سامان کجوری؛
اجرای درست دکلمه مانایی بیشتر اشعار را به دنبال دارد
سامان کجوری گوینده، مجری و صداپیشه نام آشنای دوزبانه (فارسی-انگلیسی) مدتی است در کنار همه فعالیت‌های هنریش به واسطه اجرای دکلمه‌های عاشقانه و آرامش‌بخش طرفداران زیادی بویژه در دنیای مجازی کسب کرده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۱
 
اجرای درست دکلمه مانایی بیشتر اشعار را به دنبال دارد
 
سامان کجوری گوینده، مجری و صداپیشه نام آشنای دوزبانه (فارسی-انگلیسی) مدتی است در کنار همه فعالیت‌های هنریش به واسطه اجرای دکلمه‌های عاشقانه و آرامش‌بخش طرفداران زیادی بویژه در دنیای مجازی کسب کرده است.

به گزارش تحریرنو ؛ سامان کجوری درباره چگونگی آغاز دکلمه‌گویی عنوان کرد: گویندگی و صداپیشگی را از سال ۱۳۷۸ و با اجراهای زنده در رادیو انگلیسی صدا و سیما آغاز کردم. در طی این سالیان به کار دوبله فارسی و انگلیسی و خواندن تیزرهای تبلیغاتی برای برندهای مطرح کشور مشغول بودم و البته مجری انگلیسی شبکه تلویزیونی پرس تی وی نیز هستم.

وی تصریح کرد: همواره به عنوان گوینده و مجری به شعر و ادبیات بسیار علاقمند بوده‌ام و در برخی موارد به واسطه سفارش اجرای دکلمه و خوانش متون ادبی مورد استقبال سفارش دهنده و یا تهیه کننده قرار می گرفتم. همین امر به مرور باعث شد تا تصمیم بگیرم اشعار و متون فاخر و دلنوشته‌های ناب بزرگان ادبیات را به سبک خاص خودم و با توجه به پیام مستور در متون و اشعار بصورت دکلمه برای خودم اجرا کنم. دو سال پیش با همکاری دوست خوش ذوقم اقای نواب برای انتخاب اشعار و موسیقی مناسب گروهی تشکیل دادیم و بصورت حرفه ای و جدی به ضبط و انتشار دکلمه های عمدتا عاشقانه و آرامش بخش مبادرت کردیم.

وی در ادامه در خصوص اینکه فضای مجازی چقدر توانسته در معرفی هنر شما موثر باشد، عنوان کرد: شبکه های اجتماعی فرصت بسیار خوبی را برای هنرمندان ، نویسندگان و افراد دیگر فراهم آورده تا به راحتی نسبت به انتشار آثار هنری، مطالب و نقطه نظراتشان دربین تعداد بسیار زیادی از کاربران اقدام کنند و این اتفاق تا قبل از به وجود آمدن این شبکه های اجتماعی، بسیار سخت و با صرف هزینه‌های گزافی ممکن بود.

کجوری یکی از دلایل علاقه مردم به شنیدن دکلمه ها را علاقه شخصی افراد به شنیدن اشعار ناب با حس لطیف و بیان آرامش‌بخش معرفی کرد و افزود: علاقه‌مندان به دکلمه خوب می‌دانند که اگر دکلمه به درستی و باصدایی تاثیرگزار و لطیف و با رعایت اصول ادبی اجرا شود قطعا به اشعار فاخر هم، روحی مضاعف و مانایی بیشتری خواهد بخشید.

وی که سعی دارد دکلمه‌های آرامش بخش به مخاطبان خود ارائه کند تاکید کرد: آرامش چیزی است که مردم ما به آن نیازدارند وهمین ویژگی باعث شنیده شدن چندباره کارها می شود. با دریافت نظرات مخاطبان در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام متوجه شده‌ایم که دکلمه‌ها توانسته نظرات افراد مختلف با سلایق گوناگون را به خود جلب کند و هر کدام به نوعی با این گونه روایت‌های عاشقانه ارتباط برقرار می‌کنند.

وی در خصوص مدت زمانی که صرف اجرا و تهیه دکلمه می‌کند، بیان کرد: انتخاب شعر با توجه به احترام به سلیقه مخاطبان بسیار حساس و زمان بر است. اگرچه گروه ما تلاش می کند اشعار فاخری را انتخاب کند که با سلیقه نسل‌های مختلف سازگار باشد. همچنین انتخاب موسیقی مناسب نیز یکی از بخش‌هایی است که نسبت به آن بسیار حساس هستم.

این گوینده در اشاره به میزان رضایتی که از موفقیت امروزش دارد گفت: با توجه به استقبال مخاطبان، تا این مرحله از فعالیتم راضی هستم ولی قطعا همچنان تلاش خواهم کرد که روزبه روز کارهای با کیفیت‌تری را برای هنردوستان و علاقمندان به شعر و ادبیات با چاشنی احساس وتکنیک تولید کنم.

کجوری نسبت به چشم اندازی که برای آینده متصور است، تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تصمیمات متعددی از جمله همکاری با چند تن از خوانندگان مطرح کشور و همچنین برگزاری ورکشاپ و کلاس‌های دکلمه خوانی را در نظر گرفته‌ام و در آینده نزدیک آلبوم دکلمه‌هایم نیز منتشر خواهد شد.

وی در پایان سخنانش از خانواده مرحوم استاد فریدون مشیری و استاد محمد علی بهمنی که اجرای دکلمه برخی از اشعارش را برعهده داشته است تشکر کرد.
کد مطلب: 12764