با تنظیم و نوازندگی مزدا انصاری؛
«نواهای مرتضی‌خان» شنیدنی شد/ یک ادای دین به پیانوی ایرانی
آلبوم «نواهای مرتضی خان» مشتمل بر اجرای تصانیف مرتضی محجوبی آهنگساز و نوازنده فقید موسیقی ایرانی با تنظیم و نوازندگی پیانوی مزدا انصاری پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۶
 
«نواهای مرتضی‌خان» شنیدنی شد/ یک ادای دین به پیانوی ایرانی
 
آلبوم «نواهای مرتضی خان» مشتمل بر اجرای تصانیف مرتضی محجوبی آهنگساز و نوازنده فقید موسیقی ایرانی با تنظیم و نوازندگی پیانوی مزدا انصاری پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش تحریرنو ؛ «نواهای مرتضی خان» عنوان یکی از تازه‌ترین آثار منتشرشده در بازار موسیقی است که مشتمل بر اجرای تصانیف مرتضی محجوبی نوازنده فقید پیانو با تنظیم و نوازندگی مزدا انصاری منتشر شد.

«جانا به نگاهی»، «ای ناله بی اثر»، «نوای نی»، «من بی دل ساقی»، «من از روز ازل»، «نام عاشق»، «بزم گدا»، «زلف تو»، «کاروان»، آثاری هستند که در این آلبوم با تک نوازی پیانو مزدا انصاری پیش روی مخاطبان قرار گرفته‌اند. این در حالی است که مزدا انصاری نوازنده و ضبط موسیقی، حامی حقیقی میکس و مسترینگ، بیژن بیژنی خوشنویسی، غزاله بیک زاده طراح و گرافیک برخی از عوامل اجرایی آلبوم را تشکیل می‌دهند.

مزدا انصاری درباره این اثر نوشته است: سال‌هاست در نظر دارم آلبوم از تک نوازی پیانوی ایرانی به خصوص با پیگیری همسر گرامی تقدیم به علاقه‌مندان کنم و یقین دارم که کمی هم دیر دارم دینم را به پیانوی ایرانی ادا می‌کنم. با اینکه سال‌ها افتخار شاگردی استاد ارجمندم جواد معروفی را داشتم و آنچه در نوازندگی دارم مدیون زحمات این هنرمند است، شایسته دیدم که نخستین آلبوم تک نوازی پیانوی خودم را با آثار جاودان و تصانیف زیبای پیشکسوت پیانوی ایرانی استاد مرتضی محجوبی آغاز نمایم و ارادتم را به این مرد بزرگ موسیقی ایران ابراز نمایم. به همین لحاظ تصمیم گرفتم که تصانیف این استاد بزرگ را با شیوه‌ای نزدیک به نوازندگی خود استاد و باز اجرای بداهه‌ای از تک نوازی این هنرمند را در این مجموعه پیشکش به نگاه مهربان شما کنم و امیدوارم که مورد پسند واقع شود.

نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنم تا شاید برای بسیاری از عزیزان رفع شبهه شود استفاده از بانک‌ها و سمپل های صداست و این به این معنی نیست که نوازندگی را بر عهده کامپیوتر می‌گذاریم، بلکه از این صداها برای نوازندگی استفاده می‌کنیم و امروز بانک‌های صدای پیانوی بسیار خوبی به واسطه پیشرفت تکنولوژی به وجود آمده است. در میان این صداها به سمپل پیانویی مربوط به یک قرن پیش برخوردم که بسیار شبیه رنگ پیانوی استودیو شماره هشت رادیو و برنامه گل‌ها بود و همین صدا انگیزه‌ای برای ضبط آلبوم حاضر شده است.

به جهت نزدیک تر شدن به حال و هوای پیانوی استاد محجوبی کوک را در ۴۳۸ هرتز گرفتم و فواصل ربع پرده (میکروتن) را مطابق دستگاه‌های اجرا شده به شیوه مرتضی‌خان تغییر دادم. در قسمت‌های آوازی و بداهه نوازی و همچنین در اجرای تصانیف کوشش کردم که از تکنیک نوازندگی استاد محجوبی بهره ببرم و به همین جهت زمانی را برای تحقیق روی این موضوع اختصاص داد.

البته ناگفته نماند که به واسطه «پلی فنی» زیبایی که در تنظیم بسیاری از این آثار به کار رفته و برای عدم حذف خطوط ارکستر، به ناچار مقداری از این شیوه نوازندگی فاصله گرفتم، قطعه آواز و چهار مضراب دشتی باز اجرایی از بداهه نوازی استاد محجوب است که کوشش کردم حتی از لحاظ زمانی مطابق اصل اثر اجرا نمایم و همچنین حیفم آمد که قطعه زیبای دیلمان را در ابتدای تصنیف کاروان ننوازم و امیدوارم توانسته باشم تا با تلاشی خاطره و یادی از بزرگان موسیقی ایرانی را برای شما و عزیزان و علاقه مندان به یادگار بگذارم.

آلبوم «نواهای مرتضی خان» با تک نوازی پیانو مزدا انصاری با مجوز شماره ۱۴۰۰-۳۷۶۸ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره ثبت ۳۸۹۳۰ کتابخانه ملی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
کد مطلب: 21214