معاون وزیر بهداشت خبر داد؛
اختصاص ۳٫۵ میلیارد دلار سهم ارزی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی
خط تولید آمپول تزریقی با حضور معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در کارخانجات داروسازی اکتوورکو به بهره برداری رسید.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۹
 
اختصاص ۳٫۵ میلیارد دلار سهم ارزی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی
 
خط تولید آمپول تزریقی با حضور معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در کارخانجات داروسازی اکتوورکو به بهره برداری رسید.

به گزارش تحریرنو ؛ غلامرضا اصغری رییس سازمان غذا و دارو امروز در جریان افتتاح خط تولید آمپول تزریقی نوروبیون در کارخانجات داروسازی اکتوورکو با اشاره به تعامل سازمان غذا و دارو با تولید کنندگان بخش خصوصی اظهار داشت: سازمان همواره با تولید کنندگان بخش خصوصی حوزه دارو در داخل کشور ارتباطی تنگاتنگ دارد و در امتداد این ارتباط ، تعامل با کشورهای صاحب فن آوری های پیشرفته دارو سازی نیز تکمیل کننده راهی است که به توسعه دراین بخش خواهد انجامید و این درحالی است که وزارت بهداشت تضمین های لازم برای تامین مواد اولیه و انتقال دانش دارو سازی را از کشورهای اروپایی در قبال رخدادهای پس از برجام دریافت کرده است.

وی افزود: انتقال دانش ساخت داروهای پرمصرف که تا پیش از این در کشور تولید نمی شد می تواند به رشد و ارتقای صنعت دارو سازی ایران کمک شایانی داشته باشد و اینک با تولید داروی تزریقی نوروبیون در حالی که تاییدیه نماینده شرکت مرک آلمان را نیز با خود دارد می توان به مفهوم این باشد که بخش خصوصی صنعت دارو در ایران گام های بلندی به سوی توسعه بر میدارد.

وی درباره جایگاه دارو سازی ایران در منطقه هم گفت: با توجه به این که بیش از ۹۷درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود می توان به طور قطع گفت که جایگاه ما بسیار بالاست و هیچ کشوری در منطقه رکورد ما را کسب نکرده است.

وی در خصوص نیاز مالی واردات دارو بر اساس سهمی که بانک مرکزی در نظر گرفته است نیز گفت: بانک مرکزی با هماهنگی های به عمل آمده مبلغ ۳٫۵ میلیارد دلار را برای تامین مواد اولیه دارویی و همچنین داروی آماده و تجهیزات پزشکی شده در نظر گرفته است.

اصغری با اشاره به اینکه مهمترین مشکل صنعت دارو سازی موضوع تامین نقدینگی است و دولت دستکم باید نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان به این بخش تزریق کند گفت: مطالبات این صنعت حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان است.

معاون وزیر بهداشت پیرامون مشکلات و نوسانات نرخ ارز و اعمال تحریم های جدید کشورهای صاحب تکنولوژی و معضلات پیش روی صنعت داروسازی کشور هم گفت: این مشکلات زیاد نخواهد بود چرا که ما مطمئن هستیم بخش خصوصی با تامین نیاز ارزی خود قادر خواهد مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کند بنابر این چنین مشکلی بروز نخواهد کرد و این در حالی است که بسیاری از کارخانجات دارو سازی کشور حداقل برای مدت یکسال مواد و تجهیزات مورد نیاز خط تولید خود را در اختیار دارند.

وی اضافه کرد: برای نمونه در این زمینه می توان به همین کارخانه اکتوورکو اشاره کرد که برای یک سال مواد اولیه تولیدی دارو را در انبارهایش ذخیره کرده است و از آنجا که پیش بینی مواد و تجهیزات مورد نیاز در دستور کار همه شرکت های دارو سازی است نباید بابت تحریم ها نگران این صنعت در کشور بود.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به پرسشی پیرامون انتقال تکنولوزی صنعت دارو سازی ایران در زمان تحریم ها و چالش های پیش روی شرکت ها هم گفت: ما در حوزه تامین قطعات و در تامین مواد اولیه دچار مشکل نخواهیم شد، چون اغلب همکاران دارویی ایران کشورهای اروپایی مانند سوییس و آلمان هستند که تضمین داده اند نیازهای دارویی کشور را به مطلوبترین شکل پاسخ دهند و می توان گفت اینک از این نظر جای نگرانی نیست، علاوه بر این تامین نیازهای دارویی از دیگر روش ها مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است که کشور دچار مشکل نشود.

بر اساس این گزارش؛ دکتر علی نراقی رئیس هیات مدیره شرکت کارخانجات داروسازی اکتوورکو در مراسم افتتاح خط تولید این دارو اظهار داشت: خط تولید پیشرفته بوده و دارای گواهی جی ام پی آمپول های تزریقی با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار آمپول در هر شیفت در زمینه تولید آمپول های تزریقی از جمله آمپول نوروبیون تحت لیسانس مرک آلمان فعالیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: داروسازی اکتوورکو که تولید داخلی باکیفیت و استاندارد بین المللی و توسعه اشتغال را سرلوحه برنامه های خود قرار داده با بیش از ۱۳۰ محصول دارویی در ۱۴ حوزه درمانی در فضایی بالغ بر ۴۰ هزار متر مربع فعالیت دارد و بیش از هزار نفر نیروی متخصص که بیش از ۹۰ درصد آنها جوانان زیر ۴۰ سال و بخش قابل توجهی از آنها دانش آموختگان دکتری و کارشناسی ارشد د انشگاه ها هستند در این مجموعه تولیدی فعالیت دارند.

نراقی با اشاره به این که بخش قابل توجهی از متخصصان دکتری شاغل در این شرکت در حوزه تحقیق و توسعه و کسب دانش فنی تولید داروهای بیوتکنولوژی و مواد اولیه فعالیت دارند اظهار داشت: داروهای تولیدی این شرکت تحت دقیق ترین مطالعات بالینی قرار گرفته اند که از جمله انها داروی ریتوکسی مپ است که روی ۲۷۲ بیمار از کشورهای مختلف از جمله ایران بررسی شده است.

وی با اشاره به حدود نیم قرن سابقه فعالیت این واحد صنعتی در زمینه تامین داروهای مورد نیاز کشور اظهار داشت: فاز اول کارخانه تولید داروهای شیمیایی در سال ۱۳۸۹ آغاز به کار کرده که ظرفیت تولید ۱٫۵ میلیارد قرص و کپسول را دارد، ظرفیت تولید این سایت با بهره گیری از فاز جدید در سال جاری سه برابر می شود.

نراقی خاطرنشان کرد: فاز اول سایت داروهای بیوتکنولوژی اکتوورکو در سال ۹۴ با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون سرنگ آماده تزریق، پنج میلیون ویال استریل قابل تزریق و یک میلیون ویال پودری لیوفیلیزه آغاز به کار کرده و با تکمیل فاز ۲ پروژه در سال جاری تولید محصولات بیوتکنولوژیک مختلف مانند آنتی بادی های منوکلونال، اینترفرون ها، انوکساپارین، اریتروپویتین و سایر محصولات بیوتکنولوژی مایع یا لیوفیلیزه در حجم و کیفیت بالا با تاییدیه جی ام پی محقق خواهد شد.
کد مطلب: 16247