زهرا نژادبهرام اعلام کرد؛
جزییات جدید از طرح ساماندهی دستفروشان در میدان‌ آزادی و خیابان انقلاب
دستفروشان پایتخت است، گفت قرار نیست همه شهر در اختیار دستفروشان قرار بگیرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۷
 
جزییات جدید از طرح ساماندهی دستفروشان در میدان‌ آزادی و خیابان انقلاب
 
عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه شورای پنجم شهر تهران به شدت دنبال ساماندهی دستفروشان پایتخت است، گفت قرار نیست همه شهر در اختیار دستفروشان قرار بگیرد.

به گزارش تحریرنو ؛ زهرا نژادبهرام درباره طرح ساماندهی دستفروشان در پایتخت اظهار کرد: اگر منظور از ساماندهی دستفروشان، جمع‌آوری آنها است، به هیچ عنوان معتقد به آن نیستیم و اگر منظور از ساماندهی این است که برای این افراد مغازه‌ای فراهم شود، باز هم اعتقادی به این راهکار نداریم چون دستفروشی ماهیت خاص خود را دارد و فعالیت دستفروشی تنها در وضعی منطقی است که قانون بتواند ظرفیت‌های متناسبی برای فعالیت آنها فراهم کند.

دستفروشی نمی‌تواند صنفی داشته باشد

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه پدیده دستفروشی در کل دنیا وجود دارد، گفت: دستفروشی پدیده زشتی نیست و جزوی از جامعه است اما در این بخش باید رویکردی منطبق با اصول و قوانین داشته باشیم. اگر قرار است دستفروشی صنف و شغل باشد، دیگر اسمش دستفروشی نیست. بنابراین اگر ظرفیت‌های لازم را ایجاد کنیم، می‌توانیم به دستفروشان بگوییم که در فضایی مناسب‌تر و ساعات مشخصی از روز حضور داشته باشند چون هم‌اکنون دستفروشان غیرقانونی کار می‌کنند.

در مجموع می‌توان گفت که دستفروشان پایتخت رها شده‌اند. به دلیل وضع اقتصادی و کاهش اعتماد مردم به مدیریت شهری ساماندهی دستفروشان با مشکل مواجه است به طوری که هر وقت مدیریت شهری می‌خواهد دستفروشی را مدیریت کند با اعتراض برخی از شهروندان روبرو می‌شود و این ناشی از نبود اعتماد مردم است.

وی با اشاره به قانون سد معبر اظهار کرد: قانونی به نام سد معبر داریم و در آن دستفروشی به عنوان کاری غیرقانونی است. در طرح ساماندهی دستفروشان به دنبال این هستیم که بتوانیم برای ساعاتی از روز اجازه دهیم، این افراد کار غیرقانونی نکنند و ساعاتی از روز اجازه داشته باشند، دستفروشی کنند. در این مسیر گام‌هایی برداشته شده است و موضوع ساماندهی دستفروشان چند مصوبه در شورای شهر داشته است و آخرین آن در سال ۸۹ بوده است.

نژادبهرام تصریح کرد: ما در شورای پنجم و در طول یک سال گذشته به شدت با نهادهای مرتبط و نهادهای پیرامونی از جمله شرکت ساماندهی مشاغل جلسات متعددی در زمینه ساماندهی دستفروشان داشته‌ایم و قصد داریم این موضوع را به صورت موردی در دو، سه محور انجام ‌دهیم.

اجرای پایلوت طرح ساماندهی دستفروشان در میدان آزادی و میدان انقلاب


وی با اشاره به اجرای پایلوت طرح ساماندهی دستفروشان در تهران توضیح داد: در تلاش هستیم تا در دو سه محور کار را انجام دهیم. هم اکنون پایلوت این کار در میدان آزادی است و دستفروشان ساماندهی و ثبت‌نام شدند. برای آنها به تعداد مشخص، چادرهایی نصب شده است و می‌توانند فعالیت داشته باشند. این یعنی مدیریت کردن و منظم کردن دستفروشان و علاوه بر آن معبر و مکان برای عبور و مرور شهروندان نیز مساعدتر می‌شود.

نژادبهرام تصریح کرد: همچنین در محدوده خیابان انقلاب حدود یک سال است که مشغول هستیم تا ساماندهی کتابفروشان صورت بگیرد و در این راستا دو منطقه ۶ و ۱۱ شهرداری به صورت مستقل فعال هستند. باکس‌هایی برای دستفروشان ساخته شده است و ثبت‌نام آنها از طریق اتحادیه ناشران انجام شده است و امیدواریم به زودی باکس‌ها در این محدوده مستقر شود. این باکس‌ها به طور مشخص برای کتابفروشان است و نه دیگر اصناف.

قرار نیست همه شهر را به دستفروشان بدهیم

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به انتقاد دستفروشان مبنی بر اینکه هدف مدیریت شهری با اجرای ساماندهی این است که دستفروشان در جایی باشند که جلوی چشم نباشد، توضیح داد: قرار نیست همه شهر را به دستفروشان بدهیم و نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. جایی را برای استقرار آنها تعریف کرده‌ایم که با ظرفیت مشخصی می‌توانند مستقر شوند. از طرفی در ساماندهی دستفروشان باید نیازهای دو طرف دیده شود. نمی‌توانیم تمام شهر را در خدمت منافع دستفروشان قرار دهیم و برعکس نمی‌توان گفت که اصلا دستفروش وجود نداشته باشد.

هدف از ساماندهی دستفروشان، فقط ساماندهی زنان دستفروش نیست

این عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه هدف شورای شهر در ساماندهی دستفروشان فقط ساماندهی زنان دستفروش نیست، گفت: اکنون فضای دستفروشی گسترده‌تر شده است و نمی‌توان جنسیتی به آن نگاه کرد چون زنان و مردان در کنار هم حرکت می‌کنند. بنابراین مقوله دستفروشی را باید به صورت کلان‌‌تر نگاه کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم که زنان دستفروشی نکنند و نمی‌توانیم بگوییم که زنان دستفروشی کنند چون در مقامی نیستیم که این حرف را بزنیم اما راهکار مدیریت کردن آنها، ساماندهی است و می‌توانیم اولویت‌ها را برای زنان دستفروش مشخص کنیم به طوری که در دستورالعمل ساماندهی دستفروشان اولویت با زنان دستفروش باشد.

ساماندهی دستفروشان شبانه در قالب طرح «زیست شبانه»

نژادبهرام همچنین درباره افزایش دستفروشان شبانه و ساماندهی دستفروشان نیز گفت: در مجموع می‌توان گفت که دستفروشان پایتخت رها شده‌اند. به دلیل وضع اقتصادی و کاهش اعتماد مردم به مدیریت شهری ساماندهی دستفروشان با مشکل مواجه است به طوری که هر وقت مدیریت شهری می‌خواهد دستفروشی را مدیریت کند با اعتراض برخی از شهروندان روبه‌رو می‌شود و این ناشی از نبود اعتماد مردم است در صورتی که بخشی از ساماندهی دستفروشان به دلیل کاهش بار ترافیکی ناشی از فعالیت دستفروشان و افزایش رفاه مردم است.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران اضافه کرد: یکسری راهکار برای ساماندهی دستفروشان پیشنهاد شده است که یکی از آن مصوبه «زیست شبانه» است که به‌تازگی در شورای شهر تهران تصویب شده است.
کد مطلب: 17983