آغاز نخستین مشارکت نفتی ایران و کانادا
یک مقام مسئول از واگذاری پروژه‌ی بررسی توجيه اقتصادی و امکان‌سنجی طرح توسعه میدان نفتی بینالود به یک شرکت کانادایی خبر داد و گفت: این پروژه وضعیت توسعه این میدان نفتی تعیین تکلیف می‌کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۰
 
آغاز نخستین مشارکت نفتی ایران و کانادا
 
یک مقام مسئول از واگذاری پروژه‌ی بررسی توجیه اقتصادی و امکان‌سنجی طرح توسعه میدان نفتی بینالود به یک شرکت کانادایی خبر داد و گفت: این پروژه وضعیت توسعه این میدان نفتی تعیین تکلیف می‌کند.

به گزارش تحریرنو، جواد رستمی با بیان این‌که مطالعه بر روی میدان نفتی بینالود با هدف بررسی توجیه اقتصادی و امکان‌سنجی اجرای طرح توسعه این میدان در دستور کار قرار گرفته است، گفت: مطالعه میدان بینالود، سال‌ها قبل توسط یک شرکت هندی انجام شد که بر اساس نتایج آن مطالعه، توسعه این میدان از توجیه اقتصادی برخوردار نبود.

این مقام مسئول با اعلام این‌که بار دیگر طرح بررسی توجیه اقتصادی و امکان‌سنجی اجرای توسعه این میدان نفتی به‌یک شرکت کانادایی واگذار شده است، تصریح کرد: هم‌اکنون منتظر اعلام گزارش نهایی از سوی این شرکت کانادایی هستیم.

رئیس پژوهش و فن‌آوری شرکت نفت فلات قاره با بیان این‌که این مطالعات مشخص می‌کند که توسعه این میدان نفتی با در نظر گرفتن نیاز به تکنولوژی‌های روز جهان برای توسعه میدان‌های دریایی، از توجیه اقتصادی برخوردار است یا خیر، تاکید کرد: نفت میدان بینالود را از نوع سنگین بوده و پیش‌بینی می‌شود نتایج مطالعات انجام شده بر روی میدان، حاوی خبرهای خوبی باشد.

برپایه این گزارش، بلوک نفت و گاز فارسی "بینالود" یکی از بزرگ‌‎ترین میادین هیدروکربوری ایران در خلیج‌فارس بوده که سابقه‌ی اکتشاف این بلوک به سال ۲۰۰۲ میلادی باز می‌‌گردد.

بلوک فارسی حوزه‌ای هیدروکربوری در خلیج فارس شامل میدان نفتی بینالود و میدان گازی فرزاد B است که پس از کشف ذخایر هیدروکربنی در این منطقه، قرارداد توسعه این میدان با کنسرسیومی متشکل از سه شرکت دولتی هند در سال ۲۰۰۲ میلادی امضا شد.

میدان نفتی بینالود در بلوک فارسی سواحل خلیج فارس واقع شده و بر اساس مطالعات انجام شده در این میدان، نفت درجای آن حدود یک‌میلیارد بشکه و API آن ۱۴ تخمین زده شده است. بر اساس برنامه جامع توسعه تعریف شده، پیش‌بینی می‌شود در فاز نخست امکان استخراج روزانه ۱.۱ میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی از این میدان گازی با حفر هفت حلقه‌ی چاه دریایی فراهم شود.
کد مطلب: 3913