مدیرعامل تامین سرمایه سپهر؛
دولت با انتشار اوراق، بدهی های خود را به روز می کند
مدیرعامل تأمین سرمایه سپهر با مثبت ارزیابی کردن بودجه سال ۹۷ اظهار داشت: کل اوراق بدهی که دولت می‌توانست در سال ۹۶منتشر کند، ۳۴هزار میلیارد تومان بود. این عدد در سال ۹۷به میزان ۳۸هزار میلیارد تومان رسیده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۰
 
دولت با انتشار اوراق، بدهی های خود را به روز می کند
 
مدیرعامل تأمین سرمایه سپهر با مثبت ارزیابی کردن بودجه سال ۹۷ اظهار داشت: کل اوراق بدهی که دولت می‌توانست در سال ۹۶منتشر کند، ۳۴هزار میلیارد تومان بود. این عدد در سال ۹۷به میزان ۳۸هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش تحریرنو ؛ علیرضا سیری اضافه کرد: علاوه بر آن وزارت نفت نیز می‌تواند جدای از دولت اوراق ارز و ریالی خود را منتشر کند که در مجموع دولت و دستگاه‌های دولتی قادر هستند که تا ۸۴هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کنند. در حالی که این رقم در سال گذشته نزدیک ۷۹هزار میلیارد تومان بود.

او با اشاره به اینکه دولت در شش ماهه اول سال جاری نزدیک به ۲۵هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرده است، پیش بینی می‌کند که تا پایان سال، این رقم نزدیک ۴۰هزار میلیارد تومان شود. یعنی ۱۵هزار میلیارد تومان دیگر تا پایان سال منتشر کنند. اگر این اتفاق رخ دهد، می‌توان گفت که تنها ۵۰یا ۶۰درصد از پیش بینی بودجه سال ۹۶محقق شده و با این شرایط احتمال دارد که برای سال آینده دو برابر میزان سال جاری، این اوراق منتشر شوند.

مدیرعامل تأمین سرمایه سپهر در مجموع رویکرد دولت در انتشار اوراق بدهی را مثبت ارزیابی کرد وگفت: دولت می‌تواند با اتکا به این روش، بدهی‌های خود را به روز کند.البته این اتفاق برای کلیت اقتصاد کشور خوب است و با این حال تاثیری هم در بازار سهام ندارد، چراکه متقاضیان این دو با یکدیگر متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه بودجه در خصوص انتشار اوراق مطابق با برنامه ششم توسعه عمل کرده، نکته حائز اهمیت در بودجه سال ۹۷را استفاده از دارایی‌های صندوق توسعه ملی دانست و افزود: منابع حاصل از صندوق توسعه ملی در سال گذشته ۶۶۰میلیارد تومان (۶ هزارو ۶۰۰ میلیارد ریال) بود که امسال به ۲۱هزار میلیارد تومان (۲۱۰ هزارو ۲۰۰ میلیارد ریال ) رسید بر این اساس دولت می‌تواند از صندوق توسعه ملی برداشت کند.

سیری در خصوص محل مصرف منابع صندوق توسعه ملی می‌گوید: روایتی که مطرح می‌شود این است که دولت قصد دارد با این ۲۱هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی کمک کند و بدهی خود را به بانک‌ها از این محل پرداخت کند. البته باید پذیرفت دولت چاره‌ای ندارد جز اینکه به نظام بانکی سر و سامان دهد؛ همچنین به باور بنده سامان دادن به سیستم بانکی از خیلی جهات با اهمیت‌تر از شاخص بورس است، چرا که تا نظام بانکی را سامان ندهد، اقتصاد راه نمی‌افتد.

برپایه این گزارش، یکی ازبرجسته ترین مصارف در آمد‌های صندوق توسعه ملی، برای ساماندهی توسعه اقتصادی و تکمیل پروژه‌های عمرانی است. اینکه در یک برهه زمانی دولت،۲۱ هزار میلیارد تومان درخواست مجوز برداشت از منابع این صندوق را فقط برای پرداخت بدهکاری به سیستم بانکی مد نظر قرار دهد،نکته‌ای بسیار قابل تامل به شمار می‌آید. البته جای دارد تحلیلگران به آسیب شناسی این موضوع به‌صورت جدی بپردازند.

مدیرعامل تأمین سرمایه سپهر در خصوص یکی دیگر از نکات حائز اهمیت لایحه بودجه ۹۷اظهار داشت: سال گذشته شرکت نفت می‌توانست ۳میلیارد یورو اوراق ارزی منتشر کند که‌‌ این رقم امسال هیچ تغییری نکرده، اما ارزی ریالی شده است.بر این اساس وزارت نفت می‌تواند با شاخص ارزی اوراق منتشر کند، یعنی ریالی دریافت کند ولی شاخص برابری و مبنایش شاخص ارزی شود.
کد مطلب: 14393