نگاهی به فیلم های حاضر در جشنواره فیلم فجر؛
بازگشت رسول صدرعاملی با «سال دوم دانشکده من» به دغدغه اصلی‌اش
فیلم سینمایی «سال دوم دانشکده من» به کارگردانی رسول صدرعاملی و تهیه‌کنندگی مسعود ردایی از فیلم‌های بخش مسابقه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
 
بازگشت رسول صدرعاملی با «سال دوم دانشکده من» به دغدغه اصلی‌اش
 
فیلم سینمایی «سال دوم دانشکده من» به کارگردانی رسول صدرعاملی و تهیه‌کنندگی مسعود ردایی از فیلم‌های بخش مسابقه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است.

به گزارش تحریرنو این فیلم که فیلمنامه‌اش را پرویز شهبازی نوشته است مضمونی اجتماعی دارد. به نظر می‌رسد حال و هوای اثر همچون کارهای قبلی صدرعاملی درباره دختران جوان و دغدغه‌هایشان در جامعه است.

فیلم سال گذشته نیز درخواست حضور در فجر ۳۶ را داشت و امسال هم قرارداد اکران آن بسته شده بود، اما در نهایت نظر سازندگان این بود که جشنواره فجر سال ۹۷ نخستین اکران فیلم باشد.

علی مصفا، بابک حمیدیان، شقایق فراهانی، پدرام شریفی، پانته‌آ پناهی‌ها، نیلوفر خوش‌خلق، شیوا خسرومهر، مریم بوبانی و علیرضا استادی بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند.

به جز بازیگران نامبرده، ٢٢ نفر از بازیگران غیرچهره نیز در این فیلم برای اولین‌بار به ایفای نقش می‌پردازند که در این میان سه نفر جزو بازیگران اصلی و مابقی در نقش‌های فرعی مقابل دوربین رفته‌اند. این ٢٢ نفر از میان ٩٠٠ نفر و پس از پشت سر گذاشتن مراحل تست و تمرین بازیگری برای حضور در این فیلم انتخاب شده‌اند.

داستان درباره مهتاب و آوا دانشجویان سال دوم دانشکده است که به اتفاق تعدادی دیگر از همکلاسی‌هایشان برای یک سفر چند روزه دانشجویی از تهران به اصفهان می‌روند.

آشنایی با رسول صدرعاملی

رسول صدرعاملی متولد ۲۲ آذر ۱۳۳۳ اصفهان است. او فارغ التحصیل رشته جامعه‌شناسی است و علاوه بر کارگردانی، تهیه‌کننده، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار است. تنها پسرش میلاد نیز راه وی را در پیش گرفته است و امسال در بخش فیلم اولی‌ها حضور دارد.

عاملی فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۵۹ با تهیه فیلم «خونبارش» آغاز کرد و اولین فیلمش را به عنوان کارگردان با نام «رهایی» در سال ۱۳۶۱ روی پرده سینما برد.

وی در سال ۱۳۵۸ شرکت تولید و توزیع فیلم سینمایی به نام «میلاد فیلم» را راه‌‌اندازی کرد و در سال ۱۳۸۴ به همکاری چند تن دیگر موسسه بین‌‌المللی «فیلمیران» را تاسیس کرد، که هم اکنون بزرگترین توزیع‌کننده فیلم در کشور است.

فیلم «گل‌های داودی» به کارگردانی رسول صدرعاملی در سال ۱۳۶۳ در سومین دوره فیلم فجر، ۵ لوح زرین از هیات داوران دریافت کرد. همچنین این فیلم در جشنواره فیلم پیونگ یانگ مقام اول را به دست آورد.

رسول صدرعاملی همچنین در بیستمین جشنواره بین‌‌المللی فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای ساخت فیلم «من ترانه ۱۵ سال دارم» دریافت کرد. فیلم «دختری با کفش‌‌های کتانی» ساخته وی نیز جوایز متعدد داخلی و خارجی را کسب کرده است.

این کارگردان سابقه داوری چندین جشنواره بین‌المللی از جمله جشنواره فیلم فجر، پونا، داکا و … را دارد. وی ریاست اتحادیه تهیه‌کنندگان و توزیع‌کنندگان فیلم و دبیری دهمین جشن بزرگ سینمای ایران را بر عهده داشته است.

آخرین ساخته سینمایی صدرعاملی فیلم «در انتظار معجزه» است که در سال ٨٨ روی پرده سینماها رفت.
کد مطلب: 17857