مدیرعامل بانک مسکن بیان کرد؛
جزییات افزایش سقف تسهیلات مسکن
مدیرعامل بانک مسکن اظهار داشت: افزایش سقف تسهیلات انفرادی از ۶۰ به ۱۰۰ میلیون تومان و زوجین از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان در شهر تهران به شعب بانک ابلاغ شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۹
 
جزییات افزایش سقف تسهیلات مسکن
 
مدیرعامل بانک مسکن اظهار داشت: افزایش سقف تسهیلات انفرادی از ۶۰ به ۱۰۰ میلیون تومان و زوجین از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان در شهر تهران به شعب بانک ابلاغ شد.

به گزارش تحریرنو ؛ ابوالقاسم رحیمی انارکی در یک نشست خبری با اشاره به افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم اظهار داشت: بر این اساس افزایش سقف تسهیلات انفرادی از ۶۰ به ۱۰۰ میلیون تومان و زوجین از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان در شهر تهران به شعب بانک ابلاغ شده است.

وی افزود: سقف تسهیلات انفرادی در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت از ۵۰ به ۸۰ میلیون تومان و زوجین از ۸۰ به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت و در سایر شهرها نیز سقف تسهیلات انفرادی از ۴۰ به ۶۰ میلیون و زوجین از ۶۰ به ۱۲۰ میلیون تومان تغییر کرد.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه سقف‌های مذکور برای ساختمان‌های با حداکثر سن ۲۵ است، تصریح کرد: برای واحدهایی با قدمت ۲۵ تا ۳۰ سال سقف تسهیلات جداگانه‌ای تعیین شده که این تسهیلات نیز در تهران به صورت انفرادی از ۴۵ به ۸۰ میلیون تومان و برای زوجین از ۸۰ به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سقف این تسهیلات در مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر انفرادی از ۴۰ به ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین از ۷۰ به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافت و در سایر شهرها نیز سقف تسهیلات انفرادی از ۳۵ به ۴۰ میلیون تومان و زوجین از ۵۰ به ۸۰ میلیون تومان رشد کرد.

رحیمی انارکی خاطرنشان کرد: همچنین سقف تسهیلات جعاله نیز از ۲۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت که می‌تواند همزمان با این تسهیلات دریافت شود. مدیرعامل بانک مسکن یادآور شد: همچنین هیئت مدیره بانک مصوب کرد که سقف مشارکت مدنی از محل اوراق حق تقدم تا ۸۰ درصد باقیمانده طرح تا سقف هر واحد ۳۰۰ میلیون تومان به شرطی که ۲۰ درصد کار توسط سازنده انجام شده باشد برای تکمیل و احداث واحدهای مسکونی افزایش یابد.

وی ادامه داد: در این زمینه مکاتباتی را با بانک مرکزی انجام داده‌ایم که این نسهیلات قابل انتقال به خریدار باشد و در حال پیگیری هستیم. وی در پاسخ به سوالی درباره چرایی افزایش نیافتن سقف تسهیلات صندوق یکم با وجود افزایش سرمایه بانک اظهار داشت: افزایش سرمایه ناشی از تبدیل بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی به بدهی دولت به بانک مرکزی بوده که در واقع نقدینگی ناشی از این ۵۰ هزار میلیارد تومان از سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۱۵ به تدریج از محل اقساط وصولی وارد بانک می‌شود.

به گزارش ایبِنا، مدیرعامل بانک مسکن با تاکید بر اینکه صندوق مسکن یکم با کسری منابع مواجه شده است، گفت: ۴۶ هزار میلیارد ریال مانده صندوق است که تاکنون ۱۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده‌ایم و کمتر از ۶ تا ۷ هزار میلیارد ریال بازگشته است. بنابراین برای افزایش سقف تسهیلات صندوق یکم باید منابع جدید پیش‌بینی شود که با توجه به تنگناهای مالی و بودجه‌ای دولت فعلا امکان‌پذیر نیست.
کد مطلب: 20188