قربانی‌فرید فعال بازار سرمایه‌؛
سهام شرکت‌های بورسی در ماه‌های آتی وضع مناسبی خواهد داشت
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات این هفته با افت ۴ هزار و ۴۶۰ واحدی به رقم ۱۷۱ هزار و ۲۵۲ واحد رسید که به گفته محمدابراهیم قربانی‌فرید وضعی غیرعادی در معاملات بورس نیست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۰
 
سهام شرکت‌های بورسی در ماه‌های آتی وضع مناسبی خواهد داشت
 
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات این هفته با افت ۴ هزار و ۴۶۰ واحدی به رقم ۱۷۱ هزار و ۲۵۲ واحد رسید که به گفته محمدابراهیم قربانی‌فرید وضعی غیرعادی در معاملات بورس نیست.

به گزارش تحریرنو ؛ محمدابراهیم قربانی‌فرید، مدیرعامل شرکت کارگزاری سهام پژویان شایق پیرامون کاهش شاخص کل بورس گفت: اطلاعات شرکت‌ها در بورس به صورت روزانه ارایه می‌شود. هریک از شرکت‌ها موقعیت خاص خود را دارد و به طور کلی وضع شرکت‌ها در شاخص بورس تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: قیمت سهام هر شرکت براساس سود اعلامی با تغییر نرخ مواجه می‌شود و در ذات بازار بورس این است که شاخص در برخی از روزها مثبت و در برخی از روزها منفی است و سقوط بیش از ۴ هزار واحدی شاخص در معاملات روز نخست هفته جاری وضعی غیرعادی نیست.

پیش‌بینی روزهای خوب برای بورس

مدیرعامل کارگزاری سهام پژویان شایق گفت: پیش‌بینی روزهای خوبی برای بورس وجود دارد و بخش عمده‌ای از اطلاعاتی که از شرکت‌ها می‌رسد مثبت است و مشکل خاصی پیش‌بینی نمی‌شود. نرخ ارز در هفته‌های اخیر تثبیت شده است و مواد اولیه خریداری شده برای شرکت‌ها با نرخ‌های پایین‌تر ارز نسبت به ماههای اخیر خریداری می‌شود و مشکل خاصی که موجب شود شرکت‌ها ارز و مواد اولیه خود را تهیه کنند وجود ندارد.

قربانی‌فرید عنوان کرد:‌ آینده مثبتی پیش‌روی بازار بورس است و قیمت سهام شرکت‌ها نیز مناسب است. منفی شدن شاخص کل تنها به دلیل عرضه و تقاضاست و مشکل خاصی در معاملات بازار بورس وجود ندارد.

وی با اشاره به مباحث مربوط به افزایش قیمت خودرو در دولت ادامه داد:‌ اگر افزایش قیمت خودرو مصوب شود بر افزایش نرخ سهام شرکت‌های خودرویی تاثیرگذار خواهد بود و به تازه‌گی نیز شرکت سایپا با افزایش قیمت سهام مواجه شده است و عرضه و تقاضا برای خرید سهام شرکـت‌های خودروسازی افزایش یافته است.

مدیرعامل یک کارگزاری بورس گفت: سهام شرکت‌های پالایشگاهی نیز اگرچه منفی شده است اما به زودی با رونق همراه خواهد شد.

دولت حمایت مستقیمی از شرکت‌های بورسی ندارد


وی درباره دستکاری شاخص گفت: دولت حمایتی مستقیم از شرکت‌های بورسی ندارد و پولی هم به آنها تزریق نمی‌کند. دولت تنها با آزادسازی قیمت محصولات به این شرکت‌ها کمک می‌کند. شرکت‌ها باید تلاش کنند تا ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند و با تامین مواد اولیه سود شرکت‌ها را افزایش دهند.

قربانی‌فرید ادامه داد:‌ سهام شرکت‌های بزرگ مانند پتروشیمی‌ها و خودرویی‌ها در وضع شاخص کل تاثیرگذار است و منفی شدن شاخص کل در برخی از روزها نشان‌دهنده وضع نامناسبی در بازار نیست. به نظر می‌رسد بورس در ماه‌های پایانی سال جاری با وضع بهتری نیز مواجه شود.
کد مطلب: 17343