در همایش نقش بانک های توسعه ای در توسعه و رونق اقتصادی کشور بررسی شد؛
سرمایه ناچیز بانک های توسعه ای ایران با ۳.۶ میلیارد دلار
مدیران بانک های توسعه ای در یک گردهمایی بر لزوم توجه بیشتر مجلس شورای اسلامی به افزایش سرمایه تاکید کردند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۶
 
سرمایه ناچیز بانک های توسعه ای ایران با  ۳.۶ میلیارد دلار
 
مدیران بانک های توسعه ای در یک گردهمایی بر لزوم توجه بیشتر مجلس شورای اسلامی به افزایش سرمایه تاکید کردند.

به گزارش تحریرنو، در همایش "نقش بانک های توسعه ای در توسعه و رونق اقتصادی کشور" در سالن اجلاس سران مدیران عامل بانک های توسعه ای صنعت و معدن، توسعه صادرات، مسکن و توسعه تعاون به بیان دیدگاه ها و نیازهای خود پرداختند، البته در این همایش مدیرعامل بانک کشاورزی به دلیل سفر به خارج از کشور حضور نداشت.

سهم سرمایه بانک های توسعه ای در کشور

در ابتدای این برنامه "اشرف افخمی" مدیرعامل بانک صنعت و معدن به ارائه آمار هایی پیرامون سرمایه بانک های توسعه ای در جهان پرداخت و گفت: در جهان ۵۰۰ بانک توسعه ای وجود دارد اما شمار این بانک ها در ایران پنج مورد است.

وی ادامه داد: سرمایه بانک KFW در آلمان ۲۵میلیارد دلار و کفایت سرمایه ۱۸.۳۴ درصد است، دارایی این بانک نسبت به کل بانک های آلمان ۶.۵درصد برآورد می شود که رقمی قابل توجه است.

افخمی ادامه داد: بانک توسعه ای SBI ژاپن دارای ۱۱میلیارد دلار سرمایه است و یک درصد سرمایه بانک های ژاپن در این بانک قرار دارد. کفایت سرمایه این بانک ۱۶.۴درصد است.

وی گفت: سرمایه بانک توسعه ای CDB در چین ۱۰۴میلیارد دلار و سهم آن نسبت به بانک های دیگر چین ۶درصد است.

به گفته افخمی سرمایه بانک های KDB کره جنوبی و BNDES برزیل به ترتیب پنج میلیارد و ۲۸۰ میلیون و ۱۲ میلیارد دلار است و نسبت دارایی آنها به دیگر بانک های کشورهای خود نیز به ترتیب ۹.۴ و ۴۶درصد برآورد می شود.

وی اعلام کرد بانک صنعت و معدن ۸۰۰میلیون دلار و بانک توسعه صادرات ۹۰۰میلیون دلار سرمایه دارد،
همچنین سرمایه بانک های مسکن، توسعه تعاون و کشاورزی به ترتیب یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون، ۲۰۰میلیون و ۶۰۰ میلیون دلار است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: سرمایه پنج بانک یاد شده با یکدیگر سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است که در مقایسه با بانک های توسعه ای دیگر کشورها بسیار ناچیز است.

وی سهم بانک های توسعه ای از کل سرمایه های بانکی در ایران را ۳.۲درصد عنوان کرد و افزود: نسبت مانده تسهیلات پنج بانک توسعه ای در ایران به تولید ناخالص داخلی ۳.۱درصد است.

افخمی تاکید کرد برای توسعه زیرساخت ها باید سرمایه بانک های توسعه ای کشور افزایش یابد و برای این منظور باید مجلس شورای اسلامی در این زمینه قانع شود.

بانک های توسعه ای و اشتغال

"محمدهاشم بت شکن" مدیرعامل بانک مسکن به عنوان دومین سخنران سهم بانک های توسعه ای را در خروج از رکود و ایجاد اشتغال مهم دانست و گفت: وظیفه بانک های توسعه ای اهرم کردن منابع است.

بت شکن افزود: با اینکه سهم سپرده های بانکی نزد بانک مرکزی دو تا سه درصد کاهش یافت اما این موضوع برای بانک های توسعه ای رخ نداد.
وی گفت: انتشار اوراق بهادار با نرخ سود پایین و امکان خرید آن توسط بانک های تجاری می تواند به افزایش سرمایه بانک های توسعه ای منجر شود.

نقش بانک ها در اقتصاد مقاومتی

"محمدعلی سهمانی" مدیرعامل بانک توسعه تعاون، در این نشست درباره نقش بانک ها در تحقق هدف های اقتصاد مقاومتی سخنرانی کرد.

سهمانی اقتصاد مقاومتی را درونزا و برونگرا، خودجوش، مردم بنیاد، دانش بنیان و عدالت محور دانست و گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی به افزایش رقابت پذیری کمک می کند که در نهایت موجب شفافیت اقتصادی و ثبات نظام اقتصادی می شود.

وی تاکید کرد نسبت کفالت سرمایه در بانک های توسعه ای در ایران نباید کمتر از هشت درصد باشد اما این نسبت در ایران بسیار اندک است.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: تامین مالی پایدار در زمینه تولید خدمات و عمرانی گام بلندی برای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

بانک های توسعه؛ فعال در سرمایه گذاری کلان

"علی صالح آبادی" مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران، گفت: بانک های توسعه ای در ایران با هدف توسعه صادرات، مسکن، کشاورزی و بخش تعاون شکل گرفته است.

وی افزود: کشورهای همسایه ایران به برق و گاز ایران نیاز دارند؛ بنابراین می توانیم در این زمینه صادرات داشته باشیم، برای نمونه می توانیم به کشور ارمنستان گاز صادر و برق وارد کنیم و به طور سالیانه می توانیم ۲۰میلیارد دلار صدور خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم.

وی افزود: برخی پروژه ها در کشور به سرمایه گذاری زیاد نیاز دارد که بانک های توسعه می توانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

به گفته وی، منابع بانک توسعه صادرات از طریق منابع ذخیره ارزی، منابع صندوق توسعه ملی، بانک مرکزی و خطوط اعتباری بانک های خارجی تامین می شود.

صالح آبادی پیشنهاد کرد با توجه به اینکه منابع بانک توسعه صادرات ارزی است بنابراین وثیقه هایی که نزد بانک گذاشته می شود باید ارزی باشد که می توان از محل عایدات پروژه ها تامین شود.

وی گفت: بسیاری از مشتریان بانک توسعه صادرات به منابع ریالی نیاز دارند که می توان آنها را به بانک های تجاری هدایت کرد و با توجه به سابقه مشتری، تسهیلات را بانک توسعه صادرات ضمانت کند.
کد مطلب: 5723