با سخنرانی الهی قمشه‌ای و روشن‌روان؛
یادمان "فرهنگ شریف" برگزار می‌شود
یادمان استاد فرهنگ شریف، نوازنده و نواساز موسیقی دستگاهی ایران ۱۸ شهریورماه با حضور پیشکسوتان و هنرمندان موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۷
 
یادمان "فرهنگ شریف" برگزار می‌شود
 
یادمان استاد فرهنگ شریف، نوازنده و نواساز موسیقی دستگاهی ایران ۱۸ شهریورماه با حضور پیشکسوتان و هنرمندان موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

به گزارش تحریرنو به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، حسین الهی قمشه‌ای و کامبیز روشن‌روان در این برنامه که ساعت ۱۹ آغاز می‌شود، سخنرانی خواهند کرد. پخش کلیپ، شعرخوانی و اجرای موسیقی شامل دونوازی و گروه‌نوازی از دیگر بخش‌های این برنامه است.

فرهنگ شریف متولد سال ۱۳۱۰ در شهر آمل بود که ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۵ درگذشت. او از چهار سالگی موسیقی را نزد پدر و بزرگان موسیقی بخصوص عبدالحسین شهنازی برادر علی‌اکبر شهنازی فراگرفت.

شریف، نوازندگی تار را نزد استادان عبدالحسین شهنازی و مرتضی نی‌داوود، تارنوازان بزرگ اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی آموخت. در سن ۱۲‌ سالگی نخستین تک‌نوازی خود را که زنده از رادیو پخش می‌شد با موفقیت اجرا کرد و به‌دنبال آن در اغلب برنامه‌های "گل‌ها" به‌عنوان تک‌نواز آواز، خوانندگان برنامه را همراهی می‌کرد.

شیوه نوازندگی شریف شباهتی به استادان او نداشت و به نوعی منحصربه‌فرد بود. یکی از مهم‌ترین و دلنشین‌ترین سبک‌های نوازندگی تار متعلق به او بوده و با ابداعی که در نحوه انگشت‌گذاری و مضراب‌زنی در نقاط مختلف سیم‌های تار انجام می‌داد از تار صدایی کاملا متفاوت به‌وجود می‌آورد. او با قریحه بی‌مانندش ملودی‌هایی بسیار لطیف و زیبا ساخته و با کمک ظرفیت‌های تار در ایجاد صداهای متنوع، سکوت‌های سنجیده، آفرینش جملاتی فارغ از قالب‌های ردیف، جواب‌های کوتاه و مؤثر، اجرای ماهرانه انواع کشش‌ها و مالش‌های طولی و عرضی که ریشه در روش‌های ویولن‌نوازی ایرانی دارد، تکیه بر خیال آزاد و قدرت ایجاد موقعیت‌های خلسه‌آور در هنگام تک‌نوازی و آفرینش کوک‌های گوناگون اختصاصی از ویژگی‌های برجسته هنر نوازندگی فرهنگ شریف به‌شمار می‌رفت.

او چند سال در آمریکا اقامت و در دانشگاه‌های معتبر کرسی استادی داشت و موفق به دریافت گواهی‌نامه درجه‌ یک هنری معادل دکتری شد که در دوره ریاست‌ جمهوری محمد خاتمی به او اهدا شد.

فرهنگ شریف از سوی مرکز حفظ میراث فرهنگی شرق در دانشگاه موزه هنر لندن برای برگزاری کنسرت پژوهشی و همچنین تشکیل کارگاه تخصصی ساز تار دعوت شد که در این سفر علاوه بر اجرای کنسرت پژوهشی به بررسی ویژگی‌های ساز تار در پنج جلسه می‌پرداخت.

همچنین کنسرت‌های پژوهشی در کشورهای آلمان و انگلستان، ایران، جشنواره‌های موسیقی و همراهی با محمدرضا شجریان در کنسرت‌های ایران و سایر کشورها، نوازندگی با خوانندگان متعدد و شناساندن ساز تار در چند فستیوال بین‌المللی از جمله فستیوال موسیقی برلین به جهانیان برخی از فعالیت‌های هنری فرهنگ شریف به‌شمار می‌آمد.
کد مطلب: 12997