصد بیمه شدگان نیز تحت پوشش صندوق بازنشستگی، ۶ درصد در نیروهای مسلح و ۳ درصد تحت پوشش بیمه روستاییان و بقیه تحت پوشش سایر بیمه ها هستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به اولویت بندی مشکلات کشور در مرکز پژوهش های مجلس و بررسی آنها، گفت: موضوع صندوق های بازنشستگی و مشکلات مرتبط با آنها یکی از اولویت هایی است که در دستور کار مرکز پژوهش های مجلس قرار دارد و انتظار می رود تا با برگزاری نشست های کارشناسی، گزارش کامل و جامعی در این خصوص تهیه و تدوین شود.

کاظم جلالی افزود: رسیدگی به مشکلات صندوق های بازنشستگی با توجه به حجم جمعیت تحت پوشش آن از امور ضروری و اصلی کشور است که باید برای رفع آنها به جمع بندی جامعی رسید.

وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به موضوع صندوق های بازنشستگی تاکید کرد: باید پیش از اقدام ضربتی در این خصوص، گفتمان سازی دقیقی در این زمینه در کشور به وجود بیاید تا فهم مشترکی از آن در بین مسئولان کشور شکل گیرد.

جلالی با تاکید براینکه برای رفع مشکلات صندوق های بازنشستگی به جای مقصریابی باید به دنبال راهکار باشیم، توضیح داد: تهیه گزارشی غنی و متقن در این خصوص می تواند به رفع مشکلات کمک کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حدود ۱۱۰ سال قانونگذاری در ایران، تصریح کرد: بیش از یک قرن قانونگذاری انبوهی از قوانین را در بیش از ۱۲ هزار موضوع قانونی به وجودآورده است که برخی از آنها همچون قوانین پولی و بانکی و یا قانون تامین اجتماعی مندرس و قدیمی هستند و نیاز به بازنگری دارند؛ همچنین قوانین زاید و بازدارنده ای در برخی حوزه ها وجود دارد که باید احصا و رفع شوند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشور به جای موضوعات فرعی باید به مشکلات و مسائل اصلی بیندیشم و برای آنها راه حل پیدا کنیم، تاکید کرد: در شرایط فعلی که کشور در آن قرار گرفته قوانینی همچون قانون پولی و بانکی، قانون تجارت، قانون سرمایه گذاری خارجی، قانون کار و قانون تامین اجتماعی از مواردی هستند که باید با اولویت بازنگری شده و مورد اصلاح قرار گیرند.

جلالی ادامه داد: امید است تا با برگزاری نشست های کارشناسی با حضور نمایندگان صندوق ها، بیمه ها و سازمان ها مسائل و نگرانی ها موجود در این زمینه برطرف شود.

ایروان مسعودی اصل در ابتدای این نشست با بیان اینکه موضوع چالش های صندوق های بازنشستگی از اولویت های دولت و مجلس است، گفت: از مجلس قبل هم موضوع صندوق های بازنشستگی از اولویت های مهم مورد بررسی بود.

وی افزود: در بخش چالش ها و راهکارهای می توان از نظرات کارشناسان و متخصصان برای رفع مشکلات صندوق های بازنشستگی استفاده کرد.

محمدرضا واعظ مهدوی نیز در این نشست با بیان اینکه در مطالعات برنامه ششم چالش های اساسی کشور درنظام برنامه ریزی ارزیابی شد، تصریح کرد: در این مطالعه یکی از مهمترین چالش ها، نظام تعادل منابع و مصارف و آینده صندوق های بازنشستگی عنوان شده است.

وی افزود: با نگاه مجلس موضوع صندوق های بازنشستگی یکی از مهمترین موارد اشاره شده در برنامه ششم توسعه است که امیدواریم تا براین اساس اقداماتی در این خصوص صورت گیرد.

معاون توسعه آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اشاره به شرایط اشتغال کشور، خاطرنشان کرد: امروز لازم است تا هر تصمیمی که در کشور گرفته می شود اثرات آن بر حوزه اشتغال مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر وضعیت اشتغال در کشور حل شود به تبع آن موضوع درآمد، ایجاد عدالت و توزیع عادلانه امکانات حل خواهد شد و متعاقب آنها رفاه اجتماعی حل خواهد شد.

واعظ مهدوی تاکید کرد: وقتی شغل ایجاد شود بیمه را به دنبال خواهد داشت و وقتی بیمه باشد امنیت و رفاه را به همراه خواهد داشت.

محمدحسین شریف زادگان نیز در این نشست با بیان اینکه باید کارکرد صندوق ها در کشور مورد ارزیابی قرار بگیرد، گفت: یکی از کارکردهای صندوق های بازنشستگی ایجاد امنیت اجتماعی است.

وی افزود: اگر در صندوق های بازنشستگی خللی وارد شود هیچ دولتی قادر به رفع آن نخواهد بود.

وزیر اسبق وزارت رفاه و تامین اجتماعی تصریح کرد: صندوق های بازنشستگی در تعادل اجتماعی نقش سازنده ای دارند.

شریف زادگان با بیان اینکه دولت ها نباید در مدیریت صندوق تامین اجتماعی دخالت کنند، تاکید کرد: مدیریت که بر صندوق های بازنشستگی اعمال می شود باید مدیریتی تخصصی و فنی باشد.

در پایان این نشست مقرر شد تا براساس مسائل موجود در حوزه صندوق های بازنشستگی، موانع و مشکلات و راهکارهای موجود بررسی و گزارشی در این خصوص تهیه و تدوین شود و در اختیار مسئولان کشور قرار گیرد.
کد مطلب: 12932