مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران خبر داد؛
حرکت به سمت حذف ضامن در پرداخت تسهیلات خُرد
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از حرکت به سمت حذف ضامن در پرداخت تسهیلات با مبالغ پایین خبر داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۶
 
حرکت به سمت حذف ضامن در پرداخت تسهیلات خُرد
 
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از حرکت به سمت حذف ضامن در پرداخت تسهیلات با مبالغ پایین خبر داد.

به گزارش تحریرنو از پژوهشکده پولی و بانکی، مرتضی اکبری درباره عملکرد این بانک در زمینه پرداخت تسیهلات شهریه، گفت: از ابتدای سال گذشته و اوایل سال جاری، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، به بحث دانشگاه و پرداخت تسهیلات شهریه و دانش‌بنیانها وارد شد.

وی افزود: برهمین اساس سال گذشته قراردادی با صندوق رفاه دانشجویان، دانشگاه آزاد و پیام نور منعقد شد و قرداد صندوق رفاه دانشجویان بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان بود. از این میزان ۳۲ فقره وام بالغ بر ۴۱ میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی به محض معرفی صندوق پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، ادامه داد: قرارداد دانشگاه آزاد نیز به شکلی است که ابتدای هر نیم سال اقدام و معرفی می‌شود و هر سال ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است. اکبری درباره قرارداد این بانک با دانشگاه پیام نور، توضیح داد: مقرر شد به هر تعداد دانشجو که از سوی این دانشگاه معرفی می شود، تسهیلات پرداخت شود که حداقل ۲۰۰ هزار نفر تا سقف ۲۰ میلیون تومان متناسب با مقطع تحصیلی پیش بینی شده است.

حرکت به سمت حذف ضامن

اکبری در واکنش به اینکه یکی از مشکلات فعلی تسهیلات گیرندگان، ضامن است، گفت: در بانک قرض الحسنه مهر ایران برای تسهیلات با مبالغ پایین، به مرور به سمت حذف ضامن در حرکت هستیم به شکلی که تنها با ارائه یک برگ چک و یا یک قرارداد بین بانک و وام گیرنده، تسهیلات پرداخت شود.

به گفته وی، البته یکی از معضلات نظام بانکی معوقات است و به دلیل شرایط اقتصادی و معیشتی مردم، بازپرداخت تسهیلات را با مشکل مواجه می‌کند، اما با ثبات اقتصاد و معیشت مردم به راحتی می‌توان در جهت حذف ضامن پیش رفت.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، گفت: البته در برخی طرح ها مثل قرارداد با بیمه دانا، به صورت آزمایشی ضامن حذف شده که نتایح خوبی داشته است.
کد مطلب: 19065