فلوشیپ جراحی شانه عنوان کرد؛
سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی
فلوشیپ جراحی شانه با اشاره به اینکه سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی است، گفت: درمان‌های غيرجراحی در اين عارضه در اکثر موارد موفقيت آميز است و شامل تجويز داروهای ضد التهاب، ضد درد خوراکی و يا به صورت تزريق و برنامه فيزيوتراپی مناسب است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۵
 
سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی
 
فلوشیپ جراحی شانه با اشاره به اینکه سندرم گیرکردن شانه یکی از شایع‌ترین مشکلات ارتوپدی است، گفت: درمان‌های غيرجراحی در اين عارضه در اکثر موارد موفقيت آميز است و شامل تجويز داروهای ضد التهاب، ضد درد خوراکی و يا به صورت تزريق و برنامه فيزيوتراپی مناسب است.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر فریبرز عزیزی در حاشیه بیست و پنجمین کنگره جراحان ارتوپدی ایران ، در ارتباط با مشکلات شانه اظهارداشت: بیماری‌های این حوزه به طور کلی به دو دسته ناشی از حوادث و کار و یا به دلیل بیماری‌های داخلی همچون دیابت و رماتسیم شکل می‌گیرد.

وی افزود: نقاشان ساختمان و آرایشگران از جمله افرادی هستند که به دلیل نوع کار در معرض بیماری‌های شانه ناشی از حوادث و کاراند. همچنین به طور کلی مشکلات شانه ناشی از بیماری‌های داخلی بیشتر در زنان و مشکلات ناشی از حوادث وکار بیشتر در مردان مشاهده می‌شود.

این فلوشیپ جراحی شانه ادامه داد: شایع‌ترین مشکل ارتوپدی شانه سندرم گیرکردن شانه است که در این حالت تاندون شانه گیر کرده و درد و پارگی تاندون ایجاد می شود همچنین این مشکل در افرادي که از مفصل شانه استفاده زياد مي کنند اين عارضه شيوع بيشتري دارد.

عزیزی با بیان اینکه اصلاح وضعیت کاری اولین گام در درمان این مشکل است، گفت: درمان‌هاي غيرجراحي در اين عارضه در اکثر موارد موفقيت آميز است و شامل تجويز داروهاي ضد التهاب، ضد درد خوراکي و يا به صورت تزريق و برنامه فيزيوتراپي مناسب است.

این متخصص ارتوپدی بیان داشت: يک عامل مهمي که در مزمن و تکرار شدن عارضه دخالت دارد ضعف عضلات ناحيه شانه است . اين ضعف احتمال گير افتادن و تحريک بافت ها را حين بالا آوردن اندام فوقاني افزايش مي دهد. بنابراين تمرين هاي تقويتي يکي از اجزاي اصلي درمان اين عارضه است. تشخيص سندروم گيرافتادگي اغلب زماني اتفاق مي افتد که علامت و نشانه هايي از جمله احساس درد هنگام حرکت دست ها به سمت بالا در بيمار ايجاد شود. بيماران با اين عارضه اغلب از درد شانه، ضعف و گزگز در اندام فوقاني شکايت دارند.

وی افزود: بر اساس آمار جهانی معمولا یک تا دو درصد افراد جامعه هرسال به دلیل درد شانه به پزشک مراجعه می‌کنند و شایع‌ترین علت مراجعه به ارتوپد بعد از کمردرد ناشی از درد اطراف گردن و شانه است.

با اشاره به اینکه شانه ورزشکاران نیز در معرض مشکلات شانه است، عنوان کرد: افرادی که دچار شلی مفصل و اختلالات استخوانی هستند بیشتر در معرض دررفتگی شانه‌اند.

عزیزی با بیان اینکه ۳ استخوان ترقوه، کتف و بازو محل تلاقی آنها در شانه است، خاطرنشان ساخت: بعد از شکستگی مچ دست شایع‌ترین شکستگی مربوط به ترقوه است.

همچنین در بیست و پنجمین کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایران ۶ ری لایو سرجری هیپ، دست ، تروما، زانو ، مچ پا، شانه برگزار می شود. از جمله کارگاههایی که در حاشیه کنگره برگزار می شود می توان به ستون فقرات، تروما، دست، تومور، شانه، اطفال، هیپ، مچ پا، اخلاق پزشکی، جراحی زانو و همچمین جلسه مجمع عمومی برگزار خواهد شد.

گفتنی است، بیست و پنجمین کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایران که از ۲۹ آبان لغایت ۳ آذر در هتل المپیک در حال برگزاری است ۱۱ سخنران خارجی از کشورهای آمریکا، کره، ترکیه، آلمان ، کلمبیا، انگلستان، کانادا، اتریش حضور دارند.
کد مطلب: 13917